9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

Kryetari i Parlamentit zviceran Andreas Aebi sot ne Berne ka pritur homologen e tij kosovare Vjosa Osmanin

Berne, 3 mars  (Nefail Maliqi) -Presidenti i Këshillit Kombëtar, Andreas Aebi (UDC, BE) sot ne kryeqytetin helvetik ne Berne ka pritur homologun e tij kosovar, Vjosa Osmani, njeherit presidente e Kosoves. Kjo ishte vizita e parë ndërkombëtare jashta vendit e zonjës Osmani që nga fitorja e VV dhe partisë së saj në zgjedhjet e 14 shkurtit,  njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Presidentja e Republikes se Kosoves Vjosa Osmani sot është pritur nga Presidenti i Këshillit Kombëtar të Zvicrës, Andreas Aebi.

Sipas Osmanit në këtë takim kanë diskutuar për thellimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës e Zvicrës. Znj.Osmani ka faldneruar autoritet zvicerane bashke me popullin zviceran per ndihmesen e Zvicres para, gjate dhe pas luftes ne Kosove, ketu duke vequar strehimin e mbi 60 mije refugjateve si dhe kontributet dhe angazhimin e qeverise helvetike bashke me ushtaret e Swisscoy duke i kontribouar paqes dhe stabiliteti ne vendin tone.

“Prioritetet e institucioneve të ardhshme, menaxhimi i pandemisë e sigurimi i vaksinave, potenciali i jashtëzakonshëm i mërgatës sonë si dhe bashkëpunimi ndër-parlamentar e ekonomik, ishin vetëm disa nga temat që i diskutuam gjatë takimit tonë shumë përmbajtjesor”, ka thene znj.Osmani pas takimit me homologun e tij zviceran.

Kjo vizitë zyrtare e presidentes Osman ishte e veçantë, seps e ishte e para pas fiotre se ygjdhjejev te fundit ne Kosove te 14 shkurtit, kur lideri kombetar Albin Kurti dhe Vjosa Osmani fituan bindshem.

Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar se kryetari i parlamentit zviceran Andreas Aebi ka urur fitoren e VV dhe Vjosa Osmanin ne zgjedhjet e Kosovës të 14 shkurtit. Ata gjithashtu kane folur për masat e marra për të luftuar Covid-19 dhe normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Gjate qendrimit ne Zvicer presdientja Vjosa Osmani ka takuar themeluesin e Universitetit Popullor Shqiptar në Zvicër, Ueli Leuenberger, nga Partia e Gjelbër. Ajo e ka quajtur ambasador te shqiptareve ne Zvicer. Znj.Osmani ka thene se miqtë e mirë mbahen gjithmonë pranë duke theksuar angazhimin e Leuenbergerut për të ndihmuar shqiptarët. Ajo po ashtu ka takuar mergintaret tane te cilet i ka falenderuar per interesomin e madhe per te marrur pjese me voten e tyre me zgjedhjet e 14 Shkurtit ne Kosove, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Vizitat me mirësjellje te Presidenti i Këshillit të Shteteve, Alex Kuprecht (UDC, SZ) dhe Këshilltari Federal Ignazio Cassis, Shefi i Departamentit Federal të Punëve të Jashtme, janë gjithashtu në program.

Zvicra njohu pavarësinë e Kosovës saktësisht 13 vjet më parë, më 27 shkurt 2008. Brenda kornizës së bashkëpunimit me Evropën Lindore, shteti i ri është një nga vendet me përparësi të Drejtorisë së Zhvillimit dhe të Bashkëpunimit. Përveç kësaj, ushtria zvicerane ka qenë e angazhuar që nga viti 1999 në një mision për të promovuar paqen në Kosovë.

Në qershor të vitit 2020, Parlamenti Zviceran zgjati angazhimin e Swisscoy, i cili do të ketë gjithashtu 195 ushtarë, deri në vitin 2023. Kështu, Zvicra dhe Kosova tashmë mbajnë lidhje të ngushta, veçanërisht për shkak të diasporës së madhe kosovare në Zvicër. Vizita zyrtare e zonjës Osmani dëshmon për dëshirën e të dy shteteve për të forcuar marrëdhëniet e tyre bilaterale edhe në nivelin parlamentar.

 

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...