12.3 C
Berne
lundi 27/05/2024

Albin Kurti do të takohet me presidentin serb Aleksander Vuçiç në Paris, ku do t’ia ndal « thikat » e tij ndaj Kosovës e Preshevës

Bruksel, 2 prill -Me rastin e 10 vjetorit te fillimit të dialogut Kosovë-Serbi për normalizimin e marrëdhënieve, në shtator të këtij viti në kyrqyetitn francez në Paris do të mbahet konferenca e radhës në mes të dy qeverive, asaj të Kosovës dhe Serbisë, nën patronzahjin e presidentit Emmanuel Macron, ka mesuar gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch nga burimet e saj diplomatike.

Takimi në mes të delegacionit të Kosovës në krye me Albin Kurtin dhe atij serb me Aleksandër Vuçiç-in, do të jetë edhe një tentativë për qe Sebia te pranoj realitetin me Kosovne si nje shtet i ri ne Evropë, përf cka duhet te zbut raportet me shtetet fqinj, ne kete rast me Kosovë, si kusht per rrugetimin e Serbise drejt familjes se madhe evropiane – BE-së.

“Mini Schengeni” i Ballkanit i agtuar mes Rames dhe Vucicit nga Gjeneva ne Paris

Mesohet se, në kete takim-tryezë të  bisedimeve do të ketë edhe liderë dhe përfaqësues të shteteve të tjera, përfshirë këtu edhe përfaqësues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe gjithashtu Rusisë. Tema diskutimi do të jenë Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe si dhe shqiptaret e diskriminuar ne Luginëne Preshevës. Tewme dewabti po ashut do te jetn te pagejturit dhe « Minishengeni i rames dhe Vuicicit ». Rama dhe Vucic me 9 nentor 2019 në Gjenevë ku folen per Kosoven dhe Preshevën gatuan të ashtuquajturin “Mini Schengeni” ne koluaret e « Samitit Botëror Ekonomik ».
Ne kete takim ne Paris ka gjasa te merr pjese edhe Edi Rama, për cka Tirana zyrtare ende ska dal publikisht rreth këtij takimi mes dy liderëve te fuqishem të ballkanit Kurti dhe Vucic, shkruan gazeta zviceane ne shqip Le Canton27.ch  
Teme diskutimi ne Paris: Asociacioni serb ne Kosovë, Lugina e Preshevës te zhdukurit dhe minischengeni  i Rames dshe Vucicit

Albin Kurti clashes with Vucic: It is time for Serbia to liberate itself from Kosovo - Oculus NewsSa i perket diallgur Kosovë-Serbim kryeministri i Kosovës Albin Kurti kishte dëshmuar qarte pikëpamjet e tij në Konferencës e Mynihut para nje viti. Megjithëse diskutimet u zhvilluan me dyer të mbyllura, një video e fjalimit të tij qarkulloi në media, e ndjekur nga reagimi i kryemnistrit shqiptar nga Prishtina Albiun Kurtit.

Kurti ka kundërshtuar idenë e mini – Shengenit Ballkanik, duke kërkuar një ‘Plan Mini-Marshal’ për Ballkanin Perëndimor, ndërsa kritikon drejtpërdrejt Thaçin, Vuçiqin dhe Ramën për çështjen e kufirit.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç e pranoi se i druhet Albin Kurtit, dhe arsyen përse, ia tregoi të perditshmes austriake “Der Standard”. Madje Vucic ne Munih kishte dekalruar se « Kurti është si Hegeli, filozofi më i mirë i botës.. »

Kosovës dhe Serbisë do t’i kërkohet të zbatojne marreveshjet e Brukselit e viteve te fundit. Lidhur me mos rrespektimini dhe zbatimine ketyre marrveshjeve Beogradi dhe prioshtina ishte kritikuar nga shefi i OKB-së Antoni Gueterres.

Guterres i pyetur nga korrespondeti i gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, shefi i OKB-së ishte përgjigjur se “do të doja të shikoja një progres shumë më të madh përsa i përket dialogut mes dy vendeve. Nuk ka alternativë tjetër përveç vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve, si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon”. (Guterres: If you ask me if I am pleased, it is clear I am not. There is no alternative to continuing this process between the parties towards normalization of relations and peace and stability in the region.”)

“Mesazhi im për autoritetet e Beogradit dhe Prishtinës është i qartë, palët të zbatojnë marrëveshjet e nënshkruara së fundmi. Unë nuk shikoj alternativë tjetër për rajonin përveç se vazhdimit të dialogut që vendeve t’i garantohet paqe dhe stabilitet”, ju ehste perjgigjur gazetari shqiptare ne Kombet e Bashkuara ne Gjenevë.

« Ne duhet të marrim parasysh tre parime për të shëruar plagët. Ne duhet të përgatitemi mirë, me parime të mira, për dialogun e ardhshëm në rajonin tonë, veçanërisht midis Kosovës dhe Serbisë. E para: Nuk ka marrëveshje pa dialog; E dyta, asnjë dialog me hartat dhe e treta: Asnjë president në harta. ” tha Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Pikëpamja e Serbisë është që Asociacioni duhet të ketë kompetenca ekzekutive.
Por, Kurti e ka quajtur një kërkesë të tillë si të papranueshme. Ai i është referuar edhe Kushtetutës së Kosovës, derisa ka thënë se “nuk mund të kemi Asociacion një-etnik”.
Këtë deklaratë kryeministri i Kosovës e kishte shprehu në një diskutim për dialogun, të organizuar nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur. Po ashut ne Paris gjate keitj takimi mes Kurit dhe Vucic me dnermjeteismine aples se tretre ndekrombëatre (BE, SHBA dhe Rusi) është eshte edhe të pagjeturit dhe varrezat masive në Serbi, proces që kryesisht bartet nga ICRC.
Takimi në Paris është përpjekja e radhës për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi.
Raporti mes dy vendeve është jashtëzakonisht i rëndësishëm për sigurinë dhe qëndrueshmërinë e rajonit dhe gjithashtu ka një rëndësi të madhe për perspektivën e anëtarësimit të të dyja vendeve në BE. Nga burimet diplomatike në Bruksel, mësohet po ashtu se një takim tjetër do t’i parapreije tajkimit ne Paris mes Kurtit e Vuçiç do të mbahet në Bruksel.
Meqë në Kosovë tashmë ka një qeveri të re, kjo konferencë do të shërbejë edhe si prezantim i qëndrimeve të kryeministrit Albin Kurti te ndërkombëtarët, pasi ai gjithnje ka qen kritik me Asociacionin dhe korrigjimin e kufijve, si ide te Thacit dhe Vucicit qe kishin pretendime te ndarjes se Kosovës, ide kjo e kundershtuar jo vetem nga krymjnistri shqiptare ne Prishtinë z.Kurti, por edhe nga amerikanet dhe nderkombëtaret. Kurti, ne biseden e fundit me reporterin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch  kishte shprehur shqetesimet e tij për diskriminimin permanetn te Beogrdait mbi shqiptarët etnik  ne Luginen e Preshevës. Kurti në Paris do te ndal thikat e Vuicicit mbi Kosovë dhe Preshevë, thone analistet shqiptare ne Prishtinë, Tirane dher Preshevë (The Prime Minister of Kosovo will meet with the Serbian President. Kurti in Paris will stop Vucic’s knives on Kosovo and Presevo)

Në muajin mars te ketoj viti mbushen 10-vjet nga fillimi i dialogut Kosovë-Serbi për normalizimin e marrëdhënieve. Ndërsa 33 marrëveshje janë nënshkruar gjatë kësaj periudhe, ato ose nuk janë zbatuar ose pjesërisht.

Derniers articles