20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Adolf Hitleri qe fitoi dje zgjedhjet jo në Gjermani, por në Namibi. « Mos keni firkë, se nuk do ta pushtojë botën », tha ai

Ky Namibian ka një emër të pazakontë. Adolf Hitler Uuona u zgjodh në këshillin e qytetit të rajonit të tij. Përpos emrit, ai nuk ka asgjë të përbashkët me themeluesin e nazizmit, njofton gazeta zvicerane në gjuhen shqiper « Le canton27.ch »

Ja ky eshtt Adolf Hitleri pa mustzaqe qe fitoi zgjedhjet jo ne Gjermani, por ne Namibi

Adolf Hitler in Namibia gewählt! Der Politiker heißt wirklich so - Politik Ausland - Bild.de

Emri i tij është Adolf Hitler Uunona, ai është 54 vjeç dhe ai fitoi një zgjedhje lokale në Namibi me 85% të votave. I zgjedhur këshilltar në zonën elektorale të Ompundja, njeriu me adashin e famshëm shpejt fitoi famë ndërkombëtare.

Namibia duke qenë një ish koloni gjermane, nuk është e pazakontë të gjesh vende dhe rrugë ende që mbajnë emra gjermanikë në këtë vend të Afrikës Jugperëndimore. Në një intervistë, Uunona shpjegon se babai i tij do ta kishte quajtur atë si diktatorin nazist « pa e kuptuar ndoshta atë që përfaqësonte Adolf Hitler ».

Rrethimi i tij thjesht e quan Adolf. Në listën zyrtare të kandidatëve për zgjedhje, emri i Hitlerit është reduktuar në një fillestar të vetëm: Adolf H. Uunona. Dhe kjo nuk e pengoi atë të merrte shumicën e votave. Kundërshtari i tij, Mumbala Abner, fitoi 213 vota.

Përballë famës së tij të re, Adolf Hitler Uunona nuk i mungon humori kur bëhet fjalë për mbiemrin e tij. Pas zgjedhjes së tij, ai siguroi se nuk donte të pushtonte botën.

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...