3.5 C
Berne
samedi 9/12/2023

Lazim Destani për 28 Nëntor në EBA: Dubai e bëri kuq qiellin me flamurin tonë kombëtar në ndërtesën më të lartë në botë Burj Khalifa (828 m.) që natën e bëri ditë!

Humanisti dhe biznesmeni i njohur boteror z.Lazim Desatni i shoqeruar nga ambasadori shqiptar në Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha, para Burj Khalifa ne Dubai (828m) e « veshur » ne kuqezi

Dubai, 28 Nentor -Në nderim të Ditës së Flamurit tonë kombëtar sontze edhe ndertesa me e larte në bote Burj Khalisa (gati një kilometer) ne Dubai « vishet » në kuqezi, ka thëne per gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch humanisti dhe biznesmeni me renome nderkombëtare z.Lazim Destani duke i uruar mbare popullit shqiptare ne nallkan dhe diaspore 28 Nentorin, Diten e Flamurit dhe pamvaredise 110 vjet shtet!

Ai ne ne nje fotografi me ambasadorin shqiptar ne Abu Dhabi te Emirateve te Bashkuara Arabe z.Emal Dredha derguar redakise sone ka shkruar se për kete gjest rrespekti ndaj popuillit tone kemi flanderuar autoritet e Dubait qe cdo vit nderojne dhe vleresojne lart flamurin tonë.

DESTANI: Sot ne Dubai kemi mbi 2000 shqiptare studente, biznesmen te suksesshëm dhe punëtorë të vyeshëm..

Duke folur per rolin dhe kontributin konkret te Emirateve ne Kosovë dhe Shqiperi z.Lazim Destani ka deklaruar se «Emiratet e bajkauar Arabe gjate luftes ne Kosovë, ndertuan nje aeroport te themi funksional për të mundesuar aroplanëve te zbresin per t’ju ofruar ndihma te zhvendosurve dhe refugjateve nga Kosova qe gjendeshin ne Shqiperi. keshtu që, Emiratet jo vetem qe ishte prezent nder ne, por ndertuan edhe nje Aeroport të emërtuar “Zayed”, në nder të princit arab Zayed, i cili në vitin 1999, kur ne Kukës u hap kampin e refugjatëve per vëllzerit dhe motrat tona shqiptare te debuar nga regjimi diktatorial i Beogradit. Emri Zajed ketu ne Emirate  eshte një emër i  madhe dhe i njohur per shkak misionit te tij humanitar edhe ne Kosovë, nese kujotjme spitalin ne Vushtrri qe mbane emin e tij. »

Lidhur me pranine e shqiptareve ne Dubai z.Destani për gazeten zvicerane Le Canton27.ch ka thëne se « Sot ne Dubai dhe Abu Dhabi gjenden mbi 2000 shqiptare. Por bazuar nga numri i vizitore, numri i shqipatreve ketu leviz deri ne 2500. E them me krenari se shqiptaret sot jane prezentuar me majft suksese ne këte vend. Kemi ketru shume biznesmen dhe afarist te suksesshëm. Kemi kompani te shqiptareve me nje histori te suksesve qe kane 150 e 200 punëtorë.. »

Kurse ambasadori shqiptar ne vazhdim duke folur për suskeset e shqiptareve ne Dubai dhe EBA ka thëne për gazetën zvicerane Le Canton27.ch se « Ne Dubai kemi biznesmen dhe afarsit te njohur nga Shqiperia, Kosova apo Maqedonia Veriore, patron te firmave te ndryshme te ndertimtarise dhe mobileve. Njeri nder ta eshte kompania e njohur EKOLOG e Lazim Destanit, nje biznsmen tashme i njohur jo vetem nder shqiptaret por edhe në Zvicer dhe mbare botën etj.. Do permenmdur edhe biznesmenin e njohur Briken Ndoja nga Elbasani.. Pastaj, Albert Leka kompani ne Doha Katar, Filipine, Poloni, Amerike etj..Sa i perket studenteve ,intersimi tyre eshte i madh per te studouar ketu ne Emirate, sidomos ne Dubai te cilet jane te orientuar te studiojne kryesisht teologjine, islamin, Financa, Mjekësine, biznesin, ekonomne, bankiere etj..numri i tge cileve mund te sillet rreth 50 sish… » Aucune description disponible.

Derniers articles

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset

Kim Mehmeti: UÇK-ja vlera më e madhe shqiptare, s’mund të njolloset 08 dhjetor 2023| 00:27 Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e...

Amerika i kthen shpindën. Ukraina i kthet Zvicres.. Ignazio Cassis dëshiron të rindërtojë Ukrainën

Brrne, 8 dhjetor -Këshilli Federal dëshiron të kontribuojë në rindërtimin e Ukrainës në shumën prej gjashtë miliardë frangash. Por ndryshe nga sa ishte planifikuar,...

OKB, UNESCO e njeh traditën e iftarit të Ramazanit si trashëgimi kulturore

Gjeneve, 8 dhjetor -Agjencia kulturore e OKB-së e njohu të mërkurën iftarin, vaktin që prish agjërimin gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në...

Një gazetar shqiptar zgjidhet anëtar i komitetit të Shoqatës së Gazetarëve Ndërkombëtar (APES) në Gjenevë

Photo: Pierrem Virot (APES) Gjenevë, 8 dhjetor -Shoqata e Gazetarëve të huaj në Zvicër dhe Liechtenstein-APES (The Foreign Press Association in Switzerland and Liechtenstein) me...

Zvicër, Këshilli Federal vendos të përgatisë një mandat negociues me Bashkimin Evropian

Bernë, 7 dhjetor -Këshilli Federal udhëzon FDFA të zhvillojë një mandat negociues me Bashkimin Evropian Në mbledhjen e tij të 8 nëntorit 2023, Këshilli...