0.7 C
Berne
lundi 6/02/2023

Kosovë, plagosen dy të rinj serbë në Shtërpcë, arrestohet i dyshuari. Serbët vejnë bllokojn rrugën

Prishtinë, 6 dhjetor -Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në komunën e Shtërpcës, që është lokalitet i banuar me shumicë serbe. Dy persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri. Ndërsa, policia e Kosovës tashmë ka njoftuar se ka arrestuar të dyshuarin për sulm ndaj dy të rinjve serbë në Shtërpcë, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Siq njofton nga Prishtina korrespeondenti i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch , ketu behet fjalë për një fëmijë 11-vjeçar dhe tjeri  nje mesoburrë 31-vjeçar. Policia tregon se të plagosurit janë dërguar për trajtim në qytetin e Graçanicës.. Rasti në fjale eshte denuar nga insitucionet vendore dhe nderkombëtare ne Kosovë.

« Sot, datë 06.01.2023 rreth orës 15:19 policia e stacionit në Shtërpcë ka pranuar një informacion se në fshatin Drajkovc të Shtērpcës dy persona, njëri rreth 11 vjeçar dhe tjetri rreth 31 vjeçar janë plagosur nga arma e zjarrit nga personi/persona të panjohur i cili/të cilët ishin me një automjet të udhëtarëve në lëvizje, që po qarkullonte nga Shtërpca në drejtim të Ferizajt dhe më pas janë larguar nga vendi i ngjarjes. » – thuhet në njoftim.

I dyshuari për plagosjen e tyre tashmë është arrestuar nga Policia e Kosovës, ndërkaq të lënduarit janë jashtë rrezikut për jetë. Merret vesh se i dyshuari për plagosjen e tyre është ushtari i FSK-së, A.K. (emër i njohur për redaksinë).

Qytetaret kane raportuar per redaksine tone, se rruga për në Shtërpce eshte bllokuar ne shenje te revolotes se pakices serbe ne rajon.

Ndryshe Srbia ket ngjarje duke tsikur e ka « mirëpritur » ende pa filluart ndriqimi rastit fillon propagandën si zakonisht due akuzuar shqipatret ose si « terrorisë »  apo « sulmi në Shtërpcë është pasojë e politikës anti-serbe të Kurtit.. »

 

 

Derniers articles

Edhe Kosova në Forumin Ndërkombëtar të Bashkëpunimit në Zvicër 15-16 shkurt Gjenevë

Gjenevë, 6 shkurt -Nën titullin “Edukimi për të ardhmen”, Kongresi Vjetor i Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Zvicrës do t'i kushtohet temës së arsimit dhe do...

Jeta sekrete e kreut të kishës ruse në Zvicër..Prift, spiun i KGB, propagandist dhe mbeshtës terrorin rus mbi fëmijët dhe popullaten civile ne Ukraine

Patriarku Kirill (majtas) me Vladimir Putin gjatë një Bernë, 6 shkurt -Patriarku i Moskës, Kirill I mbron pushtimin e Ukrainës dhe mallkon Perëndimin. Por ai...

Beogradi « njeh » Republikën e Kosovës! E konfirmon qeveria serbe në komunikatën zyrtare (DOC.)

Faqja zyrtare e Qeverisë së Serbisë Prishtine/Beograd, 5 shkurt -Serbia pranon zyrtarisht në komunikimet e saj të publikuara online se Kosova është republikë. Një nga faktet...

Po të ishte dorëzuar Sali Berisha…

Shkruan: Hysni GURRA Nëse Sali Berisha nuk do të ishte ky karakter njerëzor dhe ky karakter politik që është, i cili nuk dorëzohet, nuk trembet,...

Shqipëria do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi!

Shkruan: Refik HASANI Shqipëria, do të duhej tërheq ambasadorin e saj nga Beogradi, sepse Serbia  gjithnjë po vazhdon të ushqej e helmoj  popullin e vetë,...