14 C
Berne
jeudi 13/06/2024

Zyrtare: Shqipëria dhe Kosova do jenë të pranishme ne Konferencën paqësor për Ukrainën në Bürgenstock

Bernë, 10 qrshor -Në palltin Fderal te konfderates zvcierane ne Bernë sot presidentja Viola Amherd, Ignazio Cassis, shefi diplomacise zvicerane te shoqëruar nga këshilltarja kantonale e Nidwaldenit Karin Kayser-Frutschi dhe komandete ushatrise dhe policse kane manjtru nje konference shytpi me agzetaret vedore dhe boteror, te cilet u informuan për Samitin për Paqen në Ukrainë në Bürgenstock, te clen e ndoqi edhe redaktori i gaztes zcerane ne shqip Le Canton27.ch

Konferenca paqesor ne Zvicër pa Risnë dhe Kinën, por me Shqipërinë dhe Kosovën

Rreth 90 vende dhe organizata ndërkombëtare kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në konferencë. Rusia nuk do të jetë e pranishme, as aleatët e saj më të afërt. Rreth 40 liderë botërorë pritet  të marrin pjesë në një konferencë paqeje për Ukrainën, që do të mbahet në një mal piktoresk zviceran fundjavën e ardhshme. Qeveria zvicerane tha se ishin ftuar gjithsej rreth 160 presidentë dhe kryeministra.

Pyetjes se gazetari shqiptar nga Le Canton27.ch lidhur me pajesarresit se a do jene prezent edhe liderë nga Ballkani, simdos nga sqhieprai dhe Kosovë, kesja pyergjigje shefi diplomacise zvicerane z.Casis eshtë pergjigjur se « sa jam kthyer nga disa rajone te ballkanit, padyshim pjsemarrja e tyre eshe e mirëseardhur dhe me rendesi për paqen stabilitetin ne rajon.Meqë për cdo dite po paraqiten pjesëmarrës te rinj, listen perfundimtare do e kumtojme te premten e ardhshme… »

Gazetari shqiptare qe ndoqi ketë konfrence me kreret e shtetit te Konfederates Helvetike, medgjthate nga burimet diplomatike ne Berne ka mesuar se Shqipëria dhe Kosova, rrespektivisht shefi i qeverise shqiptare Edi Rama dhe presidentja e Kosovës Dr. Vjosa Osamni do jenë të pranishme ne Konferencën paqësor për Ukrainën në Bürgenstock.

Ne ketë samit boteror ne në Bürgenstock (NW) per paqë ne Ukraine nikoqirët Viola Ahmard, presidente e Konfederates dhe Ignazio Cassis, shefi i diplomacise helevetike kane ftuar mysafirë nga kater anet e botes, perfshirë ketu edhe Vlolodimir Zelensky, president i Ukrainës, zëvendëspresidentja e SHBA Kamala Harris. Aty do te kemi edhe Macron, Scholz dhe Von der Leyen si dhe përfaqesues te organizatave evopiane dhe nderkombëtare si nga OKB ashtu edhe nga BE dhe KE.

Cfare i tha presidentja Viola Amherd gazetarit shqiptar: Zvicra ka raporte shume te mira me Shqieprinë dhe Kosovën

Redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch pas konference se shtypit ka pasur rastin ta takoj presidenten e Konfederates Helevetike znj. Viola Amherd. Ajo marrëdhëniet me Shqieprine e Kosovën i ka cilesuar shume te mira.

Presidentja Amherd duke folur per takimine fundit me kryeministrin e Kosove Albin Kurtin gjate vizite se saj ne Prishtinë nder tjera ka then se « misioni i trupave te Swisscoy-it ne rajon po bene nje pune te mire duke i kontrbouar paqes dhe satbiliteti ne rajon. » Po ashttu presiedentja zvcierane ne bisede me gazetarin  shptare ne Berne ka pasur fjalke t emira per shqiptaret ne Zvicer, sipas se cilës « komuniteti shqiptar në Zvicer jane shembull integrimi dhe suksesi.. »

“Iniciativa e Zvicrës është konsideruar mirë”, sipas Amherd. Ajo, nder tjera ka thenë në konferencën e paqes në Ukrainë dëshmon për interesin global, edhe nëse Rusia dhe aleatët e saj mungojnë kryesisht në takim.

Por ne kete konference nuk jane ftuar disa vende apo personalitete te njohura tashme si «problematik» për paqen, sikur ata nga Rusia dhe Kina.

Pjesëmarrja e gjerë në konferencën e paqes për Ukrainën në Bürgenstock tregon se « iniciativa e Zvicrës është konsideruar mirë », sipas Presidentit të Konfederatës. Është e rëndësishme « për mbështetje të gjerë », tha Viola Amherd për shtypin në Bernë të hënën.“Ne vendosëm të ngjitemi në këtë mal sepse duhet të bëjmë gjithçka për të ndaluar këtë dhunë” në Ukrainë, shtoi këshilltari federal Ignazio Cassis. Përpara Bürgenstock (NW), ai do të udhëtojë në Berlin të martën për konferencën e rindërtimit mbi Ukrainën, e treta pas asaj në Lugano.

« Ky konflikt ka pasoja për të gjithë botën, » shtoi Ignazio Cassis. Presidenti i Konfederatës kujtoi masat e rëndësishme të sigurisë rreth takimit. Deri në 4000 ushtarë do të mobilizohen dhe do të shoqërojnë forcat e sigurisë Nidwalden.

Kreu i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme (DFAE) gjithashtu e konsideron « iluzore » idenë se një propozim paqeje do të vendoset pas samitit dhe do t’i dorëzohet Rusisë. Por, nuk parashikohet asnjë marrëveshje mes palëve në konflikt, edhe për shkak se Rusia nuk është e përfshirë. Kina, së bashku me vendet e tjera me lidhje të ngushta me Moskën, po qëndrojnë gjithashtu larg.

Të pranishëm do të jenë edhe përfaqësues nga Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera. Qeveria neutrale zvicerane e paraqet samitin si një “konferencë paqeje”.

 

Derniers articles