0.4 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Adolf Hitleri qe fitoi dje zgjedhjet jo në Gjermani, por në Namibi. « Mos keni firkë, se nuk do ta pushtojë botën », tha ai

Ky Namibian ka një emër të pazakontë. Adolf Hitler Uuona u zgjodh në këshillin e qytetit të rajonit të tij. Përpos emrit, ai nuk ka asgjë të përbashkët me themeluesin e nazizmit, njofton gazeta zvicerane në gjuhen shqiper « Le canton27.ch »

Ja ky eshtt Adolf Hitleri pa mustzaqe qe fitoi zgjedhjet jo ne Gjermani, por ne Namibi

Adolf Hitler in Namibia gewählt! Der Politiker heißt wirklich so - Politik Ausland - Bild.de

Emri i tij është Adolf Hitler Uunona, ai është 54 vjeç dhe ai fitoi një zgjedhje lokale në Namibi me 85% të votave. I zgjedhur këshilltar në zonën elektorale të Ompundja, njeriu me adashin e famshëm shpejt fitoi famë ndërkombëtare.

Namibia duke qenë një ish koloni gjermane, nuk është e pazakontë të gjesh vende dhe rrugë ende që mbajnë emra gjermanikë në këtë vend të Afrikës Jugperëndimore. Në një intervistë, Uunona shpjegon se babai i tij do ta kishte quajtur atë si diktatorin nazist « pa e kuptuar ndoshta atë që përfaqësonte Adolf Hitler ».

Rrethimi i tij thjesht e quan Adolf. Në listën zyrtare të kandidatëve për zgjedhje, emri i Hitlerit është reduktuar në një fillestar të vetëm: Adolf H. Uunona. Dhe kjo nuk e pengoi atë të merrte shumicën e votave. Kundërshtari i tij, Mumbala Abner, fitoi 213 vota.

Përballë famës së tij të re, Adolf Hitler Uunona nuk i mungon humori kur bëhet fjalë për mbiemrin e tij. Pas zgjedhjes së tij, ai siguroi se nuk donte të pushtonte botën.

Derniers articles

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...