15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Kreu i OBSH-së (WHO) merr edhe një mandat të ri pesëvjeçar. Presidentja e AMFE Dr.Aurora Dollenberg uron rizgjedhjen e Tedros Ghebreyesus

Gjenevë/(WHO, 25 maj -Tedoros Adhanom Ghebreyesus u rizgjodh në krye të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) të martën, për një mandat të ri pesëvjeçar. Urimet i ka dërguar i pari ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach i cili ka thene se « Tedros është zgjedhur me 155 vota nga 160. Urime, e merituar”. Kurse nga radhet e shqiptareve urimi i pare per shefin e OBSH-se shkon nga Presidentja e AMFE Dr.Aurora Dollenberg, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga selia e WHO  ne Gjenevë

Nefail Maliqi nga OBSH (WHO): Zoteteri Tedoros Adhanom Ghebreyesus ishte i pakonkurrent!

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus do të qëndrojë në krye të institucionit edhe për pesë vjet të tjera. Etiopiani u shoqërua në Gjenevë të martën nga shtetet anëtare në Asamblenë Botërore të Shëndetësisë.

Pas drejtues se AMFE-s znj.Dollenberg  ka uruar edhe gazetari yne prane OBSH Nefail Maliqi.

« Zoteri Tedoros Adhanom Ghebreyesus ishte i pakonkurrent. Ne takimin e fun dit qe kishe me drejtorin e pergjithshem te OBSH-së i cli kishte njohur për aktivtete e AMFE-s ka faelnderuar anagzhimion dhe misonin e Fedartes ne favor t esdhendfetitt e qqyterave si dhe abshkepunimin mes Prishtines deh Tirtasne snme luftene perbahske tkunder pandmise.. » ka deklaruar Nefail Maliqi nga OBSH (WHO)

Tedros, njeriu i parë nga Afrika në krye të OBSH-së, nuk kishte kundërshtarë në asamblenë vjetore të organizatës.

Rizgjedhja e afrikanit të parë në krye të OBSH-së ishte e sigurtë, ky i fundit ishte i vetmi kandidat dhe kishte marrë emërimin disa muaj më parë nga Bordi Ekzekutiv. Por ende kërkohej një votim zyrtar nga Asambleja Botërore.

Mandati i parë i Tedros Adhanom Ghebreyesus nuk do t’i ketë dhënë atij afat. Pas një vale të re të Ebolës, ajo do të përballet me pandeminë nga viti 2020, epidemia më e rëndë shëndetësore në një shekull që ka marrë të paktën afro 15 milionë viktima.

Urimet i ka dërguar i pari ministri gjerman i Shëndetësisë Karl Lauterbach i cili ka thene se « Tedros është zgjedhur me 155 vota nga 160. “Rezultat spektakolar. Urime, e merituar”.

Kurse nga radhet e shqiptareve urimi per shefin e OBSH-se shkon nga Drejtoresha e AMFE Dr.Aurora Dollenberg. Me pas ka uruar edhe gazetari yne prane OBSH Nefail Maliqi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch nga selia e OBSH  ne Gjenevë.

Një mandat i parë i komplikuar

I trajtuar nga Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, për afërsinë e tij të pretenduar me Pekinin në këtë aferë, etiopiani më pas ashpërsoi tonin e tij kundër Kinës. Ai vazhdimisht i bëri thirrje asaj që të ndajë më shumë nga të dhënat e tij dhe të pranojë një mision të ri për të hetuar origjinën e virusit, pa dobi.

Një administratë amerikane më e favorshme për OBSH-në me Joe Biden nuk nënkuptonte fundin e telasheve të drejtorit të përgjithshëm. Zoti Tedros nuk do të jetë i kursyer nga vetë vendi i tij, për shkak të pasojave të konfliktit në rajonin e tij, Tigray.

Addis Ababa kritikon shefin e OBSH-së për deklaratat e tij virulente që akuzojnë qeverinë etiopiane për kushte çnjerëzore duke bllokuar ndihmën humanitare në veri. Këto autoritete, dhe më pas Bashkimi Afrikan (AU), nuk e mbështetën më drejtorin e përgjithshëm, por ai ende mbeti i quajtur kryesisht në Afrikë.

 

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...