12.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Luan Aliu është kandidat i Listës së Referendumit nga Lëvizja VETËVENDOSJE! me numër 58. -2-

Luan Aliu është kandidat i Listës së Referendumit nga Lëvizja VETËVENDOSJE! me numër 58. 2. Aliu vjen nga Gjilani nje inmtelektual dhe aktivist i njohur ne VV njofton gazeta zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”

« Kosova, tashmë më shumë se 20 vite ka ende probleme thelbsore të shtet-ndërtimit. Krimi i organizuar, korrupsioni, sistemi i drejtësisë e, i arsimit si dhe shëndetësia janë problemet kyçe me të cilat ballafaqohet secili qytetarë i Republikës. Unë si deputet i ardhëshëm i Republikës së Kosovës, do të jem zëri i secilit qytetarë pa dallime partiake, etnie e religjioni, do të përfaqësoj rininë e pensionistat, arsimtarë e profesor, qytetarin e të gjitha shtresave. Do të fokusohem në qështjet e sigurisë, pasi që vij nga kjo fushë e studimeve – profesioni, por aktivizimi tashmë e 16 vite brenda Lëvizjes VETËVENDOSJE! ka qenë në politika të përgjithshme, duke u ballafaquar për secilin problem me të cilin ballafaqohet shoqnia jonë… » ka deklaruar filimisht z.Luan Aliu per gazeten zvicerane ne shqip “Le Canton27.ch”

I pyetur rreth  KQZ-së dhe trafikut të Valdete Dakes me voten e diaspores shqiptare ne Zvicer dhe vednet tjera perendim ne vazhdim z.Aliu ka pohuar se  » nuk e ka problem diasporën si tërësi dhe të hyra financiare, problemi i saj lidhet direkt me partitë e krimit që tashmë e 21 vite Diasporën e shikuan vetëm si rritje të kapitalit dhe jo shtet ndërtues. Në masë të madhe e diasporës, mbase e kanë më të lehtë vlerësimin për Kosovën, janë duke e mbështetur Lëvizjen VETËVENDOSJE! që me gjasë kësaj here janë mbi 100 mijë vota për ne. Kjo do të thotë që besimi në LVV dhe liderin Kurti është tepër i lartë, pikërishtë kjo mbështetje për LVV ka bërë që Zonja Daka dhe partitë e krimit brenda KQZ’s të mundohen që me çdo kusht të ndalin votën e diasporës. Por këtij sistemi po i vjen fundi, me qeverisjen Kurti diaspora do të ketë vendin e vet, meritat e veta, do të jetë pjesëmarrëse në ndërtimin e Republikës, nuk do të ketë pagesa e kolona nëpër kufinjë, e votimin do të ja mundësojmë nëpër ambasadat e konsulatat tona.

« Vota juaj, është besim i kahmotshëm dhe i vazhdueshëm për VV dhe mua në vecanti. Pra votoni numërin 58. 2. jo votem se nuk do t’ju zhgenjej, por do tju dëshmoj me punen dhe angazhimin tim  jo vetem ne parti, por edhe ne shoqerine tone ne avancimin e proceseve demokratike dhe forcimit te shtetit tone drejt ingerimeve proveropiane dhe euratlatnike!-.. » ka then ne fund z.Luan Aliu nga VV.May be an image of 3 people, people sitting and indoor

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...