4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Lindja e Mesme: Shefi i diplomacise zvicerane Ignazio Cassis nënvizon nevojën për një zgjidhje globale

Bernë, 23 janar -Këshilltari federal Ignazio Cassis mori pjesë në një debat ministror mbi Lindjen e Mesme në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Nën presidencën franceze, ky debat synonte të kontribuonte në përparimin konkret drejt një zgjidhjeje politike të krizës në Lindjen e Mesme. Në Këshill, kreu i FDFA analizoi situatën dhe prezantoi pikëpamjet e tij për zgjidhjen e konfliktit dhe paqen e qëndrueshme në rajon, njfton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Gjithashtu, kreu i FDFA-së ka shfrytëzuar praninë e tij në OKB në Nju Jork për të zhvilluar takime dypalëshe. Këshilltari Federal Cassis riafirmoi dje qëndrimin e Këshillit Federal për konfliktin në Lindjen e Mesme gjatë një debati të nivelit të lartë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Ai dënoi sulmet terroriste të Hamasit kundër Izraelit dhe kërkoi lirimin e menjëhershëm dhe pa kushte të të gjithë pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Kreu i DFAE vuri në dukje edhe pasigurinë e situatës humanitare në Gaza: “Që nga 7 tetori, dhuna duket se nuk ka më kufi në Izrael, në Gaza, si në të gjithë territorin e pushtuar Palestinez. » Kreu i FDFA foli në Nju Jork edhe për angazhimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për konfliktin në Lindjen e Mesme. Kjo e fundit miratoi së fundmi rezoluta thelbësore të cilat janë shumë të vështira për t’u zbatuar. Vetëm disa nga pengjet janë liruar, civilët janë viktima të përditshme të luftimeve dhe ligji ndërkombëtar humanitar shkelet vazhdimisht. “Ne nuk mund të dorëzohemi para zhgënjimit.

Nuk mund ta lëmë veten të dekurajojmë”, deklaroi Ignazio Cassis para Këshillit të Sigurimit. Ai theksoi nevojën për një zgjidhje globale, duke përfshirë veçanërisht shtetet e rajonit. “Pa një konsensus politik rajonal, paqja e qëndrueshme në Lindjen e Mesme nuk është e mundur”, tha kreu i FDFA. Në nivel diplomatik, vitet e fundit kanë treguar se ka hapësirë ​​për mirëkuptim politik dhe interesa të përbashkëta mes Izraelit dhe shteteve të rajonit. Kjo hapësirë ​​manovrimi duhet të përdoret për të punuar drejt paqes së qëndrueshme, e cila do të përfshijë zgjidhjen me dy shtete. « Kjo është e vetmja zgjidhje që do t’u japë izraelitëve dhe palestinezëve perspektivën për të jetuar në paqe dhe siguri, » theksoi këshilltari federal Cassis.

Kreu i FDFA u bëri thirrje palëve në konflikt, shteteve të rajonit dhe anëtarëve të Këshillit të Sigurimit që të veprojnë në mënyrë që të vendosen bazat për një ndërprerje të qëndrueshme të armiqësive dhe një zgjidhje politike të krizës. Kjo e fundit do të përfshijë lirimin e menjëhershëm të pengjeve, një armëpushim humanitar, akses të papenguar të ndihmës humanitare në Gaza dhe respektim të plotë të ligjit ndërkombëtar humanitar.

Zvicra është e gatshme të mbështesë këto përpjekje në bashkëpunim me Izraelin, Autoritetin Palestinez dhe shtetet e rajonit. Në këtë kuadër, kreu i DFA »-së u takua në Nju Jork me ministrat e jashtëm të Algjerisë, Jordanisë dhe Libanit për të diskutuar mbi konfliktin në Lindjen e Mesme dhe implikimet e tij në rajon. Në margjinat e pranisë së tij në Këshillin e Sigurimit, këshilltari federal Ignazio Cassis u takua gjithashtu me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së António Guterres dhe Stéphane Séjourné, ministrin e ri francez të Punëve të Jashtme. Më në fund, këshilltari federal pati një takim me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov për të diskutuar luftën në Ukrainë dhe rrugët e mundshme drejt paqes.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...