5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Lajmi i fundit nga Berna: Zvicra heq nga lista Kosovën nga « vendet në rrezik ». Ne liste mbetet Serbia

  1. Bernë,  5 maj -Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) ne Bernë posa ka aktualizuar listën e vendeve me rrezik. « Kosova dhe Maqedonia Ver. është hequr nga karantina, nga lista e « kuqe » e Zvicres, eshte ky lajmi qe posa eshte konfirmuar nga zyrtaret nga Berna për gazeten zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Do theksuar se Kosova ne ekte liste qednroi per shume muaj, gati një vit. Por me permisimin e gjendjes se pandemisë nga COVID-19 per cka verehet nje reduktim i i shfarave te personave te vdekur dhe te infektuarve, per cka Zvicra e ka hequr sot Kosovën nga lista ne fjalë.

Mesohet nga autortitet zvicerane te shendetesisë se ne ket liste te « vendeve në rrezik » nga koronavirusi mbetet Serbia. Lista hyne në fuqi për hyrje në Zvicër nga data 17.5.21

* Për të gjitha shtetet që nuk kanë një kufi me Zvicrën: kur një shtet shfaqet në listë, të gjitha territoret e tij, ishujt dhe territoret jashtë shtetit kanë të bëjnë, edhe nëse ato nuk janë emëruar atje veç e veç.

 

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...