-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Kosovo and Albania: Assessing media freedom and protection for journalists

Between 15 and 18 November 2022, partners of the Council of Europe’s Platform on Safety of Journalists will visit Kosovo and Albania to assess the current state of media freedom and protection for journalists in the two countries, nnounces the Swiss newspaper in Albanian Le Canton27.ch

EYF Secretary General Mr. Ricardo Gutierrez for the Swiss-Albanian newspaper Le Canton27.ch: Starting tomorrow, we will be in Kosovo and Albania for four days, to learn more about media freedom and independence, the threats, the murders of journalists and the impunity of the perpetrators…

The European Federation of Journalists (EFJ) will join the mission along with ARTICLE 19, the Committee to Protect Journalists, the European Broadcasting Union, the European Centre for Press and Media Freedom, the International Press Institute and Reporters Without Borders.

Partner organisations have requested meetings with respective Prime Ministers, ministers, representatives of parliamentary media committees, judicial authorities, local officials, regulatory bodies, public broadcasters and civil society organisations.

The mission’s partners will also meet journalists and journalists’ associations with the aim of taking stock of the situation with regard to the safety of journalists and media freedom in Kosovo and Albania.

The mission seeks to address attacks against journalists, impunity cases, legal threats and other related aspects of safety of journalists, independence of media and public service broadcasters. Following the mission, the partners of the Council of Europe’s Platform on Safety of Journalists will make the results of their mission to Kosovo and Albania public, including recommendations for governments and policy makers.

Interim findings will be shared via press conferences scheduled to take place on 16 November at h. 14.30 -15:30 at Hotel Sirius in Pristina and on 18 November at h. 14.30-15:30 at Hotel Rogner in Tirana.

For more information and press contacts, please contact:

Flutura Kusari, European Centre for Press and Media Freedom flutura.kusari@ecpmf.eu+383 49 236 664

Roberta Taveri, ARTICLE 19 roberta@article19.org

Jamie Wiseman, International Press Institute, jwiseman@ipi.media,

Ricardo Gutiérrez, European Federation of Journalists,

Attila Mong, Committee to Protect Journalists,

Radka Betcheva, European Broadcasting Union,

Pavol Szalai, Reporters Without Borders pszalai@rsf.org, +33 7 82 31 50 98

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...