18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

Ky është gazetari i vetëm shqiptar që po ndjek nga afër samitin botëror në Gjenevë në takimin Biden-Putin

Bernë, 15 qershor -Autoritet zvicerane dhe amerikane sot kanë njoftuar se është një interesim i jashtëzakonshëm i mediave botëre të ndjekin samitit botëror të së mërkures së ardhshme në Gjenevë.

Se vertetë është interersimi i madhe i mediave boterore për të ndjekur samitin diplomatik ne Gjenevës deshmojnë këto shifra, se nga 2800 kërkesa të gazetarëve, janë pranuar vetëm 300 gazetarë, në mesin e tyre edhe një shqiptar. Ai është Nefail Maliqi.

Këta gazetarë do të vendosen në qendrën e shtypit përballë Villes La Grange du Park. Po ashtu mësohet se të nesërmen, pas takimeve dhe bisedimeve do të organizohet një konfrencë shtypi, jo e përbashkët, por veç e veç nga presidenti amerikan Biden dhe ai rus Putin.

Aucune description disponible.

Nefail Maliqi, me origjinë nga Presheva, i cili jeton dhje verpon që prej vitesh në Gjenevë, është kryeredaktor i gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch, një medium i besueshëm dhe mjaft i cituar në mediat zvicerane dhe ato në ballkan.

Ai vepron që 20 vite në Zvicër në organizatat nderkombëtare që ka punuar si korrespondent në fillim per Gazeten Zëri, RTV Shkupi në shqip, pastaj për BBC dhe Deutche welle si dhe per Top Channel, Gazetën “Bota sot” dhe agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”, permes të cilave mediave dhe kontakteve, shkrimeve dhe intervsitave ka bërë shumë në sensiblizimin e çështjes së Kosovës dhe asaj mbarë shqiptare.

Njëkohësisht Maliqi si një bashkepunëtor dhe partner me shoqatat nderkombëtare (Reporters sans Frontiteres dhe IFJ, në Bruksel) është një militant i fjalës së lirë i cili është në krye të shoqatave të gazetarëve botëror në Gjenevës dhe Shoqatës së gazetarëve Shqiptarë në Zvicër dhe Evropë.

Gjatë karrieres se tij profesionale përveç raprtimeve, ai ka zhvlluar intervista gati me gjithë krerët e organizatave ndërkombëtare si të OKB-së, NATO-s, Interpol, Eurepol, si dhe të gjithe presidentët e Zvicrës por edhe me yjet e muzikës, futbollit dhe filmit botëror nga Hollywoodi.

“Nje gazetar i vetem shqiptar, ne samitin boteror, takimin Biden-Putin ne Gjeneve,  krenai apo turp? Dihet suksese, por megjithe une do te thoja me shume turp edhe pse disa me mire nje se sa hiq..kur dihet se ne ballkani  me 7 milion shqiptare dhe diaspore kemi mbi 7 mije gazetare!..” ka thene ne fund kolegu Maliqi per mediat shqiptare.

Image

 

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...