24.5 C
Berne
samedi 10/06/2023

Kur drejtësia triumfon!

Nga Xhevdet MAZREKAJ  (Editor i Bota Sot)

19 vjet nga atentati dhe 4 vjet nga dënimi i terroristit që dërgoi granatën ruse në adresën time dhe të gazetës “Bota sot”!

U mbushën 19 vjet nga atentati me “granatë ruse” që u krye ndaj meje, familjes sime dhe gazetës kombëtare “Bota sot”.

Edhe sot kur e mendoj më duket e pabesueshme se me çfarë rreziku jemi përballur, pasi fuqia shpërthyese e “granatës ruse” ishte e madhe. Pra, shpëtuam për një fije floku. Nuk e di në ishte zoti apo fati që na shpëtoi nga më e keqja, por e di se nëse paketimi në formë dhurate do të hapej në mënyrën se si e kishte përgatitur atentatori, sot sigurisht se nuk do të ishim gjallë.

Për fat të mirë, para katër viteve policia zvicerane arriti të kapte autorin shqipfolës, Jeton Lleshi dhe menjëherë me anë të shenjave të gishtërinjëve u zbulua se ai kishte dërguar “granatën ruse” në adresën time.

Lleshi u dënua me 10 vjet burg nga Gjykata Federale e Zvicrës, vetëm një ditë para se lënda për atentatin, të parashkruhej!

Derniers articles

Ismajl Kadare: Tirana dhe Prishtina duhet jo vetëm të shqetësohen, por të veprojne me shumë për shqiptaret e diskriminuar në Luginën e Preshevës

EKSKLUZIVE - Prishtinë, 8 qershor -Shkrimtari yne i njohur me renome botërore, z.Ismajl Kadare po merr pjesë në edicionin e 23-të Panairit të Librit...

Stano nga BE ja ben « dardhe » Edi Ramës rreth nje far drafti të tij për Kosovën. Brukseli i përgjigjet Ramës se « Falemnderit, por ne...

BE vlerëson kontributin e Shqipërisë, por për Asociacionin vetëm në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë Lidhur me përgatitjen e draft-statutit për Bashkimin e...

Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark në Prishtinë: Ështe e drejtë e Kosovës që të forcojë sovranitetin e saj dhe të kontrollojë veriun si...

Prishtinë, 9 Ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, ne bisede me redaktorin per marëdhënie nderkombëtare te gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka thënë...

Nefail Maliqi: Me Vokrrin ne seline e UEFA-s, punuam bashk me vite te tera derisa ja arritem qellimit. Ai mbetet ambasador i futbollit kombetar...

Para pese vitesh (3 maj 2016) gazetari yne Nefail Maliqi kumton lajmin i pari nga selia e UEFAs, rrespektvisht nga Asambleja e Pergjtishme e...

Pas terrorit në Serbi kundër fëmijeve, vazhdon në Francë. Terroristi me kryq n’qafe Abdalmasih H. bërtiti « Në emër të Jezu Krishtit », pasi masakroi fëmijet...

Gjeneve, 9  qershor -Katër fëmijë, në veçanti, u plagosën me thikë gjatë një sulmi, të enjten, 8 qershor, në Annecy (Haute-Savoie). Pas terrorin kunder...