16.9 C
Berne
mercredi 25/05/2022

Kush është Julien Roche, një francez në Shqipëri

Julien Roche ka krijuar kompani në telekomunikacion, IT, transport ajror

Bernë, 19 dhjetor -Sipërmarrësi francez u shpërngul në vend gjatë diktaturës së Enver Hoxhës. Ai krijoi rreth dyzet kompani atje në po aq vite, shkruan gazeta zvicerane en shqip Le Canton27.ch duke ju rferuar Le Figaro

Në fund të shtatorit, një grup maturantësh të shkollës HEC Paris shkuan në Shqipëri për të zbuluar hijeshitë natyrore dhe mundësitë ekonomike të këtij vendi të vogël të lidhur mes Greqisë, Malit të Zi dhe Kosovës. Në manovrën e këtij udhëtimi pune, Julien Roche foli për potencialin e vendit të tij të adoptuar në bujqësi, energji dhe turizëm.

Ky sipërmarrës serial, i cili i ka ftuar të gjithë këta njerëz të vegjël në shtëpinë e tij të madhe pranë Tiranës, e njeh mirë vendin. Ai krijoi rreth dyzet kompani atje në po aq vite. “Shumica e këtyre kompanive janë zhdukur sepse bashkëpunëtorët e mi kanë preferuar të transferohen në Itali apo Gjermani për të bërë një jetë më të qetë”, rrëshqet kjo gjashtëdhjetëvjeçare e djallëzuar dhe e ngrohtë, presidente që prej vitit 2012 e Dhomës së Tregtisë Franko-Shqiptare.

Shqipëria hapet ndaj kompanive franceze

Në fakt, Shqipëria nuk tërheq turma. “Dyqind francezë jetojnë në vend. Fetarë, pak profesionistë të turizmit dhe staf i ambasadës”, thotë sipërmarrësi.
Kryeministri Edi Rama në një vizitë në Paris foli për projekte në energji apo në shkollën 42.

Me dy projektet e saj të fermave fotovoltaike të Spitallës dhe Karavastasë me një kapacitet total prej 240 megavat dhe një vlerë të llogaritur rreth 120 milionë euro, kompania franceze Voltalia është bërë “investitori i parë i huaj në Shqipëri”, siguron CEO i saj, Sébastien Clerc. Këto impiante të ardhshme, të cilat përfaqësojnë konsumin e rreth 375,000 njerëzve, ose 13% e popullsisë shqiptare, janë infrastrukturat më të rëndësishme diellore në të gjithë rajonin e Ballkanit.

Derniers articles

Kryetari i Kiev-it, ukrainasi Klitschko me duar me gjak ne Davos: Falemnderit Kosove, falemnderit shqiptare! Pasi ju u cliruat nga Serbia edhe ne do...

Davos, 25 maj -Kampioni botëror i boksit, ukrainasi, Witalij Klitschko (41), kryetar i Kiev-it vjen me duar me gjak nga fronti i luftës në...

Jeta Statovci, e cila i tha sot JO Trustit, por që më 2020 kishte tërhequr 10 përqindëshin

Prishtinë, 25 maj -Deputetja e Vetëvendosjes, Jeta Statovci e cila sot i tha jo Trustit ka deklaruar si të hyra mbi 16 mijë euro. Si...

Samiti boteror ne Davos ben “tête-à-tête” dy kryeministrat shqiptar nga Kosova dhe Mali i zi dhe liderë tjere nga ballkani

Kryeministri shqiptar nga Kosova Albin Kurti  sot ne Samitin nderkombëtar Davos mori pjese ne panelin e debatit me temën “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor”...

Zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset takoi kryeministrin kosovar Albin Kurtin ne Davos. Berna e gatshme te mbeshtes anetaresimin e Kosoves ne KE dhe...

Nga takimi i zevendes presidentit te Zvicres z.Alain Berset me patroni i Qeverise se Kosovës Albin Kurti ne Forumin Ekonomik Boteror (Foto Le Canton27.ch) Davos,...

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë...