17.3 C
Berne
samedi 25/06/2022

Kryeministri Kurti sot ne diten e dyte ne Davos po vazhdon takimet me personalitete dhe biznesmen boteror

Davos, 23 maj (Nefail Maliqi) -Davos 2022 do të tuboj rreth 2,500 liderë boteror nga politika, biznesi, shoqëria civile dhe media të marrin pjesë në takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror 2022 në Davos. Gazeta zvicerane Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e Bernes zyrtare, se në mesin e personaliteteve boterore do te jete edhe kreministrit shqiptar nga Kosova Albin Kurti.

Takimi i samitit boteror do te përqendrohet rreth temës Historia në një pikë kthese: Politikat qeveritare dhe strategjitë e biznesit.

Kjo ngjarje e jashtëzakonshme zhvillohet në një moment vendimtar në histori nga 22-26 maj 2022, duke mbledhur afro 2,500 liderë për të trajtuar çështjet globale dhe për të gjetur zgjidhje për sfidat më urgjente të botës, duke përfshirë pandeminë globale në vazhdim, luftën në Ukrainë, goditjet gjeo-ekonomike dhe ndryshimet klimatike.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka arritur në Forumin nderkombetsr ne Davos te Zvicres i shoqeruar nga ambasadori ne Berne Sami Ukelli, njofton drejtpersedrejti nga Davosi gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Në ditën e parë z.Kurti ne Forumin Ekonomik Botëror në Davos, eshte tskuar me Richard Nash dhe z. Paasche nga PayPal me te cilet ka folur për interesat e përbashkëta dhe projektet e ardhshme. Kosova synon të bëhet qendra e radhës e IT-së në Evropën Juglindore dhe ne e ftuam përzemërsisht PayPal-in që të bëhet pjesë e udhëtimit.

Kurti njekohesisht do të takohet me përfaqësues të kompanive të ndryshme dhe liderë politikë ku do të marrë pjesë te merkuren ne mengjes ne panelin “Dialogu i Diplomacisë për Ballkanin Perëndimor” njofton nga Davosi gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Gjatë qëndrimit në Zvicër, kryeministri Kurti gjithashtu do të zhvillojë takime me mërgatën tonë.

Derniers articles

Lazim Destani takon ish-shefin e NATO-s Lordi George Robertson. Biseduan per Kosoven 23 vjet pas bombardimeve dhe shqiptaret ne Ballkan

I ftuar nga Rrjeti i Lidershipit Europian në Londër, ne Konferencën që po mbahet në ambientet e Parlamentit Britanik, pjesëmarrjes ishte edhe biznesmeni i...

Nga fjalimi i ministrit te  Shendetesise se Maqedonise Veriore z.Bekim Sali ne punimet e Asamblesë së 75-të se WHO

Gjeneve, UN 22 maj –Ne seline e Organizates Botere te Sendetesise ne Gjeneve po zhvillohen punimet gjashteditore (22–28 maj) e Asamblesë së 75-të se...

Nga punimet e Kongresit te XIV-të Europian te AMFE ne Shkup. Ministri i shendetesise Sali dhe presidentja Dollenberg: Te vazhdoje kjo tradite bashkepunimi me...

hkup, 23 qershor -Sot ne Skup u mbajtë me sukxsese Kongresi i XIV-të Europian nga Federata Mjekët Shqiptarë Europë , me udhëheqjen e shkëlqyer...

Psikologja ne Gjermani Shkendije Berisha-Pacolli: Pasojat e luftes ne Kosove edhe sot ndihen ne diaspore. Keta njerez me trauma kane nevoje per ne, dhe...

Shkendije Berishen-Pacolli Këshilltare e Psikologjise në ne Wirges te Gjermanise Shkendije Berishen-Pacolli nuk eshte emer i panjohur sidomos ne mjedisin ku jeton dhe veperon, ne...

Pacolli: Unë sfidoj këdo, sepse e verteta eshte ne anen time!

Shkruan: Behgjet PACOLLI «Nuk ka askush, as minister, ads kryeminister i ndonje qeverie e kushdo qofte ai, te cilit i kam keekuar ndonje favor, ku...