15.4 C
Berne
dimanche 4/06/2023

Kurti: Asnjë qeveri në të ardhmen nuk mundet të ndaj më pak se 2 milion euro për Luginën e Preshevës

Kryeministri i Republikës së Kosovës ka folur sonte në emisionin “Desku” në KTV edhe për Luginën e Preshevës, raporton rtvpresheva.com

Duke folur për situatën e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, kryeministri Kurti deklaroi se do të zbatohet reciprociteti i të drejtave mes shqiptarëve në Luginë dhe serbëve në Kosovë.

Keyeministri Kurti më pas deklaroi se Qeveria e Kosovës do të gjej forma që të alokojë mjete për të ndihmuar qytetarët e Luginës së Preshevës.

“Kemi ndarë 2 milion euro mjete për Luginën dhe qeveria jonë ka vendosur një standard që askush më nuk do të mund ta ndryshon..Asnjë qeveri e Kosovës në të ardhmen nuk do të mund të ndan më pak se 2 milion për Luginën sepse ne kemi vendosur tani më këtë standard” ka deklaruar kryeministri Kurti

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...