18.8 C
Berne
jeudi 6/10/2022

Ky eshte profesori serb autor i “kornizes se re” per dialogun Kosovë-Serbi, te cilën ide e lansoi para gjashtë muajsh

Bernë, 21 shtator -E ashtuquajtura «Korniza e re» prej kater faqesh ehste bere teme tebati nga disa media t enjohur, te aferta me Edi Ramen dhe Aleksnader Vucicin. Kjo kornize qe ne start duket se misterioze e cila nuk posedon logo e as vule, e madje as nenshkrime e cila shetit nepër ne disa redaksi dhe kacelari te ballkanit me qellim që t’i imponohet qendrave te vendosjes Brukselit, Parisit dhe Uashingtonit. Por, fatekeqësisht për perpluesit dhe spekuluesit (q epak e shume dihet) kjo « kornize e re » e cila favorizon Serbine eshte hedhur poshte, për cka herë i detyruan ShBA-të t’ua demantojnë lajmet, tash e detyruan edhe Gjermaninë. Por deri tash ende nuke ka demantuar Rusia, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Sikur SHBA-te ashtu edhe Gjermania mohon “kornizën e re” të dialogut. Dikush e e shpiku per interesa te tyre
Ndryshe , presidenti serb Aleksandar Vuçiq  lidhur « kornizen e re » e paska  « refuzua të pranojë planin e BE-së për një kornizë të re të dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës. » Qe ne fakt BE nuk i ka propzuar. Ai kete etha thejsht per te demaskuar se gjoja nuk qendron Beogardi e as Serbia pas ketij te ashtuquajturi « kornize e re »

 

Qeveria gjermane mohoi të qëndronte pas dokumentit të quajtur “kornizë e re” për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili iu dorëzua kryeministrit të Kosovës, Aljbin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nga të dërguarit e Francës dhe Gjermanisë, gjatë vizitës së tyre në Prishtinë dhe Beograd.

« Korniza e re » per dialogun Kosovë-Serbi do te ishte vetrte ere sikur t’mps e inicontte profesori serbe i shkencave politike ne Beograd. Stefan Surlic eshte autori i « kornizes se re » per dialogun Kosovë-Serbi i cili ishte i pari qe lansoi ketë ide para gjashte muajsh (6 prioll 2022)

Profesor Surlic ka thense « Dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës ka kohë që nuk funksionon. Një hap përpara në raport me të pagjeturit u shoqërua me një hap prapa duke mos arritur marrëveshje për mbajtjen e zgjedhjeve. Rezultati është i njohur – nuk ka asnjë tregues se ndonjë marrëveshje do të arrihet së shpejti. Presioni ndërkombëtar nuk është më efektiv. Është e qartë se dialogu kërkon një kornizë të re.( Očigledno je da dijalog iziskuje novi okvir.), transmeton gazeta zvicerane Le Canton27.ch
Megjithatë, sipa sipas profesorit serb ne Beograd, përpara se të zhvillohet një zgjidhje inovative, është e nevojshme të përballemi me disa mite që kanë penguar procesin e Brukselit për më shumë se një dekadë.

Ai eshte treguar optimist rreth procesit te dialogut. “Shpresoj se do të arrihet një kompromis, sepse mungesa e zgjidhjes do të thotë që i gjithë procesi i dialogut të kthehet në fillim, konflikti i plotë, keqkuptimi dhe siguria e komprometuar e serbëve që jetojnë në veri të Kosovës dhe Metohisë… » ka then asistenti serb ne Fakultetin e Shkencave Politike ne Beograd

Derniers articles

Le Canton27.ch nga Praga: Nga punimet e dites se pare te samitit Europian. Dr.Vjosa Osmani dhe Edi Rama po prezentojne denjesisht dy shtet...

Pragë, 6 tetor -Sot ne kryeqytetin cek, në Pragë po mbahet samiti i Komunitetit Politik Evropian. Prr dy dite rresht do qendrojne kokokevme koke lidert evropian...

Le président Bajram Begaj a reçu aujourd’hui les lettres de créance diplomatiques de la nouvelle ambassadrice de Suisse, Ruth Huber

Berne/Tirana, 6 octobre - A partir d'aujourd'hui, la Suisse a un nouvel ambassadeur en Albanie : Mme. Ruth Huber a présenté ses lettres de...

Presidenti Bajram Begaj pranoi sot kredencialet diplomatike për ambasadoren e sapo emëruar të Zvicrës Ruth Huber

Berne/Tirane, 6 tetor -Duke nisur nga sot Zvicra ka një ambasadore të re në Shqipëri: Zj. Ruth Huber paraqiti kredencialet tek Presidenti i Shqipërisë...

FEDPOL hetime ne Gjenevë: Diplomatët ndihmuan mafien të pastronte 500 milionë në Zvicër

Gjenevë, 5 maj -Mafia solli lireta të vjetra italiane në Zvicër për t’i pastruar. Diplomatët dhe masonët do të kishin ndihmuar në përfundimin e...

Ambasada Zvicerane shpalos platformën për punësimin e të rinjve

Qeveria Zvicarane po zhvillon platformën për punësimin e garantuar për të rinj, në kuadër të bashkëpunimit me Qeverinë e Republikës së Kosovës. Kështu ka bërë...