7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Kouchner: Nëse e fituam luftën Kosovë, kjo nuk don të thote se mund të ndodhte edhe në Afgansitan. Prandaj duhet ndalur luftën atje!

Bernë, 24 shtator -« Ne duhej ta ndalonim këtë luftë » në Afganistan sepse « nuk mund të fitohej », ka deklaruar Bernard Kouchner ish-kryedaministrator i UNIMK-ut ne Kosovë. Sipas Kouchner Talibanet kan e fituar, kane tani qqverine e ytre, jane ne vendin e tyre dhe tash Franca sikur edhe vendet tjera duhet te bisedojne me qverine e re. Kurse Evropës sikur edhe Fracës si mbetet qe të strehojne reugjate afghane nese eshte nevoja, ka thene Kouchner, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Më 31 gusht, Shtetet e Bashkuara i dhanë fund një pranie njëzetvjeçare amerikane në Afganistan me afro 4 ije viktima

Ish-ministri i Shëndetësisë dhe bashkëthemeluesi i Mjekëve Boteror, Bernard Kouchner ne nje tv francez qe  m,ysafire ne nje emsion te tiutulluar « I ftuari juaj politik » ka folur për rolin  e amerikaneve në Afganistan te cilet u larguan sikur edhe evopianët. Qe nejzet vite nuk bene asgje edhe spe amerikane thumben afer 4 ije meshkuj, dhe normal se jane larguar, sepse askush nuk ka djem te jap ne nje vend, ku behet lufte pa fundë…

Pas largimit të ushtrisë amerikane, talebanët marshuan triumfalisht nëpër rrugët e Kabulit, qendra nervore e vendit, politike dhe diplomatike, në mënyrë që ta merrnin atë në zotërim të plotë. Presidenti Joe Biden, për shembull, shpjegoi në një fjalim se ai refuzoi « të hapë një dekadë të re të luftës në Afganistan ».

Një « luftë » në Afganistan që « duhej ndaluar » sepse « nuk mund të fitohej » u shpall të enjten, 23 shtator në « Mysafiri juaj politik » në kanalin franceinfo, ish-ministri i Shëndetësisë dhe Punëve të Jashtme dhe bashkëthemelues i Mjekët e Mondës Bernard Kouchner.

Ky i fundit pohoi se « askush nuk kishte fituar kurrë një luftë në Afganistan », duke vlerësuar gjithashtu veprimin e Francës në Kosovë në fund të viteve 1990. Do thkesuar se forcat nderkobmëtare, triumfuan perballe forcave te dikatotorit Miloshevic qe Serbia kishte per synim cfarosjen e shqiptareve entik ne këte pjese te Evropës, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...