7.5 C
Berne
lundi 28/11/2022

Ky është gazetari i vetëm shqiptar që po ndjek nga afër samitin botëror në Gjenevë në takimin Biden-Putin

Bernë, 15 qershor -Autoritet zvicerane dhe amerikane sot kanë njoftuar se është një interesim i jashtëzakonshëm i mediave botëre të ndjekin samitit botëror të së mërkures së ardhshme në Gjenevë.

Se vertetë është interersimi i madhe i mediave boterore për të ndjekur samitin diplomatik ne Gjenevës deshmojnë këto shifra, se nga 2800 kërkesa të gazetarëve, janë pranuar vetëm 300 gazetarë, në mesin e tyre edhe një shqiptar. Ai është Nefail Maliqi.

Këta gazetarë do të vendosen në qendrën e shtypit përballë Villes La Grange du Park. Po ashtu mësohet se të nesërmen, pas takimeve dhe bisedimeve do të organizohet një konfrencë shtypi, jo e përbashkët, por veç e veç nga presidenti amerikan Biden dhe ai rus Putin.

Aucune description disponible.

Nefail Maliqi, me origjinë nga Presheva, i cili jeton dhje verpon që prej vitesh në Gjenevë, është kryeredaktor i gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch, një medium i besueshëm dhe mjaft i cituar në mediat zvicerane dhe ato në ballkan.

Ai vepron që 20 vite në Zvicër në organizatat nderkombëtare që ka punuar si korrespondent në fillim per Gazeten Zëri, RTV Shkupi në shqip, pastaj për BBC dhe Deutche welle si dhe per Top Channel, Gazetën “Bota sot” dhe agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”, permes të cilave mediave dhe kontakteve, shkrimeve dhe intervsitave ka bërë shumë në sensiblizimin e çështjes së Kosovës dhe asaj mbarë shqiptare.

Njëkohësisht Maliqi si një bashkepunëtor dhe partner me shoqatat nderkombëtare (Reporters sans Frontiteres dhe IFJ, në Bruksel) është një militant i fjalës së lirë i cili është në krye të shoqatave të gazetarëve botëror në Gjenevës dhe Shoqatës së gazetarëve Shqiptarë në Zvicër dhe Evropë.

Gjatë karrieres se tij profesionale përveç raprtimeve, ai ka zhvlluar intervista gati me gjithë krerët e organizatave ndërkombëtare si të OKB-së, NATO-s, Interpol, Eurepol, si dhe të gjithe presidentët e Zvicrës por edhe me yjet e muzikës, futbollit dhe filmit botëror nga Hollywoodi.

“Nje gazetar i vetem shqiptar, ne samitin boteror, takimin Biden-Putin ne Gjeneve,  krenai apo turp? Dihet suksese, por megjithe une do te thoja me shume turp edhe pse disa me mire nje se sa hiq..kur dihet se ne ballkani  me 7 milion shqiptare dhe diaspore kemi mbi 7 mije gazetare!..” ka thene ne fund kolegu Maliqi per mediat shqiptare.

Image

 

Derniers articles

Thaci, Selimi dhe të tjerët..festuan 28-Nëntorin, Ditën e flamurit në burgun e Scheveningenit. Ja cfarë thonë nga Haga..

Hagë, 28 Nëntor -Sikur shqiptaret ne ballkan dhe diaspore edhe ish-krerët e UÇK-së sot w kanë festuar 28-Nentorin, Diten e flamurit në Hagë. Njësia e...

Imami shqiptar në Zvicër Rijad Aliu me tirqi dhe 300 plisa feston Ditën e Flamurit

Gjenvë, 28 Nëtnor -Si ne Shqiperi, Kosovë e mbare shqiparët në ballkan edhe diaspore gjate uikendit te fundit  ka shenuar Ditën e Pamvresisë së...

NËNTORI KOMBËTAR🇦🇱

SHKENDIJE BERISHA-PACOLLI A është nëntori muaji kur ne shqiptaret (që jetojmë në mërgatë) ndjehemi më të afërt me njeri tjetrin, të mbërthyer nga një eufori...

Ekspoze e prof.dr.Musa Limanit ne Berne te Zvicres ne konferencen e diaspores

“Proceset integruese ekonomiko-shoqërore, sfidë kryesore e shqiptarëve në Mileniumin e Ri”, mbajtur në Konferencën shkencore me temë: Sfidat e botës shqiptare në Mileniumin e...

Mediat zvicerane dhe evropiane nga Katari: Mesazhe urrejtjeje gjenocidale – Serbët provokojnë Kosovën

“Mesazhe urrejtjeje gjenocidale” – Serbët provokojnë Kosovën me flamuj ngha podrume («Völkermörderische Hassbotschaften» – Serben provozieren den Kosovo mit Garderobenfahne); "Serben provozieren mit Fahne...