7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

LDK-ja nga Zvicra mbeshtet bashkëpunëtorin e presidentit Rugova, Lutfi Hazirin per kryetar të LDK-së

Cyrih, 13 mars -Njeri nga kandidatet për kryetar te LDK-së eshte edhe Lutfi Haziri, kryetar aktual i komunes se Gjilanit. Ai gezon sot autoritet jo vetem ne Gjilan, por edhe ne diasporen shoptare, sidomos ne Zvicër nga simpatizant te kesaj paretie dhe shoqata tjera shqiptare ne kete vend, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Delegat të nderuar te Lidhjes Demokratike te Kosoves së pari shprehi dëshiren e zjarrtë që shteti ynë Kosova te vazhdojë rrugetimin integrues drejt shteteve Evropiane.
Personalisht shprehi dëshiren time qe LDK te punoj fortë dhe me vullnet në të mirë te vendit tonë.

« I rradhitur ne rradhët e Ushtrisë Çlirimtare,i burgosur nga forcat kriminale Serbe për shkak te guximit te madh te tij,si dhe mos ndaljes së organizimeve ushtarake. Qysh në kohet më të vështira të shtetëformimit zotëri Haziri gjithmonë punoj fort dhe i qëndroj afer presidentit tonë historik Dr Ibrahim Rugova, Kemi bindjen e plotë dhe te sigurt që me zgjedhjen e te parit te Lidhjes Demokratike te Kosoves, Lutfi Hazirin, partija jonë do të rifitojë forcë dhe rimëkëmbje.. » thuhet ne letren perkrahese nga LDK në Zvicër, nenshkruar nga kryetari i saj ne Zurich Lulzim Maliqi, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Ndër ata persona qe punuan fort dhe me zemer ishte dhe është vite të tëra me rradhë zoteri Lutfi Haziri

I rradhitur ne rradhët e Ushtrisë Çlirimtare,i burgosur nga forcat kriminale Serbe për shkak te guximit te madh te tij,si dhe mos ndaljes së organizimeve ushtarake.
Qysh në kohet më të vështira të shtetëformimit zotëri Haziri gjithmonë punoj fort dhe i qëndroj afer presidentit tonë historik Dr Ibrahim Rugova, ku vlenë të përmendet dhe një nga fushatat që donte të realizonte presidenti Rugova ne Gjilan dhe ishte pikerisht zoteri Lutfi Haziri që për arsye të sigurisë së presidentit kishte organizuar forca te sigurisë së Natos me helikopteret të ashtuquajtur Apaqi të ishte në vëzhgim të rreptë sigurija e presidentit, dhe që gjatë fjalimit te Presidentit Apaqit qëndruan në qiellin e hapur në vezhgimin mbi stadiumin e gjilanit ku dhe mbahej fushata dhe tubimi.

Zotëri Haziri ishte gjithmonë i zgjedhuri kryesorë ,në proceset e dialogut në mes të Republikes së Kosoves me atë të Serbisë me ndermjetësues Marti Ahtisari, ku me q‘rast edhe u formua pakoja e Ahtisarit te rishpalljes së Republikes.

Gjithmonë që nga rinija i angazhuar për të punuar për nje Kosovë të panvarur, qe 30 vite me rradhë pa u ndalur asnjëherë,4vite gëzoj titullin e Kryetari të Gjilanit,postin e zavendës kryeministrit, gëzoj dhe titullin minister i pushteti lokal me vullnetin e qytetarëve,deputet i denjë,dhe shumë e shumë punë te pandalshme gjithmonë i gatshem per Shtetin tonë Kosoven.

Kam bindjen e plotë dhe te sigurt që me zgjedhjen e te parit te Lidhjes Demokratike te Kosoves, Lutfi Hazirin, partija jonë do të rifitojë forcë dhe rimëkëmbje,ku dhe parandjejë që zotëri Haziri do të kishte shumë mundësi në zgjedhjet komunale të fitoj në shumë komuna, me perkushtim maksimal.

Unë e vlerësoj secilin person që perkrah dhe punon fort ne Lidhjen Demokratike te Kosoves sepse jam i bindur qe Amanetin e Presidentit Historik Ibrahim Rugova do ta dergojme gjithmone ne vend.

Respekt dhe suksese të gjithë atyre që punojnë fort dhe me zemer për Kosoven.
Urime përgjithmonë zoteri Lutfi Haziri, ju për ne jeni gjithmonë fitimtari, faleminderit që i qendrove presidentit gjithmonë afër dhe faleminderit punës tënde të palodhshme për të miren e shtetit tonë Kosovës.

Lulzim H.Maliqi, Kryetar LDK-së Zürich

13.03.2021Lulzim Maliqi rizgjedhët kryetar i Nëndegës së LDK-së në Zürich | Presheva Jonë

Derniers articles

Lazim Destani nga EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalisa (828 m.)...

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruzar nga amabsadori shqiptar  në Emirateve te Bashkuara Arabe, para Burj Khalisa ne Dubai (828m)...

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...