5.7 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Një lajm i mirë nga « baba dimri » zviceran për Vitin e Ri: Franga (CHF) e Zvicrës nuk ka qenë kurrë kaq e fortë kundrejt euros

Bernë, 9 dhjetor -Monedha e përbashkët evropiane ka arritur nivelin më të ulët historik kundrejt monedhës zvicerane këtë të mërkurë. Rekordi i fundit u zhvillua jo në mbyllje, por gjatë seancës, kur në janar 2015 Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) vendosi të hiqte normën bazë midis frangut dhe euros (1 euro për 1 fr. 20 minimumi), ai kujton. “Euro më pas ra në 0.85 franga për 1 euro (shënim i redaktorit: ende në kursin ndërbankar), njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

Për blerjet zvicerane në Eurozonë, për ata që planifikojnë një udhëtim në Evropë në javët e ardhshme dhe për punëtorët ndërkufitarë që punojnë në Zvicër dhe që banojnë në vendet evropiane në kufi me Konfederatën, kjo është një dhuratë e bukur pushimi që tregjet financiare sapo e kanë ofruar në mënyrë indirekte.

Më 6 dhjetor, euro shënoi nivelin më të ulët historik kundrejt frangut të arritur ndonjëherë në mbylljen e Forex (tregu i këmbimit valutor). “Një euro vlente 0,9416 franga” (shënimi i redaktorit: në normën ndërbankare), tregon John Plassard, drejtor në bankën private Mirabaud & Cie SA dhe specialist i investimeve, bazuar në faqen e Bloomberg. Me fjalë të tjera, monedha zvicerane nuk ka qenë kurrë kaq e fortë kundrejt monedhës së përbashkët evropiane. Tensionet gjeopolitike.

Sipas Le Canton27.ch rekordi i fundit u zhvillua jo në mbyllje, por gjatë seancës, kur në janar 2015 Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) vendosi të hiqte normën bazë midis frangut dhe euros (1 euro për 1 fr. 20 minimumi), ai kujton. “Euro më pas ra në 0.85 franga për 1 euro (shënim i redaktorit: ende në kursin ndërbankar).

Si të shpjegohet rekordi historik i kësaj të mërkure? Sigurisht që ekziston edhe konteksti gjeopolitik ndërkombëtar. “Lufta në Ukrainë dhe konflikti në Palestinë po shqetësojnë tregjet. Në kohë paqëndrueshmërie, franga zakonisht shërben si një strehë e sigurt për investitorët,” përgjigjet John Plassard.

Politika monetare: Megjithatë, për specialistin arsyeja e rekordit të 6 dhjetorit është më shumë e natyrës ekonomike

Nga njëra anë, shifrat evropiane të rritjes, të paraqitura këtë javë, zhgënjyen tregjet. “Ky është veçanërisht rasti për ato të Gjermanisë (shënim i redaktorit: motori ekonomik i Evropës), ritmi i rritjes së të cilëve në tremujorin e tretë u bë negativ në -0.1%. Për krahasim, ajo e Zvicrës në të njëjtën kohë u bë pozitive me +0.3%. Ky përkeqësim ekonomik në Evropë po zhvlerëson euron në treg. Sepse monedha është një reflektim i shëndetit ekonomik të një vendi apo zone. Pra, kur ai ose ajo është më pak mirë, monedha e tij ose e saj zhvlerësohet. Dhe anasjelltas”, shpjegon ai.

Nga ana tjetër, vijon zyrtari, konsensusi për tregjet është që Banka Qendrore Evropiane (BQE) të ulë normën bazë të interesit nga 4.5 në 4.25% në prill 2024, dy muaj më herët se BNS, që pritet të bëjë. i njëjti qershorin e ardhshëm duke ulur normën nga 1.75 në 1.50%. “Megjithatë, kur banka qendrore e një vendi apo zone ul normën bazë të interesit, monedha e njësisë ekonomike zhvlerësohet në tregje. Dhe anasjelltas, edhe atje.”

Franga ende e fortë në 2024?

Si përmbledhje, shëndeti i mirë i ekonomisë zvicerane dhe fakti që tregjet parashikojnë që SNB të ulë normën bazë të interesit pak më vonë se BQE-ja shpjegojnë forcimin e fundit të frangut kundrejt euros. A do të zgjasë kjo situatë në vitin 2024? Pyetje e vështirë. « Unë mendoj se franga duhet të mbetet e fortë kundrejt euros, » thotë John Plassard. E kundërta mund të ndodhte nëse, në të njëjtën kohë, konteksti gjeopolitik ndërkombëtar do të qetësohej, nëse ekonomia e eurozonës do të ringjallet sërish, nëse rritja zvicerane do të ngecë apo edhe do të bjerë, dhe nëse SNB do të ulte normën e saj të interesit. « Drejtimi i interesit më fort se BQE. »

 

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...