22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Lajmi fundit: Megjithate Sunny Hill Festival do të mbahet në Kosovë me 4-7 gusht me apo pa Rita Oren dhe Bebe Rexhen

Prishtinë, 20 qershor -Diteve te fundit kishte deilame dhe reragime te shumtar rreth (mos) mbajtjes se Sunny Hill Fesitval tashme tradicional ne Kosovë, cka edhe u politizua shume edhe nga lidere politike, shkruan nga Prishtina korrespondetja e gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Por, megjithate pas kesaj rrymuje rreth (mos) mabjteje se Sunny Hill Fesitval ne Kosovë i dha sot fund qveria e Kosves dhe Kryetari i Prishtinës te cilet  përmes një dekelrate te përbashket me Minsitrine e Kultutres kane njoftuar se koncerti i madh i Sunny Hill Fesitval. Por Rita Ora dhe Bebe Rexha ende nuk dihet se a do te marrin pjese apo jo ne ket feedtival qe do te mbahet më 4, 5, 6 dhe 7 gusht 2022, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kyretarti i Prishtines Pëwrparim Rama ka njftuar se “Sunny Hill Festival do të mbahet në Prishtinë nga 4-7 gusht ne Prishtinë. Synimi i përbashkët është që nga viti i ardhshëm, festivali Sunny Hill të organizohet në lokacionin e vet afatgjatë. Një verë e jashtëzakonshme i pret të gjithë shqiptarët në Prishtinë dhe në Tiranë.

Në historinë 3-vjeçare të Festivalit Sunny Hill, kanë marrë pjesë shumë artistë, përfshirë ata me famë ndërkombëtare. Këtë vit, bazuar në deklaratën e Dukagjin Lipes një vit më parë në Kosovë, pritej të performonte Bebe Rexha dhe Rita Ora. Lista përfundimtare u bë publike dhe asnjë prej tyre nuk do të jetë në festival.

Për “deshtimin” e koncertit te Festivali Sunny Hill kishin shkruar edhe mediat zvicerane, ku thuhej se “në të cilin këngëtarja britaniko-kosovare do të performonte në fillim të gushtit, nuk do të zhvillohet në Kosovë siç ishte planifikuar. Në vend të Prishtinës, evenimenti i organizuar nga këngëtarja 26-vjeçare dhe babai i saj Dukagjin Lipa (53), tashmë do të mbahet në kryeqytetin shqiptar të Tiranës.”

Por, megjithate sipas burimeve zyratre nga Qeveria e Kosovës, Sunny Hill Fesitval do të mbahet në Kosovë me 4-7 gusht. Ky lajm ka gezuar pa mase publikun kosovare. Para ketij koncerti ne Kosovë, Rita Ora më 28 qershor në në zonën Hardturm në Zurich, për herë të parë do të këndojë edhe shqip me tre flamuj (zvceran, te Kosovës dhe Shqiperisë) para publikut botëror.

Rita Ora ka lindur në Prishtinë. Kur ajo ishte një vjeç, prindërit e saj ikën në Londër, ku ajo u rrit. Por ajo është gjithmonë e vetëdijshme se nga vjen.

“Prindërit më kanë mësuar të jem krenare për rrënjët e mia”, thekson ajo vazhdimisht në intervista. Për angazhimin e saj pozitiv, ajo u emërua ambasadore nderi e Kosovës në vitin 2015, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

 

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...