6.7 C
Berne
mardi 21/03/2023

Lajmi i fundit nga Berna: Zvicra alarmon, këshillon të mos udhëtoni në Ukrainë! Putin në fazën e Milloshevicit…

Bernë, 12 shkurt -Kercnimet e Ruisse me 150 mije trupa per ta pushtuar Ukrainën po e mban botën në pezull. Pushtimi i Ukrainës nga Rusia është një nga çështjet më të rëndësishme dhe shqetësuese jo vetem per ukrainasit por edhe zvcerane, shqiptare e te tjere..si dhe komunitetin nderkombëtar, njofton gazeta zvicerane ner shqp Le Canton27.ch

Putin ne fazen e Miloshevicit….Pas Amerikës edhe Zvicra jep alarmin, paralajmëron të mos udhëtohet në Ukrainë!

Vladimir Putin ka dërguar ushtarë dhe tanke në kufirin me Ukrainën. Frika nga një pushtim po rritet në Perëndim. Reuters raportoi se Pentagoni do të dërgojë 3,000 trupa shtesë në Poloni, derisa Rusia zhvilloi stërvitje ushtarake në Bjellorusi dhe Detin e Zi pas ngritjes së forcave të saj pranë Ukrainës.

Situata e vazhdueshme e pasigurt në kufirin midis Rusisë dhe Ukrainës po shtyn shumë vende të veprojnë. Tani edhe Zvicra ka këshilluar kundër udhëtimeve jo urgjente në Ukrainë.

Zvicra paralajmëron kundër udhëtimeve turistike dhe të tjera jourgjente në Ukrainë. Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA) rregulloi këshillat e udhëtimit për Ukrainën në përputhje me rrethanat të shtunën.

Kur u pyet nga agjencia e lajmeve Keystone-SDA, FDFA tha se Zvicra ishte e shqetësuar për rritjen e tensioneve në kufirin ukrainas dhe rrezikun e një përshkallëzimi të mundshëm ushtarak.

Megjithatë, një rekomandim për t’u larguar nga vendi është i parakohshëm në këtë pikë në kohë, sipas FDFA. Evakuimi i punonjësve të ambasadës nuk është planifikuar “për momentin”. Situata analizohet vazhdimisht. Nëse vlerësimi i situatës së sigurisë ndryshon, këshillat e udhëtimit do të rregullohen.

Sipas FDFA, shtetasit zviceranë që banojnë jashtë vendit duhet të regjistrohen në ambasadën ose konsullatën përkatëse zvicerane. Ambasada në Kiev informoi në mënyrë adekuate bashkëqytetarët e regjistruar në të.

Prandaj, udhëtarët mund të futin planet e tyre të udhëtimit në platformën në internet « Travel Admin » të FDFA. Nëse situata në Ukrainë përkeqësohet, FDFA do të jetë në gjendje të kontaktojë menjëherë shtetasit e regjistruar zviceranë.

EDA ka marrë parasysh vlerësimin e SHBA dhe e merr seriozisht, tha ajo. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i presidentit amerikan Joe Biden, Jake Sullivan, u bëri thirrje të premten të gjithë amerikanëve në Ukrainë që të largohen nga vendi.

Ndërsa Zvicra këshillon vetëm të mos udhëtoni në Ukrainë, shumë vende shkojnë një hap më tej. Pas paralajmërimeve nga qeveria amerikane për një sulm të mundshëm të afërt rus, SHBA, Gjermania, Britania e Madhe, Danimarka, Letonia, Estonia, Izraeli, Holanda, Zelanda e Re dhe Australia, ndër të tjera, u kanë kërkuar tashmë qytetarëve të tyre të largohen nga vendi.

Australia, Zelanda e Re, Gjermania dhe Holanda të shtunën iu bashkuan vendeve që u bëjnë thirrje qytetarëve të tyre të largohen nga Ukraina. Uashingtoni tha të premten se një pushtim rus, që ka të ngjarë të fillojë me një sulm ajror, mund të ndodhë në çdo kohë.

Moska e ka kundërshtuar vazhdimisht versionin e Uashingtonit për ngjarjet, duke thënë se ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa pranë kufirit ukrainas për të ruajtur sigurinë e saj kundër agresionit nga aleatët e NATO-s
Në gjithë rrezikun e shpërthimit të shpejtë të një lufte në Ukrainë, që rrezikon të dalë jashtë kufijve të saj, për shqiptarët ka ardhur edhe një mesazh i fuqishëm mbështetës, për të garantuar sovranitetin e rrezikuar në turbullira ndërkombëtare.

Derniers articles

Sali Berisha në ATV: Arsytimi i Vuçiqit pse nuk e firmosi marrëveshjen nuk është i sinqertë, ja çfarë po fshehë ai

Kryetari i PD-së, Sali Berisha, në emisionin “A23” në ATV, tha se arsyetimi i presidentit serb, Aleksander Vuçiq për të mos e firmosur marrëveshjen...

Shefi OKB-se mbeshtet marreveshjen e Ohrit mes dy shteteve fqinje Kosoves dhe Serbise

Berne, 20 mars -Sekretari i Përgjithshëm mirëpret njoftimin e fundit nga Bashkimi Evropian për një marrëveshje nga palët për zbatimin e Marrëveshjes për rrugën...

Nga Brukseli ne Ohër, Zotimi gojor ka peshe!..

Shkruan: Muhamet MAVRAJ Zotimi gojor ka peshe, por eshte dicka tjeter nga nenshkrimi i dokumenteve. Dialogu, bisedimet, takimet jane me te mira sesa izolimet ose konfliktet...

Përfunduan diskutimet maratonike në Ohër mes Kurtit dhe Vucicit nën patronazhin e BE-së. Arrihet marreveshje, por presidenti serb refuzoi te nenshkruaj

Oher, 18 mars -Rundi i bisedimeve maratonike mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë pas 12 oresh ka përfunduar. Mesohet se ka një dakordim mes...

Le Conseil fédéral adopte le rapport sur l’exercice du droit de vote depuis l’étranger

Berne, 17 mars Lors de sa séance du 17 mars 2023, le Conseil fédéral a adopté un rapport sur l’exercice du droit de vote...