-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

« Lufte » në një klub nate te homosexualëve ne Amerike. Të paktën 5 të vdekur pas të shtënave në Kolorado

Koloradfo, 20 nentor -Bilanc tragjik, të paktën 5 persona u vranë dhe 18 u plagosën në një shkëmbim zjarri. T pranishmit ata q ei shpetuna, gjendjen e kane prezentuar sui ne gjerndje lufte. Një i dyshuar është arrestuar, tha policia, njftopn agzeta zvcerane Le Canton27.ch duke ju referuar mediave amerike

Të paktën 5 persona kanë vdekur dhe 18 janë plagosur nga të shtënat në mbrëmjen e së shtunës në një klub nate LGBTQ në Kolorado Springs, Kolorado, njoftoi policia amerikane të dielën.

« Ka pasur të shtëna në një klub lokal sonte. Kemi tetëmbëdhjetë persona të plagosur dhe pesë të vrarë, » tha zëdhënësja e policisë Pamela Castro.

Policia ndërhyri pasi mori një telefonatë mbrëmjen e së shtunës rreth orës 23:57 me orën lokale (pra mëngjesin e kësaj të diele në orën 7:57 të mëngjesit në Francë) duke raportuar për të shtëna në « Club Q », një klub nate lokale.

Zëdhënësja e policisë tha se një i dyshuar 22-vjeçar tashmë është gjetur. “I dyshuari aktualisht është në kujdes, por i është caktuar masa e paraburgimit”, tha ajo. Sipas policisë ende nuk janë përcaktuar arsyet e këtij sulmi.

« Club Q është shkatërruar nga sulmi i pakuptimtë në komunitetin tonë, » postoi klubi i natës në Facebook të dielën.

Ajo falënderon gjithashtu « reagimet e shpejta të klientëve heroikë që nënshtruan gjuajtësin dhe i dhanë fund këtij sulmi të urryer ». « Të paktën dy persona në klub u përballën me të dhe u përleshën me të. Ata arritën ta ndalonin të dyshuarin që të vazhdonte të vriste, » tha Adrian Vasquez, një shef i policisë lokale. Sulmuesi 22-vjeçar mbante me vete dy armë, duke përfshirë një pushkë, tha ai.

Klubi kishte shpallur një ngjarje LGBTQ të shtunën, një festë « duke shfaqur të gjitha llojet e identiteteve gjinore dhe stilet e performancës » për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Trans, të festuar më 20 nëntor.

Zjarrfikësit thanë se 11 autoambulanca janë dërguar në vendngjarje për të trajtuar të plagosurit.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...