-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Le Kosovo a gagné à l’ONU! La Russie a échoué au CS avec une provocation naïve

La réunion sur le Kosovo au Conseil de sécurité des Nations Unies (CSNU) a été suspendue en raison de l’opposition de la Russie à l’affichage du drapeau du Kosovo à l’écran. Lors de la session du Conseil de sécurité de l’ONU pour le Kosovo, le représentant permanent adjoint de la Russie auprès de l’ONU, Dmitri Polyanskiy, s’est opposé à l’affichage du drapeau du Kosovo, qu’il ne reconnaît pas comme un pays, sur l’écran de la ministre des Affaires étrangères du Kosovo, Donika Gërvalla, écrit Journal suisse en albanais Le Catnon27.ch du siège de l’ONU

Le célèbre journal français Le Figaro a écrit aujourd’hui sur cette provocation de la partie russe à l’ONU. Ci-dessous, nous publions son écriture

 

Incidenti i Kosovës në KB: rëndësia e historikut gjatë videokonferencave

Rusia ndërpreu takimin të Martën më 13 Prill në fillim të një konference video me Këshillin e Sigurimit për Kosovën duke kërkuar që flamuri i këtij vendi, që shfaqej pas përfaqësuesit të tij, të hiqej, një incident i paparë në KB që nga fillimi i pandemisë.

« Tetë nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit nuk e njohin Kosovën si një vend, » tha Zëvendës Ambasadori Rus në KB, Dmitry Polyanskiy, në mbështetje të kërkesës së tij. Ai sqaroi se Rusia nuk kishte kundërshtim ndaj përfaqësuesit të Kosovës, shefes së diplomacisë Donika Gervalla, duke folur në takim siç është zakon.

Videokonferencat e Këshillit të Sigurimit nuk janë takime zyrtare dhe gjatë seancës së fundit për Kosovën emblema e këtij vendi ishte tashmë pas përfaqësuesit të Kosovës, ia ktheu një diplomat që shërbente në lidhje me Mbretërinë e Bashkuar. Kryetari i sesionit, Ambasadori Vietnamez Dang Dinh Quy, kërkoi menjëherë që seanca të pezullohej për konsultime me dyer të mbyllura për të zgjidhur problemin, e cila zgjati tre të katërtat e një ore. Kur sesioni publik rifilloi, Dang Dinh Quy tha se videokonferencat ishin joformale dhe se sfondet nuk ndikuan në rrjedhën e sesioneve.

Për më shumë se një vit, për shkak të pandemisë, organi më i lartë i KB ka punuar kryesisht përmes videokonferencave. Gjatë seancave fizike në dhomën e tij tradicionale në selinë e KB në New York, përfaqësuesit e vendeve në fjalë flasin pa flamujt e tyre që shfaqeshin pranë tyre.

Ish provinca serbe kryesisht shqiptare, Kosova shpalli pavarësinë e saj në 2008, ende nuk është njohur nga Serbia, përfaqësuar të martën nga shefi i saj i diplomacisë, Nikola Selakovic dhe gjithashtu i ftuar për të folur në Këshillin e Sigurimit, as nga Rusia.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...