15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Lufta ne Ukraine po transformon dinamiken e Gjeneves nderkombetare

Nga Philippe Mottaz

Të martën, më 1 mars, ndërsa ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov ishte gati t’i jepte video-mesazhin e tij Këshillit të të Drejtave të Njeriut (HRC), një kontingjent i tërë prej më shumë se njëqind diplomatësh që përfaqësonin dyzet vende, evropiane dhe të tjera, u larguan nga vendet e tyre. dhe doli nga dhoma. Ata u mblodhën në sallën e jashtme dhe shpalosën një flamur ukrainas, ndërsa Lavrov e përcolli përrallën revizioniste të Moskës për Ukrainën dhe u përfol për SHBA-në dhe Perëndimin në një dhomë pothuajse të shkretë.

Midis personaliteteve që qëndruan të vendosur ishte Damares Alves, ministri brazilian për të drejtat e njeriut, familjen dhe shëndetin. Shefi i saj, Jair Bolsonaro, kohët e fundit kishte bërë një udhëtim në Moskë dhe, para pushtimit, ishte takuar me Vladimir Putin. Atij iu dha trajtim preferencial, i ulur drejtpërdrejt pranë presidentit rus, me të cilin pati një bisedë të dashur. Pse kishte ikur dhe pse nuk i kishte kërkuar Putinit të de-përshkallëzohej? Kur Jamil Chade i G|O i bëri këto pyetje ministrit brazilian në prag të hapjes së takimit të KDNJ-së, ajo refuzoi të përgjigjej, duke kërcënuar në vend të kësaj se do të thërriste sigurinë e OKB-së. Këto janë skena treguese të atmosferës së tensionuar në OKB në Gjenevë. Ato ilustrojnë shpejtësinë dhe thellësinë me të cilën pushtimi i Ukrainës po riformëson shpejt peizazhin politik dhe moral global.

« NË KËSHILLIN PËR TË DREJTAT E NJERIUT NUK KA VEND PËR NARRATIVIN E RUSISË »
« Nuk ka vend për narrativën e Rusisë në Këshillin e të Drejtave të Njeriut, » theksoi një diplomat i lartë evropian gjatë daljes. “Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës është një sulm ndaj OKB-së”, tha Evgeniya Filipenko, ambasadorja e Ukrainës. Disa orë më vonë, duke qëndruar jashtë dhomës, Uzra Zeya, nënsekretarja e shtetit për Sigurinë Civile, Demokraci dhe të Drejtat e Njeriut, i tha grupit tonë të gazetarëve se ky ishte një “moment kyç për botën dhe për të drejtat e njeriut të OKB-së. Këshilli.” “Ne nuk mund ta injorojmë realitetin,” theksoi ajo, “detyrimet tona sipas Kartës së OKB-së, angazhimin tonë ndaj Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, ose të pranojmë narrativën e rreme të paraqitur nga Rusia teksa pushton me dhunë një anëtar të Këshillit të të Drejtave të Njeriut. Megjithatë, në OKB, etiketa vazhdon: Lavrov, tani i penguar të udhëtojë, por për kaq gjatë një prani e njohur këtu, u prezantua si « Shkëlqesia e tij ». Megjithatë, neveria që frymëzoi fjalimi i tij ishte e dukshme.

Në qendër të qytetit, ndërkohë, qendra financiare dhe tregtare e Gjenevës po përpiqej të vlerësonte ndikimin e sanksioneve të ndryshme të vendosura nga qeveria zvicerane mbi rrjetin e oligarkëve të Putinit. Është një supozim i drejtë që të njëjtat firma ligjore dhe këshilltarë financiarë që e kanë bërë Gjenevën dhe Zvicrën kaq tërheqëse për miliarderët rusë gjatë viteve, po punojnë gjithashtu fort për të zbutur pasojat e mundshme të sanksioneve. Një hetim nga Korporata Zvicerane e Transmetimeve ka zbuluar se disa nga rusët më të pasur të lidhur me Kremlinin, të vendosur aktualisht në këtë vend, në fakt nuk janë në shënjestër të sanksioneve zvicerane. Një ndërmjetës i pasurive të paluajtshme në qytet, i cili merret me individë me vlerë të lartë neto, thotë për The Geneva Observer se vendimi përfundimtar i qeverisë zvicerane për të ndjekur sanksionet e BE-së do të ketë pak ndikim në biznesin e tij: “Rusët e pasur këtu duhet të respektojnë ligjin dhe janë monitoruar prej vitesh. Pjesa më e madhe e klientelës sime vjen nga Franca, Belgjika dhe Britania e Madhe.”

Megjithatë, një nga viktimat e hershme të luftës kanë qenë aktivitetet e Konsullit të Nderit rus në Lozanë. Miliarderi suedez Frederik Paulsen, në lajmet e fundit pasi u zbulua se ai argëtonte gazetarë dhe politikanë të shquar në udhëtime të gjata në Siberi, njoftoi në faqen e tij të fondacionit se kishte filluar procesin e “mbylljes së aktiviteteve të ndërmarra nga Konsullata. sine vdes.”

Efektet e pushtimit rus të Ukrainës janë të përhapura këtu. Për Gjenevën Ndërkombëtare, motorin e multilateralizmit, ato do të jenë të thella dhe të qëndrueshme. Ky agresion nuk mund të fshihet, pavarësisht se si evoluon situata në terren. Kriza aktuale është e një rendi krejtësisht të paprecedentë: nga Siria në Jemen, Afganistan, Soudan dhe Mianmar, komunitetet humanitare dhe të të drejtave të njeriut u është dashur të përballen me luftëra dhe katastrofa humanitare më parë, por asnjëra prej tyre nuk u shkaktua nga një anëtar i përhershëm i Këshilli i Sigurimit pushton një vend sovran në shkelje të hapur të ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së OKB-së. Fiona Hill, ish-anëtare e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së nën Trump dhe një eksperte kryesore ruse, është e dukshme kur i thotë Politico se “Ukraina është bërë vija e parë në një luftë, jo vetëm midis demokracive dhe autokracive, por në një luftë për të ruajtur një sistem i bazuar në rregulla, në të cilin gjërat që duan vendet nuk merren me forcë.” / The Geneva Observer

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...