21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Diktatori rus Putin revanshohet: Emri i prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (që e njohu Pamvarësinë e Kosoves) është vendosur në listën e të kërkuarve të Rusisë

Bernë, 19 maj -Krimin Putin revanshohet. Pasi Gjykata Penale Ndërkombëtare me 17 mars te ketioj viti kihste lëshuar urdhërarrest për diktatorin rus Vladimir Putin, duke e akuzuar atë se është përgjegjës për dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina, që përbën krim lufte,  prokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, Karim Khan, është vendosur në listën e kërkuar të Rusisë, sipas një njoftimi të lëshuar nga Ministria e Brendshme e Rusisë, dy muaj pasi GJPN-ja lëshoi ​​një urdhër arresti për të.Vladimir Poutine. Nuk thone kot, se sulmi eshte mbrojtje!..’ njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Do përkujtuar, se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) në korrikun e vitit 2010 vendosi për shpalljen e pavarësisë së Kosovës duke dhenë  verdiktin se PAMVARESIA Kosovës nuk ka shkelur të drejtën ndërkombëtare! (The International Court of Justice (ICJ) in July 2010 decided on the declaration of Kosovo’s independence, giving the verdict that Kosovo’s INDEPENDENCE has not violated international law!)

Zvicra, një nga vendet e para që ka njohur pavarësinë e ish-krahinës serbe, mund të kënaqet me këtë mendim, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

“Data e lindjes: 30 mars 1970. Vendi i lindjes: Edinburg, Skoci (…) Kërkohet sipas një neni të kodit penal”, tregon ky shënim i publikuar në faqen e ministrisë dhe konsultuar të premten nga gazetarët e AFP-së, pa duke specifikuar natyrën e veprës penale.

OJQ Greenpeace shpallur ‘e padëshirueshme’ në Rusi
Rusia të premten e shpalli « të padëshirueshme » OJQ-në mjedisore Greenpeace, një masë e cila de facto ndalon aktivitetet e saj në vend në shtypjen e plotë të çdo zëri kritik që nga ofensiva e Kremlinit në Ukrainë.

Në një deklaratë, Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm pretendoi se Greenpeace përbënte një « kërcënim për themelet e rendit kushtetues dhe sigurisë » të Rusisë. Në veçanti, OJQ-ja kryen operacione në vend për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimet klimatike, për të luftuar zjarret në pyje dhe për të ruajtur speciet e kafshëve.

Kush është Karim Khan, Prokurori i ri i Përgjithshëm i ICC?

Vendet anëtare të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC) zgjodhën të premten, më 12  shkurt 2021, një avokat britanik 50-vjeçar, Karim Khan, si Prokurorin e Përgjithshëm të ardhshëm. Ai u zgjodh kundër tre kandidatëve të tjerë evropianë në raundin e dytë të votimit, duke fituar 72 vota nga 122 të hedhura. Një specialist i të drejtave të njeriut, ky avokat kohët e fundit drejtoi një hetim special të OKB-së për krimet e grupit Shteti Islamik. Gjatë këtij hetimi, ai kishte bërë thirrje për gjyqe të ngjashme me atë të përjetuar nga udhëheqësit nazistë në Nuremberg.

Karim Khan a été avocat de la défense dans de nombreuses affaires de la CPI, y compris pour le fils de l’ex-dirigeant libyen Mouammar Kadhafi, Seif al-Islam.

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...