11.6 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Lazim Destani ne Berne në konferencën me mërgimtarët shqiptarë

Berne, 19 nentor -Sot ne Berne te Zvicres eshte mbajtur konferenca shkencore me moton: SFIDAT E BOTËS SHQIPTARE NË MILENIUMIN E RI ku mori pjese edhe humanisti dhe biznesmeni i njohur nderkombetar Lazim Destani, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Konferenca ne fjale qe organizuar nga Lidhja Shqiptare në Botë dhe Këshillimorja ABSM me rastin e 25 vjetorit të themelimit të këtyre dy entiteteve.

Gjatë fjalës se zDestani ai ka vlerësuar lart punën e palodhshme të shumë aktivistëve të këtyre dy subjekteve që ndër vite kanë luajtur rol të rëndësishëm në proceset e zhvillimeve kombëtare.

Në veçanti ai ka falënderusr ryetarin e Nderit të LShB z. Simon Kuzhnini si dhe Kryetarin e Lidhjes z. Nazmi Jakurti dhe kryetarin e Këshillimores ABSM z. Skender Nikoliqi.

La im Destani duke qiajtur ambasador tenkombit dhqiptaret ne Zvicer dhe bote ai ka ne fjalimin e tij ka thene se « Sfidat ekonomike dhe investuese në funksion të Bashkimit Ekonomik Shqiptar ».

Sipas tij “pikëpamjet e shprehura përmes kësaj komunikate i kam mbështetur kryesisht tek aspekti praktik i zbatimit të dijeve të fituara nga përvoja dhe veprimi empirik gjatë 5 dekadave të punës sime.”

Derniers articles

Nevzad Lutfiu, kryetari i KKSH-së: Nderkombëtaret po mbyllin syte përballë diskriminimit serbë, bashkë me pasivizimim e mijëra adresave të shqiptareve në Luginën e Preshevës?!

Bujanoc, 29 shkurt (Lirigzona Nuredini) -Tri komunat me shumicë shqiptare në jug të Serbisë po vazhdojnë të përballen me pasivizimin e adresave. Pavarësisht përpjekjeve...

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...