3.1 C
Berne
dimanche 25/02/2024

Ky person nga Shqipëria e paditi zviceranin Dick Marty për «shtëpine e verdhe» (trafik organesh) por Tirana zyrtare e stopoi

Bernë, 17 prill -Në dhjetor të vitit 2010 gazeta zvicerane “Le Tiemps” publikoi një intervistë me një ekspert të OKB-së të quajtur Jose Pablo Baraybar, antropolog dhe hetues në misionin e të ashtuquajturës “Shtëpia e Verdhë” në Shqipëri, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Raporti i Dick Marty pretendonte se kjo shtëpi ishte një bazë të UÇK-së ku ishin kryer transplante ç’njerëzore me organet jetike të pengjeve serbë. Në shkrimin e gazetës zvicerane, eksperti Baraybar citohej se të kishte thënë se gjatë hetimeve që kishte kryer në “Shtëpinë e Verdhë” shoqërohej nga Lulzim Basha si përkthyes.

Mbi bazën e raportit të Martyt është themeluar edhe Gjykata Speciale në Hagë, e cila tashmë veçse ka nisur t’i ftojë për intervistim ish-krerët e UÇK-së. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk u pyet në Hagë për raportin e hetuesit të të drejtave të njeriut Dick Marty-t për trafikimin e organeve gjatë luftës së UÇK-së dhe ekzistencën e ‘Shtëpisë së verdhë’ në Shqipëri, ku edhe akuzohet se ndodhte trafiku, raporton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Por, ish-raportuesi i Këshillit të Evropës, Dick Marty, ka thënë se Tribunali i Hagës i ka zhdukur dëshmitë për të ashtuquajturën “shtëpia e verdhë”.

Përveç “Shtëpisë së Verdhë” në Burrel, edhe Fushë-Kruja përmendej nga Dick Marty si vend ku ushtarët e UÇK-së kishin « kryer trafikim organesh. » Në mesin e këtyre akuzave përfshihej edhe shtëpia e Imer Bramës nga fshati Buraj në Fushë Krujë.

Ai në një rrëfim për mediat shqiptare, ka treguar se shtëpia e tij asnjëherë nuk ishte lëshuar as për refugjatë. Kjo pasi fshati ishte i largët, pa rrugë e pa rrymë.

“Në vitin 1999 shtëpia sa ishte ndërtuar. Kati i parë ka qenë hangar duhani. Unë e kam përdorur nga viti 1994 deri në 1999 mobilieri, sipër jetojshim. Është punuar mobilieri. Në vitin 1999 këtu kanë qëndruar punëtorë qëkanë punuar. Janë dëshmitë që e pata lidhur energjinë elektrike”, deklaroi ai, ction  Le Canton27.ch

Brama e kishte paditur Dick Martyn pasi e kishte përmendur shtëpinë e tij si vend ku ishte kryer trafik organesh. Megjithatë, padia u rrëzua pasi Gjykata e Tiranës nuk kishte kompetencë për trajtimin e saj.

“Raportin e Dick Martyt e kam hudhur në gjyq, këtu nuk figuron gjykata. E kam akuzuar për akuzë të rremë dhe ulje morali. E kam kërkuar dëmshpërblim. U mbajtën dy seanca, dhe e hudhi gjykata tha shko në Strasburg se nuk këna kompetenë më tepër”, tha ai.

Ne mars tevititi 2011 përfaqësues të diplomacisë shqiptare dhe serbe jane perplasur permes replikave në sesionin e Këshillit të OKB-së, që po mbahej në Gjenevë. Atëbote, Edith Harxhi, diplomatja e pare shqiptare që mbrojti UCK në OKB. Ajo ju përgjigj propagandës së Beogradit duke i thënë ministrit serb: Mbylle gojen, mos gënjejë!

Raporti i deputetit zviceran Dik Marti ka sunduar debatet mes Ministrit të Jashtëm serb Vuk Jeremic dhe zëvendës ministres së Jashtme shqiptare, Edit Harxhi në sesionin e Këshillit të OKB-së për të drejtat e njeriut. Zv.ministrja e Jashtme shqiptare, Edit Harxhi tha se « pala shqiptare e votoi vetë rezolutën e Parlamentit Europian dhe është e hapur për hetime për t’i dhënë fund kësaj shpifjeje.. » percjell gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Carla Del Ponte ne vitit 2016: Thaci nuk ka lidhje me trafik organesh (VIDEO)

Gjykata Speciale ka ngritur aktakuzë për krime luftë kundër presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Bëhet fjalë për 100 persona të vrarë, rrahur e torturuar.

Por, kohë më parë, në vitin 2016, ish-prokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla del Ponte, kishte dhënë një intervistë për gazetarin te njohur ne Gjenevë, sor redaktor i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27,ch e cila ishte publikuar në Radio Televizionin e Kosovës.

Gazetari: Ju ishit kryeprokurore e TPI-së për disa vite me radhë, komuniteti ndërkombëtar ka bashkëpunuar vazhdimisht me Hashim Thaçin, emri i ë cilit përmendet në një raport të Dick Marty, raport ky i cili nga liderët dhe shqiptarët është cilësuar si spekulativ dhe i njëanshëm ?

Carla del Ponte: Jo, jo.. unë nuk kam përmendur në librin tim Hashim Thaçin dhe nuk implikoj atë në trafik organesh.

Nëse ka përmendur dikush, emrin e Hashim Thaçit, ai është Dick Marty. Për mua zoti Thaçi s’ka të bëjë asgjë me ketë aferë.

Gazetari: Domethënë ju Thaçin nuk e akuzoni, ai është i pastër?

Del Ponte: Jo, jo kurrsesi nuk e akuzojmë bile me të njihem nga Dejtoni, atje jemi takuar e kemi biseduar.

Derniers articles

L’ambassadeur Suisse auprès de l’ONU avec un message pour le Kosovë et la Serbie

La Serbie, déçue par la Suisse, a critiqué l'ambassadeur suisse pour son manque de solidarité avec la propagande de Vucic et ses mensonges au...

Gjenevë, vdesin dy të rinj në paraburgim, para komisariatit të policise tubohen mbi njëqin qytetarë të revoltuar

Gjenevë, 24 shkrut -"Askush nuk e meriton të vdesë në qelitë në Bulevardin Carl-Vogt," brohoritin demonstruesit. Ata duan të dinë të vërtetën. Autoritetet tona...

Flet gazetari shqiptar që lëshoi Ukrainën 24 orë para invasionit rus. Sot bëhen dy vjet kur Rusa nisi te ukupoj Ukrainën…

Natën e 23 deri më 24 shkurt 2022, Vladimir Putin nis "operacionin e tij special ushtarak" në Ukrainë. Shtete, opinione ndërkombëtare dhe media i...

Zvicra organizon verës në Gjenevë konferencën ndërkombëtare për Ukrainën. Lajmin e dha sot nga KS i OKB-së shefi i diplomacise zvicerane

Bernë, 24 shkurt -Ministri i Punëve të Jashtme të Zvicrës Ignatius Cassis njoftoi sot në mbledhjen e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së se me...

Ardon Jashari, në mars i rikthehet kombëtares zvicerane ?

Bernë, 23 shkrut -Kanë përfunduar bisedimet mes Federatës së Futbollit të Zvicrës (SFV) dhe Ardon Jasharit. Ky xhevahir kosovar së shpejti duhet të luajë...