7.9 C
Berne
jeudi 22/02/2024

Krahina e Preshevës, si organizoi referendumin më 1992, vazhdoi me regjistrimin masiv më 2022

Shkruan:Refik HASANI
Pjesëmarrje masive në procesin e regjistrimin  e  rregullt të popullsisë e ekonomisë familjare dhe banesave në Krahinën Shqiptare të mbetur padrejtësisht nënë administrimin e Serbisë, që jan publikuar si regjistrim preliminar, ku Presheva: 59.024, Bujanoci: 54.529, dhe Medvegja: 8505,ka tejkaluar parashikimet.
Ky regjistrim është me domethënje të jashtëzakonshme dhe tregoi një mobilizim, që lirisht mund të krahasohet me organizimin e   Referendumit i mbajtur më datën e 1 e 2 Mars të vitit  1992, krahasohet me kryengritjen e armatosur dhe formimin  e UÇPMB-ës, që luftoi dhe arriti  në ndërkombëtarizimin e çështjes së kësaj krahine se statusi i saj nuk është zgjidhur ende.
Pjesëmarrje masive në këtë proces do të pasqyron realitetin në këtë Krahinë shqiptare dhe do të krijoj premisa që ky Rajon nuk mund të vazhdon të trajtohet në nivel çfarë ishte deri më tani as nga Beogradi, dhe instanca të BE-së.
Dalja dhe regjistrimi i qytetarëve të kësaj Krahine, në këtë numër, nuk mund të vazhdohet me avazin e vjetër duke  diskriminuar dhe duke vazhduar të mbetët si Krahina më e prapambetur në gjithë Evropën.
Është domosdoshmeri që këtë proces zgjedhor në fazët e tjera deri  në publikimin final  të përcjellë dhe monitorojn si  OSBE-ja dhe instanca të BE.
Mobilizimi dhe dalja masive në këtë regjistrim është një përgjigje ndaj pasivizimit të adresave, por  është plebishit i treguar sikur  në Referendumin me 1 e 2 marsit 1992, dhe lufta e armatosur e UÇPMB-ës.
Ky regjistrim do të reflekton dhe në ndërrimin e qasjes së Prishtinës e veçmas të Tiranës zyrtare në raport me këtë Krahinë.

Derniers articles

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...

Shqiptaret ne Aarburg shenoi 16-vjetorin, Diten e Pamvaresise se Kosovës. Folesit falenderuan edhe Zvicren për mbeshtetje deri tek njohja

Aarburg, 19 shkrut  -Me emrin e Allahut (xh.h) Mëshiruesit, Mëshirplotit Të shtunën në mbrëmje, respektivisht më datë 17 shkurt 2024 në ambientet e Xhamisë...

Tri poezi nga poetja e re Arsinoi Zengo

"Lule shqerka" Do harroj një ditë Mes lotësh e pikëlluar Buzëqeshjen do ta ngrys Mallin do ta shuaj! Lule shqerën do nuhas Poshtë ndënë lëndinë Erën do tja marr Edhe pse ajo...