0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Luan Aliu është kandidat i Listës së Referendumit nga Lëvizja VETËVENDOSJE! me numër 58. -2-

Luan Aliu është kandidat i Listës së Referendumit nga Lëvizja VETËVENDOSJE! me numër 58. 2. Aliu vjen nga Gjilani nje inmtelektual dhe aktivist i njohur ne VV njofton gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”

« Kosova, tashmë më shumë se 20 vite ka ende probleme thelbsore të shtet-ndërtimit. Krimi i organizuar, korrupsioni, sistemi i drejtësisë e, i arsimit si dhe shëndetësia janë problemet kyçe me të cilat ballafaqohet secili qytetarë i Republikës. Unë si deputet i ardhëshëm i Republikës së Kosovës, do të jem zëri i secilit qytetarë pa dallime partiake, etnie e religjioni, do të përfaqësoj rininë e pensionistat, arsimtarë e profesor, qytetarin e të gjitha shtresave. Do të fokusohem në qështjet e sigurisë, pasi që vij nga kjo fushë e studimeve – profesioni, por aktivizimi tashmë e 16 vite brenda Lëvizjes VETËVENDOSJE! ka qenë në politika të përgjithshme, duke u ballafaquar për secilin problem me të cilin ballafaqohet shoqnia jonë… » ka deklaruar filimisht z.Luan Aliu per gazeten zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”

I pyetur rreth  KQZ-së dhe trafikut të Valdete Dakes me voten e diaspores shqiptare ne Zvicer dhe vednet tjera perendim ne vazhdim z.Aliu ka pohuar se  » nuk e ka problem diasporën si tërësi dhe të hyra financiare, problemi i saj lidhet direkt me partitë e krimit që tashmë e 21 vite Diasporën e shikuan vetëm si rritje të kapitalit dhe jo shtet ndërtues. Në masë të madhe e diasporës, mbase e kanë më të lehtë vlerësimin për Kosovën, janë duke e mbështetur Lëvizjen VETËVENDOSJE! që me gjasë kësaj here janë mbi 100 mijë vota për ne. Kjo do të thotë që besimi në LVV dhe liderin Kurti është tepër i lartë, pikërishtë kjo mbështetje për LVV ka bërë që Zonja Daka dhe partitë e krimit brenda KQZ’s të mundohen që me çdo kusht të ndalin votën e diasporës. Por këtij sistemi po i vjen fundi, me qeverisjen Kurti diaspora do të ketë vendin e vet, meritat e veta, do të jetë pjesëmarrëse në ndërtimin e Republikës, nuk do të ketë pagesa e kolona nëpër kufinjë, e votimin do të ja mundësojmë nëpër ambasadat e konsulatat tona.

« Vota juaj, është besim i kahmotshëm dhe i vazhdueshëm për VV dhe mua në vecanti. Pra votoni numërin 58. 2. jo votem se nuk do t’ju zhgenjej, por do tju dëshmoj me punen dhe angazhimin tim  jo vetem ne parti, por edhe ne shoqerine tone ne avancimin e proceseve demokratike dhe forcimit te shtetit tone drejt ingerimeve proveropiane dhe euratlatnike!-.. » ka then ne fund z.Luan Aliu nga VV.May be an image of 3 people, people sitting and indoor

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...