4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Krerët e Unionit të Bizneseve Shqiptare-Gjermane u pritën nga Kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Prishtinë, 16 Prill 2022 -Nazmi Viqa, kryetar i Unionit të Bizneseve Shqiptare-Gjermane, i shqoeruar nga nenkryetari Zenun Krasniqi, Vllazmin Kelmendi (drejtori i financave)  Nexhmedin Veliqi (sekretari)  si dhe anëtari i kryesisë, Bekim Borovci dhe Faton Blakqori jane pritur nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ku rpezentoi edhe zëvendësministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Liza Gashi, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kreu i Qverise se Kosovës Kurti ka falënderuar për kontributin dhe angazhimin që kanë deshmnuar si platformë ekonomike ne Gjermani. Ai foli për mundësitë që Kosova ofron për investime dhe i njoftoi për themelimin e Gjykatës Komerciale që pritet të funksionalizohet brenda dy muajve të ardhshëm, e që beson se do të rrisë sigurinë juridike për bizneset vendore dhe investimet e huaja.

Duke u shprehur interesimin për të krijuar një partneritet të ngushtë me mërgatën, kryeministri tha se mirëpret të gjithë ndërmarrësit nga mërgata që bashkë edhe me partnerët e tyre ndërkombëtarë të investojnë në Kosovë, me prioritet në prodhim të produkteve.

Tema i bisedës nga zyrftaret e larte të  Unionit të Bizneseve Shqiptare-Gjermane ishte kërkesa që anëtarëve, respektivisht afaristëve të Unionit t’u mundësohët qasja në projektet ekonomike në Kosovë, si prodhimi i energjisë solare dhe të erës. Qasje e cila do të realizohej përmes një fondi investues të përbashkët të themeluar dhe menagjuar nga Unioni.

Njekohesiosht, në kete takim te frytshem mes kyremnsitrit kosovar dhe stafit te UBSHGJ u debatua edhe për brengat dhe sfidat që kanë bizneset, anëtare të Unionit në Kosovë dhe trendet pozitive të ekonomisë kosovare.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...