11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Lideri Katalonjës Carles Puigdemont: Lugina e Preshevës do t’i bashkohet Kosovës, nëse sot jo, nesër po!  

Eurodeputeti dhe ish-presidenti i rajonit të Katalonjës e ben shqiponjën

Romë, 27 shtator -Me uredhrein e Gjykatës italiane lideri mi Katalonjës Gjykata italiane ka urdhëruar që ish-presidenti i rajonit të Katalonjës, Spanjë të lirohet pas arrestimit të tij në Sardenjë, tha avokati i tij. me24 shtator eshte liruar nga burgu. Eurodeputeti dhe ish-presidenti i rajonit të Katalonjës së Spanjës Carles Puigdemont u arrestua nga policia kufitare pasi mbërri në aeroportin Alghero të enjten në mbrëmje. 58 vjeçari u largua nga Spanja në fund të tetorit 2017.

Lideri Katalonjës, Carles Puigdemont. Ne bisede per gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka folur për Kosovën dhe shqiptaret ne ballkan dukee krahsuar Ktalonjen me krahasuar me Lugine e Preshevës

«Spanja nuk duhet frikesohet as Serbise e as Katalonia ta njohë Kosovën si shtet të pavarur pasi Gjykata e OKB-së nga Haga e cila i ka treguar Beogradit dhe Madridit më 22 korrik 2010 se shteti i Kosovës eshte legal dhe legjitim konform kartes se OKB-së pëpopujt autokton dhe se nuk eshte ne kundershtim te asnje norme nderkombëtare..» ka thene per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Ish-presidenti i Katalonjas Carles Puigdemont.

« Problemi i katalonjes ne Spanje eshte identik me ceshjen shqiptare ne Luginen e Presheves, te cilat mjedise kerkojne te ndahen nga regjimet te cilat ne menyre sistematike diskriminojne padrejtesisht. Shkeputja e Katalonjes dhe Lugines se Presheves per te jetuar si nje etni ne vete ose t’i bashkangjitet nje shteti eshte e drejt legjitime nderkombëtare e drejte kjo konform edhe kartes se OKB-së qe ju garanton popujve uatokton.. » ka thëne për gazeten Le Canton27.ch  eurodeputeti dhe ish-presidenti i i Katalonjës Carles Puigdemon.

 

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...