4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Kryeministrja serbe Bernabiq ne Bled per ATV thote se shqiptaret ne Luginen e Presheves «nuk jane te diskriminuar » edhe pse raportet nderkombetare flasin te kunderten VIDEO

Pas fjalit ne Forumin Strategjik ne Bled te Sllovenise , kryeministrja serbe Anna Bernabiq per gazetaret mbajti nje konference shtypi ku idhge prezent edhe gazetari i ATV-se

Gazetari shqiptar fliste per lisa, ajo per fshisa…

Gazetari i ATV-se dhe gazetes zvicerane Le Canton27.ch ka pyetur kryeministren serb per per diskriminim e shqiptareve ne Luginen e Presheves, per ndalesen e simboleve kombetare, flamurin dhe librave shqip, per reciprocitetin Kosove-Serbi, per ate se a eshte ne gjendje Serbia tju jap te bjejtat te drejta shqiptareve ne Serbi sikur serbet qe kane sot ne Kosove?

Ajo akuzonte policine e Kosoves se si po i ndjek te rinjt serbe ne veri dge po gjuan me arme?

Aty mu desht me i nderhy: Zonje a dini se ne Serbi , pas lufte jane vrare 18 shiptare, aty deputete, biznesmen, intelektuale e femije dhe deri me sot askush nuk eshte ndeshkuar?! Per cfare te drejta ju po flisni ne Serbi, ku jetoni ju? a jetoni ju ne Serbi zonje?!…

Shikone videon se si pergjigjet, ju shmangte pyetjeve…

Kryeministrja e Serbisë deklaroi sot se prioritet i Serbisë duhet të mbetet anëtarësimi në BE dhe se beson se është e nevojshme të punohet me Brukselin për të përshpejtuar procesin e integrimit evropian të Serbisë.

I pyetur nga gazetarët për integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor, pas Forumit Strategjik në Bled, kryeministri u përgjigj se në atë takim shihet një zhgënjim i madh i të gjithë liderëve të vendeve të Perëndimit. Ballkani me procesin e integrimit evropian.

Lidhur me situatën në Kosovë, Brnabiq tha se kryeministri i Kosoves, Aljbin Kurti, po thotë vetëm atë që beson se populli i Kosovës dëshiron të dëgjojë dhe atë që ai vetë beson, gjë që është shumë larg. realitet.

Kryeministri tregoi se vetëm 1.89 për qind e njerëzve janë kthyer në territorin e Kosovës në 23 vitet e konfliktit dhe ka treguar se “Kurti e quan një histori suksesi”.

“Si të duket kur je serb në Kosovë e Metohi apo joshqiptar në territorin e Kosovës dhe Kosovës në krye me Kurtin? Vetëm nga fillimi i këtij viti janë pushkatuar gjashtë pjesëtarë të kombit serb, jo. Njëri është hetuar. Askush nuk është as në paraburgim. Nuk ka drejtësi nëse qëlloni mbi serbët në Kosovë », theksoi Bërnabiq.

«Shqiptarët në jug të Serbisë kanë të drejta të njeriut » tha ne Bled kryeminitrja serbe Bernabic, perkunder raporteve nderkombetare qe flasin per diskriminim dhe spastrime etnike

Ana Brnabiq ka deklaruar sot se « shqiptarët në jug të Serbisë kanë të drejta të njeriut, për dallim nga serbët në Kosovë dhe se vetëm në të ashtuquajturat. Në Kosovë është e mundur që dikush të qëllojë lirisht pjesëtarë të një bashkësie tjetër etnike pa mbajtur përgjegjësi për këtë. »

I pyetur nga gazetari i TV-se ne Forumin Strategjik ne Bled për të drejtat e njeriut të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, kryeministri tha se « shqiptarët në Serbinë jugore dhe qendrore kanë sundim të ligjit. »

“Ata kanë të drejta të njeriut, është e pamundur që dikush të qëllojë mbi ta në Preshevë apo Bujanoc dhe të mos mbajë përgjegjësi për këtë, është e pamundur që në dy vitet e fundit, p.sh., të keni 400 sulme ndaj shqiptarëve në jug të vendit. Serbisë, në Preshevë dhe Bujanoc dhe për këtë nuk përgjigjet asnjë njeri, në Republikën e Serbisë është thjesht e pamundur”, tha kryeministri pas panelit në Forumin Strategjik të Bledit… » eshte perhjigjur ne fund Bernabic e cila ju shmangte pyetjes, si thone, gazetari fliste per lisa ajo per fshisa!

 

 

 

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...