4.6 C
Berne
mardi 28/11/2023

KS sot debaton për Kosovën.  Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar drejt selise se OKB-së në Nju Jork

New York, UN, 15 tetor -KS i OKB-së sot ne New York do te deabtoj mbi zhvillimet e fundit (tre mujor) ne Kosovë. Njekoheissht sot ehstepuiblikuare dhe raporti i sekretarit te pergithshem te OKB-së Antoni Guterres mbi suatën ne Kosovë dhe muisonin  e Kombeve te Bashkuara ne rajon, kane njoftuar zyrtaet e OKB-së gazetën zvicerene ne shqip Le Canton27.ch

Takimi i KS të OKB-së për Kosovën që do të mbahet sot i eshte i dyti për këtë vit pas atij të mbajtur me video-lidhje në prill.

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar drejt selise se OKB-së në Nju Jork. Ajo do të marrë pjesë në takimin e radhës së Këshillit të Sigurimit (KS) të Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB), lidhur me raportimin periodik të Përfaqësuesit Special të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për zhvillimet në Kosovë. Në këtë takim të Këshillit të Sigurimit, presidentja Osmani do të paraqesë të arriturat e deritashme të shtetit të Kosovës, sfidat dhe perspektivën.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...