15.2 C
Berne
samedi 30/09/2023

Lazim Destani ngushellon familjen e Nobelistit ne Gostivar dhe Amerike dhe mbare shqiptaret. Ai lartësoi imazhin e shiptareve në botë

Lazim Destani (M) ne vitin 1998 duke uruar bashkekombasin e tij Ferid Murad (D) per Cmimin Nobel

Berne, 6 shtator -Filantropi dhe humanisti i njohur shqiptar nga Maqedonia e Veriut Lazim Destani qe vepron ne Gjermani dhe Dubai lajmin per vdekjen e nobelistit shqiptar nga Gostivari Ferid Murad e ka marr me pikellim te thelle, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Lazim Destani për Ferid Murad: I dha shumë njerëzimit dhe lartësoj imazhin e vendit të origjinës

Ndër personat e njohur dhe me ndikim në botën shqiptare, të cilët kanë reaguar pas vdekjes së Ferid Murad, është edhe biznesmeni, filantropi e intelektuali shqiptar, Lazim Destani, shkruan Le Canton27.ch

»Me dhembje e mora lajmin mbi ndarjen nga jeta të nobelistit shqiptaro-amerikan, Ferid Murad.. » ka shkruar z.Destani.

Ai ka ngushelluar familjen e tij nobelistit Maqedonine e Veriut dhe Amerike si dhe mbare shqiptaret qe eshte nje humbje e madhe per shkencen boterore (Nobel Prize in Physiology or Medicine)

Destani: Ferid Murad i dha shumë njerëzimit dhe lartësoi imazhin e shqiptarëve

« Në këto çaste të vështira për familjen e të afërmit e tij, ju shpreh ngushëllimet e mia më të ndjera. Shkencëtari Ferid Murad, njeriu që kam pasur fatin ta takoj, sadoqë lindi e jetoi në Amerikë ai kurrë nuk e harroi Gostivarin dhe vendin e të parëve të tij. Krenohemi me figurat e këtilla kombëtare që i dhanë shumë njerëzimit dhe lartësuan imazhin e vendit të origjinës. Në paqe u prehtë shpirti i Tij!.. » ka shkruar ne fund z.Destani.

Nobelisti shqiptar Ferid Murad u lind në Indiana të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Murad i cili vinte nga një familje emigrantësh nga Gostivari në vitin 1998 fitoi çmimin Nobel për mjekësi. Ai u shpërblye me çmimin Nobel ne vitin 1998 (Nobel Prize in Physiology or Medicine) për zbulimin e rolit të oksidit nitrik në sistemin kardiovaskular.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...