20.3 C
Berne
jeudi 28/09/2023

Kosovë, plagosen dy të rinj serbë në Shtërpcë, arrestohet i dyshuari. Serbët vejnë bllokojn rrugën

Prishtinë, 6 dhjetor -Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në komunën e Shtërpcës, që është lokalitet i banuar me shumicë serbe. Dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri. Ndërsa, policia e Kosovës tashmë ka njoftuar se ka arrestuar të dyshuarin për sulm ndaj dy të rinjve serbë në Shtërpcë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Siq njofton nga Prishtina korrespeondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch , ketu behet fjalë për një fëmijë 11-vjeçar dhe tjeri  nje mesoburrë 31-vjeçar. Policia tregon se të plagosurit janë dërguar për trajtim në qytetin e Graçanicës.. Rasti në fjale eshte denuar nga insitucionet vendore dhe nderkombëtare ne Kosovë.

« Sot, datë 06.01.2023 rreth orës 15:19 policia e stacionit në Shtërpcë ka pranuar një informacion se në fshatin Drajkovc të Shtērpcës dy persona, njëri rreth 11 vjeçar dhe tjetri rreth 31 vjeçar janë plagosur nga arma e zjarrit nga personi/persona të panjohur i cili/të cilët ishin me një automjet të udhëtarëve në lëvizje, që po qarkullonte nga Shtërpca në drejtim të Ferizajt dhe më pas janë larguar nga vendi i ngjarjes. » – thuhet në njoftim.

I dyshuari për plagosjen e tyre tashmë është arrestuar nga Policia e Kosovës, ndërkaq të lënduarit janë jashtë rrezikut për jetë. Merret vesh se i dyshuari për plagosjen e tyre është ushtari i FSK-së, A.K. (emër i njohur për redaksinë).

Qytetaret kane raportuar per redaksine tone, se rruga për në Shtërpce eshte bllokuar ne shenje te revolotes se pakices serbe ne rajon.

Ndryshe Srbia ket ngjarje duke tsikur e ka « mirëpritur » ende pa filluart ndriqimi rastit fillon propagandën si zakonisht due akuzuar shqipatret ose si « terrorisë »  apo « sulmi në Shtërpcë është pasojë e politikës anti-serbe të Kurtit.. »

 

 

Derniers articles

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Zvicra nuk duket aq e urte, nuk eshte duke ndejur “rehat”. Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicër

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...

Aktakuze e re nga Haga per pesë serbe, ne mesin e tyre edhe krimineli Vojisllav Sheshel

Hage, 27 shtator -Sa na ka arritur nje lajm nga Haga. Gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch ka mesuar nga burimet e saja, se...

Gazetari nderkombëtar nga Gjeneva: Albin Kurtin duhet me que n’Hage, me dënuar 20 vjet burg!

Bernë, 27 shtator -Pas aksonit te fundit te kriminelve dhe terroristeve serbe te strehuar ne nje kishe ne Kosovë pasuan mbeshtetjet nga komuniteit nderkombërtar...

Behgjet Pacolli i del në krah Albin Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë

Behgjet Pacolli ka shprehur mbështetjen e tij të plotë për kryeministrin Albin Kurti sa i përket situatës në veri. Ai ka thënë se është...