-2.4 C
Berne
mardi 6/12/2022

Kosova, vendi që po e mbanë « gjallë » Easyjet Suisse. Trafiku i udhëtarëve te kesaj kompanie është përgjysmuar

Bernë, 17 dhjetor -Numri i udhëtarëve të ndërmarrjes me kosto të ulët ra me 47.7% gjatë një viti. Kjo është për shkak të krizës së koronavirusit, por zyrtaret e kompanise ajore ne fjlaë e pranojne dhe emarrin shembull Kosoven ne te cilin dedstinacion po ju shkon puna mbare, qe jo vetme se ka reduktime, por ju jane shtuar udhetaret?! , njofton gazeta zvicerane ne shqip « Le Canton27.ch »
Filiali zviceran i ndërmarrjes me kosto të ulët Easyjet është goditur rëndë, si e gjithë industria e linjave ajrore, nga efektet e krizës shëndetësore. Gjatë vitit fiskal të stivosur 2019/20, i cili përfundoi në fund të Shtatorit, numri i pasagjerëve ra me 47.7% gjatë një viti, në 7.9 milion.
Trafiku i udhëtarëve Easyjet Suisse është përgjysmuar
Në një shënim më optimist, ai siguron që kërkesa themelore është e paprekur dhe se rezervimet ngrihen sa më shpejt që një masë të hiqet, duke përmendur si shembull Kosovën, një vend në të cilin janë organizuar fluturime shtesë në largimi nga Zvicra pas njoftimit të përfundimit të karantinës së detyrueshme. « Në disa raste, si Kanarinat, kërkesa nga Anglia u rrit 900% brenda orëve. »
« Ndikimi i krizës së koronavirusit në aktivitetet tona nga Zvicra ka qenë i ngjashëm me atë të vërejtur në nivelin e grupit », tha për AWP Thomas Haagensen, drejtori i tregut i transportuesit britanik, i cili raportoi të martën në humbja e saj e parë vjetore pas një çerek shekulli të ekzistencës.
Erozioni i trafikut të pasagjerëve ishte pak më i vogël në largimin nga Genève-Cointrin, me 4.6 milion pasagjerë të transportuar (-45.2%), sesa në Euro-Aeroportin Basel-Mulhouse, ku ai ra. nga gjysma, në 2.9 milion. Kjo pavarësisht nga fakti se « Zvicra ishte një nga tregjet e para që rifilloi punën në 15 qershor, » vuri në dukje Haagensen.

Derniers articles

Një shqiptar gjendet i vdekur në burgun e Beogradit. I ndjeri në trup mbante tatu figurën e Adem Jasharit, UÇK-në dhe Skenderbeun

Oslo, 5 dhjetor -Trupi i nje shetasi norvejgez me origjine shqiptare eshte gjetur i vdekur ne burun e kryqyteti serb ne Beograd, njfton gazeta...

Lajmi fundit: FIFA hap procedurat kundër Serbisë, jo kundër Xhakës

Cyrih, 5 dhjetor -Pas letres se gazetes zvicerane ne shqip derguar Gianni Infantino (Gazette zvicerane në shqip “Le Canton27” i shkruan letër shefit të...

Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch shpall Granit Xhakën “Personalitet të vitit 2022”

Bernë, 5 dhjetor -Gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sivjet ka zgjedhur për ta shpallur “Personalitet të vitit-2022” yllin e futbolllit te Zvicres, kapitenin...

Me mysafirin e « Vjeshtes Letrare te Gjilanit », shkrimtarin Halil Matoshi

Gjilan, 3 dhjetor, Edicioni i 13-të e Manifestimit tradicional "Vjeshta letrare e Gjilanit", që njëkohësisht për nga kohëzgjatja i ngjan një maratone letrare, në...

Kështu Xhaka dhe Shaqiri “shqiponjat” serbe i shndërruan ne « sorra »! “Shqiponjat” serbe nga Katari kthehen në Beograd pikë e pesë, kokën ulur, pa asnjë...

Beograd, 4 dhjetor -Futbollistët serbë nuk kanë thënë asnjë fjalë pas mbërritjes në Serbi (Fudbaleri Srbije nisu rekli ni reč po dolasku u Srbiju.."...