15.6 C
Berne
lundi 5/06/2023

Kryeministri kosovar Albin Kurti, pas Davosit takon mërgimtarët në Cyrih. Fton diasporën shqiptare në Zvicër të investoje në vendlindje

Bernë, 26 maj -Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ne diten e fundit të Forumit nderkombetar ne Davos te Zvicres e kishte rezervuar te takonte bashkekombasit e vete ne Zvicer. Kurti  i shoqeruar nga ambasadori ne Berne Sami Ukelli  ka takuar sot mergimtaret shqiptare ne Zvicer me te cilet ka zhvilluar nje debat te hapur kushtuar situates aktuale ne Kosovë, integrimit te shqiptareve ne Zvicer si dhe rolit te tyre ne vendlindje, njofton gazeta zviceran ne shqip Le Canton27.ch

Takimi i Kryeministrit Kurti me zëvendëspresidentin Berset: Zvicra mbështet fuqishëm anëtarësimin e Kosovës në KE

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, para se te takonte megimtaret, ne davos ishte pritur nga zëvendëspresidenti i Zvicrës, Alain Berset. Gjatë takimit u vlerësuan lartë marrëdhëniet e afërta miqësore dhe lidhjet e ngushta njerëzore ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës.

Nga ky takim, Zëvendëspresidenti Berset tha se Republika e Kosovës është shtet prioritar për Konfederatën Zvicerane. Z. Berset konfirmoi mbështetjen e fuqishme të Zvicrës për aplikimin zyrtar të Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës, në një nga organizatat më të vjetra dhe më të mëdha evropiane, që qytetarëve të Kosovës do t’u mundësojë të përdorin mekanizmat e Gjykatës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Pas ketij takimi mes njeriut numer nje te Qevererise se Kosoves Kurti dhe zv.kryetarit të Konfederates Helvetike z.Bersiet ne Davos, ka pasuar takimi i kreut te qeverisë së Kosoves me diasporen shqiptare ne Cyrih.

Tubimi me Kurtin u mbajt në Konsullatën e Kosovës në Cyrih ku morën pjesë perveq aktivistëve te VV prezentuan edhe mergimatare te partive tjera, kurreshtare per ta degjuar fjalet e kryministirt te tyre. Ne kete tubim informativ me kryeminstrin kosovar po ashtu prezentuan edhe përfaqësuar zviceran me origjine shqiptare pjese e parlamenteve dhe ekzekutivët e kantoneve të Zvicrës (Qëndresa Hoxha Sadriu, Përparim Avdili, Kushtrim Berisha etj..) pastaj intelektualë, mjekë, biznesmen dhe gazetare etj.

Kryeministri kosovar Albin Kurti nga tubmi ne Cyrih  me diapsoren shqipatre, ai ak falénderuar mergimtarewt per punen dhe kontrbutin qe po e japin ne ndertimi e shtetit zviceran por edhe ne vendlindje.

Kryemistri kosovar Kurti diaspores: Ju nuk po ndertoni vetem Zvicren dhe Kosoven por edhe imazhn e kombit tone ne Zvicer dhe Kosovë! 

« Ju jeni shembull integrimio, ju  ju jemi ambasadore të shtetti tone, t ekombit tone ne Zvcer dhe kudo ne pewrednim!.. »  ka thëne Kurti ne takimin me mergimtaret ne Cyrih ku mori pjese edhe ambasadori i Kosoves ne Berne z.Sami Ukelli.

“Ne, shqiptarët, jemi një komb i fuqishëm, por që kemi ndërtuar shtete të dobëta. Prandaj këtë duhet ta ndryshojmë.. »  ka thëne ne vazhdim kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, citon gazeta zvicera Le Canton27.ch

Kurti ne vazhdim duke falenderuar Qeverine zvicerane për strehimin e mijera refugjateve kosvare gjate luftes, siq na përkujtojne sot kolonat e refugjateve ukrainas, ai ka thenë se « diaspora shqiptare ka luajtur nje rol te madh ne avancimin e proceseve, ka meritat e veta sidomos në ndertimin e shetit tone nga çlirimi deri tek pamavresia e Kosovës… »

Në fund te ketij debati te hapur te kreut te Qeverise Kosovare me mergimatret, Albin Kurti ka ftuar edhe zvcieranet, por edhe diasporen shqipatre, sidomos biznesment dhe afariste te investojne në Kosovë  per t’i kontribuar zhvillimit dhe nderimit te vendit!

Njeriu numer nje i Qeverise se Kosovës ka folur edhe për rritjen e madhe të buxhetit për mbrojtjen e Kosovës (FSK) dhe për bujqësinë, si degë strategjike e ekonomisë së Kosovës. Kurti me këtë rast ka thënë që është i nevojshëm dhe shumë i mundshëm bashkëpunimi i ngushtë në këtë fushë në mes të Kosovës dhe Shqipërisë.

Ne kete tubim te hapur informativ me kryreminstrin Albin Kurti mbi gjendje ne Kosove dhe rolin e diaspores shqipatre muaren pjesë pos mergmitareve nga Kosova edhe ata nga Shqipëria, Maqedonia e Veriore, Lugina e Presheves dhe Malit te Zi si dhe biznesmen dhe përfaqesues te shoqatave dhe asociacioneve te ndryshme shqiptare humanitare dhe relegjioze qe veprojne ne Zvicer.

Derniers articles

Pushimet verore: Çmimet më të ulëta në ballkan dhe Evropë ato në Shqipëri. Zvicra ka emër në Shqiperi. Hoteli « Mövenpick » në Lalez Durrës me...

Ky është hoteli me modern shqiptar «Mövenpick» në Lalez Durrës vetem 20 minuta nga kryeqyteti shqiptar Tiranës, me i preferuari për shqiptarët e diasporës! Pushimet vjetore në...

Me Xherdan Shaqirin nuk ka krizë për Zvicrën

Kur është Xherdan Shaqiri në formë padyshim se nuk ka krizë edhe për lojën e kombëtares së Zvicrës. Zvicra po përgatitet për dy sfidat e...

Zvicra fton tre shqiptarë në krye me kapitenin Granit Xhaka

Treneri i kombëtares zvicerane Murat Yakin, gazetarit shqiptar te Le Canton27.ch: Jemi gati për kualifikuese të Kampionatit Evropian. Zviceta gati edhe perballe Serbisë Selektori i...

Në fjalimin e parë nga Zyra Ovale, Presidenti Biden flet për shmangien e kolapsit financiar

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim të premten në mbrëmje pas miratimit të ligjit për ngritjen e tavanit të borxheve që mund të marrë...

Zelensky për Putinin: Më shumë i ngjan modelit sesa presidentit

Vladimir Putin, për shkak të dëshirës së tij të vazhdueshme për t’i treguar botës diçka, duket më shumë si një manekin sesa një udhëheqës...