22.1 C
Berne
samedi 25/06/2022

Lajmi fundit nga Gjeneva: Blinken anulon takimin me Lavrov te parapare te enjten ne Gjeneve

Siq e thash dite me pare, ketu nuk ka mbetur me fjale. Putin si Milisevici nuk eshte i dialogut, ai njen vetem gjuhen e forces!

Frika për një pushtim rus të Ukrainës është në rritje e siper. Pritet drita jeshile nga Uashingtoni qe Amerika t’i mshoj Rusise per tja bere havane kuq Moskes si dikur Beogradit (1999)

Ja cfare thote Blinken, pse refuzoi ta takoj ministrin rus ne Gjeneve:

Javën e kaluar, unë rashë dakord të takoj ministrin e jashtëm rus Sergej Lavrov këtë javë, më 24 shkurt, për të diskutuar shqetësimet përkatëse të vendit tonë për sigurinë evropiane. Por vetëm nëse Rusia nuk do të pushtonte Ukrainën.

Tani që shohim se pushtimi po fillon dhe Rusia e ka bërë të qartë refuzimin e saj me shumicë të diplomacisë, nuk ka kuptim të vazhdohet me atë takim në këtë moment. Unë u konsultova me aleatët dhe partnerët tanë. Të gjithë janë dakord. Sot i dërgova ministrit të Jashtëm Lavrov një letër duke e informuar për këtë”, deklaroi Blinken gjatë një konference të përbashkët shtypi me ministrin e Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba.

Njoftimi i Blinken vjen një ditë pasi presidenti rus, Vladimir Putin, njohu dy rajone separatiste pro-Moskë në Ukrainë si të pavarura dhe njoftoi se do të vendoste forca “paqeruajtëse” atje.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...