2.4 C
Berne
jeudi 1/12/2022

Zvicra e ven në listën e « kuqe ». Beogradi merrë këto masa: Nga sot në Serbi vetëm me test negativ PCR ose në karantinë 10 ditë

Bernë/Beograd, 20 dhjetor -Masat aktuale për të kontrolluar epideminë e koronavirusit do të qëndrojnë në fuqi deri të Premten, 18 Dhjetor. as 20 dhjetorit, për të hyrë në Serbi, një test negativ ose karantinë prej 10 ditësh, njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Cabotn27.ch » 

Njerëzit të cilët kanë qëndruar në një shtet ose zonë me një rrezik të lartë të infektimit dhe që më pas hyjnë në Zvicër duhet të vetë-karantinën. Berna, nga vendet e Ballkanit ne listen e vendeve ne rrezik ka futur Serbinë, kurse jashat listes ka bvene Shqiperine, Kosoven dhe Maqedonine Veriore,  ka thëne zedhënesi i Ministrise së Shendetesise (BAG) Yann Hulmann për gazeten zvcerane ne shqip “Le Canton27.ch”

Shtabi i Krizave  ne Serbi ne seacnene fundit te premten e kaluar ne Beograd ka paraqitur masat e reja për tge byhre ne Serbi ne kohen pandemie.

Sa i perket te huajve, ne kete rast diaspores per te hyre ne Serbi do të kenë nevojë për një test negativ te COVID-19 ose ata qe nuk posedojne ket test, do të shkojnë në izolim (karantinë) për dhjetë ditë. 

Ndryshe, gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch » ka mësuar se per ata qytetaret e Serbisë, qe nuk posedojne keto testa nga vendet perendimore, prej vijnë dhe për të gjithë shtetasit e huaj, ata jane detyruar te bëjne një test te COVID-19 kur të hyni në Serbi nga dita e sotme (20 dhjetor) qe do te zgjasë deri më 10 janar. Kete e kane konfirmuar edhe autoritet serbe ne Beograd Darija Kisic Tepavcevic Ministre Punës, Punësimit dhe per ceshtje sociale.

Derniers articles

Në Kosovën e lirë, pas luftës u vranë mbi 30 femra. Shifer kjo e madhe, sikur « burrat » i kanë shpallur luftë grave shqiptare?!

Prishtinë, 1 dhjetor -Mbrem ne kyreqytetin kosovar ne Prishtine ka ndodhur nje vrasje makabre, ku burri vret gruan shtatëzënë, nje dite para lindjes. Kjo...

Masat për të marrë pasaportën / Zvicra e shtrëngon, Gjermania i shliron…

Pasaporta e Zvicres  është më elitare e Evropës - dhe askush nuk dëshiron ta ndryshojë atë! Për të marrë një pasaportë zvicerane, pengesat janë jashtëzakonisht...

FIFA publikon emrin e arbitrit qe do ta udheheq ndeshjen mes Serbisë dhe Zvicrës

Cyrih, 30 nentor -FIFA sot ka bërë të ditur emrin e arbitrit për ndeshjen e së premtes mes Zvicres dhe Serbisë në orën 20:00...

Sot kemi bërë një hap të duhur për qyterarët e Kosovës drejt udhëtimit pa viza. Presim që PE ta zbatojë

Skruan: Jan Lipavský, Ministër çek i Punëve të Jashtme Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ranë dakord sot për mandatin negociator të Këshillit për rregulloren për...

Gazetari ndërkombëtar Nefail Maliqi jep lajmin e parë nga Brukseli për ngjyrën jeshile te BE-së për liberalizimin e vizave për qytetaret e Kosovës

Bruksell, 30 Nëtnor -Ambasadorët e Shteteve Anëtare të Bashkimit Evropian këtë të mërkurë kanë rënë dakord për mandatin negociues të Këshillit për rregullacionin për...