-0.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të FIFA-së: Mos i mbyllni sytë para dhunës dhe racizmit serb në Katar) dhe mediave boterore, me ne fund FIFA ka reflektuar.

FIFA sot ka hapur procedure, per te marre massndaj Serbise per arrogancen, huliganizmin dhe racizmin serbe ne Katar me 2 dhjetor 2022.

Ndërsa skuadra zvicerane kishte frikë se FIFA do të hapte procedim disiplinor ndaj Granit Xhakës pas incidenteve që prishën ndeshjen kundër Serbisë, nuk do të hapë. Përkundrazi, është Serbia ajo që e sheh veten në pikën e Komisionit Disiplinor të FIFA-s, njifton gazeta zvicerane necshqip Le Canton27.ch nga selia e FIFA-s

Zvicra mund të marrë frymë. Një ditë para finales së tij të 8-të kundër Portugalisë, Granit Xhaka nuk është objekt i një hetimi nga FIFA. Nga ana tjetër, ndaj Serbisë hapet një procedurë disiplinore.

Komiteti Disiplinor i FIFA-s saktëson se hapja e procedurës kundër Serbisë do të kishte të bënte me një shkelje të mundshme të 3 pikave të rregullores: sjelljen e lojtarëve dhe zyrtarëve (neni 12), aktet e diskriminimit (neni 13) dhe prishjen e rendit dhe sigurisë publike gjatë ndeshjen (neni 16)

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...