21.3 C
Berne
samedi 30/09/2023

Zvicra, pas vendimit te Brukselit për liberalizimin e vizave në Kosovë, jep një sqarim për ata që duan të punojnë

Bern, 17 Maj (Nefail Maliqi)  -Nga 1 janari 2024, shtetasit kosovarë që dëshirojnë të bëjnë një qëndrim të shkurtër në zonën Shengen nuk do t’i nënshtrohen më kërkesës për vizë. Këtë regjim të ri do ta zbatojë edhe Zvicra. Më 17 maj 2023, Këshilli Federal miratoi amendamentin për këtë efekt të Urdhëresës për hyrjen dhe dhënien e vizave (OEV), njofton gazeta zvicrane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve nga Berna.

 

Kosova tani i plotëson kushtet e sigurisë, kontrollit kufitar dhe menaxhimit të migracionit që u mundësojnë shtetasve të saj të lirohen nga viza. Kjo është arsyeja pse Parlamenti Evropian dhe Këshilli i BE-së miratuan, më 19 prill 2023, një rregullore që i jep fund kërkesës për vizë për kosovarët që posedojnë pasaportë biometrike që dëshirojnë të udhëtojnë në hapësirën e jashtme.Shengeni të qëndrojë atje deri në 90 ditë. Ky është një zhvillim i acquis të Shengenit, të cilin Zvicra, anëtare e kësaj zone, duhet ta miratojë.

Këshilli Federal i jep fund kërkesës për viza për kosovarët.Kërkohet ende vizë për t’u angazhuar në punë fitimprurëse

Sipas gazetës zvicrane ne shqip Le Canton27.ch, kërkesa për vizë do të ruhet për kosovarët që dëshirojnë të angazhohen në punësim fitimprurës. Duhet të theksohet se shtetasit kosovarë mund të punojnë në Zvicër vetëm nëse janë të kualifikuar dhe nëse punëdhënësi i tyre i ardhshëm nuk ka mundur të gjejë staf ad hoc as në tregun zviceran të punës, as në shtetet anëtare të BE-së ose EFTA-s. Duhet të respektohen edhe kushtet e zakonshme të punës dhe pagave.

Rifillimi i këtij zhvillimi të acquis Shengen kërkon ndryshimin e urdhëresës për hyrjen dhe dhënien e vizave (OEV). Ndryshimet në fjalë do të hyjnë në fuqi më 1 janar 2024.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...