22.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të FIFA-së: Mos i mbyllni sytë para dhunës dhe racizmit serb në Katar) dhe mediave boterore, me ne fund FIFA ka reflektuar.

FIFA sot ka hapur procedure, per te marre massndaj Serbise per arrogancen, huliganizmin dhe racizmin serbe ne Katar me 2 dhjetor 2022.

Ndërsa skuadra zvicerane kishte frikë se FIFA do të hapte procedim disiplinor ndaj Granit Xhakës pas incidenteve që prishën ndeshjen kundër Serbisë, nuk do të hapë. Përkundrazi, është Serbia ajo që e sheh veten në pikën e Komisionit Disiplinor të FIFA-s, njifton gazeta zvicerane necshqip Le Canton27.ch nga selia e FIFA-s

Zvicra mund të marrë frymë. Një ditë para finales së tij të 8-të kundër Portugalisë, Granit Xhaka nuk është objekt i një hetimi nga FIFA. Nga ana tjetër, ndaj Serbisë hapet një procedurë disiplinore.

Komiteti Disiplinor i FIFA-s saktëson se hapja e procedurës kundër Serbisë do të kishte të bënte me një shkelje të mundshme të 3 pikave të rregullores: sjelljen e lojtarëve dhe zyrtarëve (neni 12), aktet e diskriminimit (neni 13) dhe prishjen e rendit dhe sigurisë publike gjatë ndeshjen (neni 16)

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...