16 C
Berne
dimanche 1/10/2023

Kurti dhe Vuçiç takohen të hënën ne Bruksel. Takimi fillon ora 15-te. Ja çfarë pritet të bisedohet

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pritet të takohen të hënën në Bruksel, konfirmuan veçmas të dyja palët. Zyrtaret nga BE i kane thene gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch se takimi ne fjale do te nisi te henen ne ira 15-te.

Të hënën e 27 shkurtit kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të dialogut në Bruksel.

Kështu të paktën ka njoftuar përmes një komunikate për media Bashkimi Evropian.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga bruket nga BE, ka mesuar se nё takim do të diskutohet pёr Planin Evropian mbi normalizimin e marrёdhёnieve nё mes tё Kosovёs dhe Serbisё.

« Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme e Siguri, Josep Borrell, i mbështetur nga Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajcak, do të zhvillojë takime të veçanta me liderët, pasuar nga një takim i përbashkët », shkruan nё njoftim.

Ky takim është i pari pas shumë kohësh, që do të mbahet ndërmjet liderëve të të dy vendeve. Bisedimet në Bruksel, mes Kurtit e Vuçiç pasojnë propozimin e BE-së, i cili quhet shpesh edhe si Plani Franko-Gjerman, e të cilin në parim e kanë pranuar edhe Kosova edhe Serbia.

Ky plan nuk është publikuar zyrtarisht, megjithatë nga pjesë të ndryshme që kanë dalë në media në mënyrë jozyrtare, parashikohet normalizimi i marrëdhënieve mes dy shteteve.

Mesovet se interesimi i mediave, sidomos atyre nga ballkani eshte i madhe

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...