22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Lazim Destani ne Berne në konferencën me mërgimtarët shqiptarë

Berne, 19 nentor -Sot ne Berne te Zvicres eshte mbajtur konferenca shkencore me moton: SFIDAT E BOTËS SHQIPTARE NË MILENIUMIN E RI ku mori pjese edhe humanisti dhe biznesmeni i njohur nderkombetar Lazim Destani, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Konferenca ne fjale qe organizuar nga Lidhja Shqiptare në Botë dhe Këshillimorja ABSM me rastin e 25 vjetorit të themelimit të këtyre dy entiteteve.

Gjatë fjalës se zDestani ai ka vlerësuar lart punën e palodhshme të shumë aktivistëve të këtyre dy subjekteve që ndër vite kanë luajtur rol të rëndësishëm në proceset e zhvillimeve kombëtare.

Në veçanti ai ka falënderusr ryetarin e Nderit të LShB z. Simon Kuzhnini si dhe Kryetarin e Lidhjes z. Nazmi Jakurti dhe kryetarin e Këshillimores ABSM z. Skender Nikoliqi.

La im Destani duke qiajtur ambasador tenkombit dhqiptaret ne Zvicer dhe bote ai ka ne fjalimin e tij ka thene se « Sfidat ekonomike dhe investuese në funksion të Bashkimit Ekonomik Shqiptar ».

Sipas tij “pikëpamjet e shprehura përmes kësaj komunikate i kam mbështetur kryesisht tek aspekti praktik i zbatimit të dijeve të fituara nga përvoja dhe veprimi empirik gjatë 5 dekadave të punës sime.”

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...