0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

« Lufte » në një klub nate te homosexualëve ne Amerike. Të paktën 5 të vdekur pas të shtënave në Kolorado

Koloradfo, 20 nentor -Bilanc tragjik, të paktën 5 persona u vranë dhe 18 u plagosën në një shkëmbim zjarri. T pranishmit ata q ei shpetuna, gjendjen e kane prezentuar sui ne gjerndje lufte. Një i dyshuar është arrestuar, tha policia, njftopn agzeta zvcerane Le Canton27.ch duke ju referuar mediave amerike

Të paktën 5 persona kanë vdekur dhe 18 janë plagosur nga të shtënat në mbrëmjen e së shtunës në një klub nate LGBTQ në Kolorado Springs, Kolorado, njoftoi policia amerikane të dielën.

« Ka pasur të shtëna në një klub lokal sonte. Kemi tetëmbëdhjetë persona të plagosur dhe pesë të vrarë, » tha zëdhënësja e policisë Pamela Castro.

Policia ndërhyri pasi mori një telefonatë mbrëmjen e së shtunës rreth orës 23:57 me orën lokale (pra mëngjesin e kësaj të diele në orën 7:57 të mëngjesit në Francë) duke raportuar për të shtëna në « Club Q », një klub nate lokale.

Zëdhënësja e policisë tha se një i dyshuar 22-vjeçar tashmë është gjetur. “I dyshuari aktualisht është në kujdes, por i është caktuar masa e paraburgimit”, tha ajo. Sipas policisë ende nuk janë përcaktuar arsyet e këtij sulmi.

« Club Q është shkatërruar nga sulmi i pakuptimtë në komunitetin tonë, » postoi klubi i natës në Facebook të dielën.

Ajo falënderon gjithashtu « reagimet e shpejta të klientëve heroikë që nënshtruan gjuajtësin dhe i dhanë fund këtij sulmi të urryer ». « Të paktën dy persona në klub u përballën me të dhe u përleshën me të. Ata arritën ta ndalonin të dyshuarin që të vazhdonte të vriste, » tha Adrian Vasquez, një shef i policisë lokale. Sulmuesi 22-vjeçar mbante me vete dy armë, duke përfshirë një pushkë, tha ai.

Klubi kishte shpallur një ngjarje LGBTQ të shtunën, një festë « duke shfaqur të gjitha llojet e identiteteve gjinore dhe stilet e performancës » për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Trans, të festuar më 20 nëntor.

Zjarrfikësit thanë se 11 autoambulanca janë dërguar në vendngjarje për të trajtuar të plagosurit.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...