4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Kosovaret po ikin nga Zvicra, po kthehen në Kosovë / Kabashi: 3 punëtorë nga Zvicra kanë ardhur te punojnë tek unē

Prishtinë, 26 janar -Pas disa lajmeve nga mediat serbe dhe kosovare se « kosovaret masovikisht po e keshojne Kosovën » madje gjoja ne dite po nisen për jashte nga 100 autobuse  e dite vetem nga Prishtina », cka nuk qendron, sespe edhe autoritet e Kosoves i kane demantruar duke incilesuar si spekulime me qëllim te nxitjes për te ikur nga Kosova. Por shqiptaret tashme jane te vetdisjshem dhe i njohin mir ligjet dhe rregullat ne vndet e  BE-së apo ne Zivcer te cilet nuk kane te drejte pune apo azil.

« Kosovaret mund te vijn e ne Zvicer vetme si turiste.. » tha javen e kaluar shefi i diplomacise zvicerane Ignazio Cassis për gazeten zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Portalet po dezinformojne, por realiteti eshte me ndyrshe! Nuk ka largim masiv nga Kosova. Aq sa po dalin aq edhe po hyne në Kosovë si me aeroplan ashtu edhe me autobusë

Disa TV dhe portalet si ne Serbi ashtu edhe në Kosovë po dezinformojne por realiteti eshte me ndyrshe! Nuk ka largim masiv nga Kosova. Aq sa po dalin aq edhe po hyne në Kosovë si me aeroplan ashtu edhe me autobusë

Por, ne Kosovë nuk jane gjitha mediat qe spekulojne apo bejne propagande ne disvafor te shteti te tyre, ka edhe media serioze dhe profesionale. Keshtu, disa nga to kane publikuar nje bisede me nje biznesmen kosovar te titulluar: « Kabashi: 3 punëtorë e kanë lëshu Zvicrën dhe kanë ardhë me punu në Kosovë te unë.. », shrkimky i cili flet për realitetin e situaten pas liberelizimit te vizave ne Kosovë, qe automatikisht demanton dezinformata e disa mediave ne Serbi dhe Kosovë, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

« Kabashi: 3 punëtorë e kanë lëshu Zvicrën dhe kanë ardhë me punu në Kosovë te unë »;, « 10 mijë euro me m’i dhanë nuk shkoj n’Zvicër, i kam 300 dele, 25 lopë, krejt Gjermaninë me ma dhanë nuk e lëshoj Kosovën », « “Unë Kosovën nuk e lëshoj kurrë sepse këtu kanë luftu të parët tanë ejo me i la pajtat e fshi rruget ne Zvicër.. »; « Qytetari thotë se edhe pse nuk ka para, kurrë nuk do ta lëshoj Kosovën. »..jane keta vetrme disa trtiuj qe i kemi hasur diteve te fundit ne dis amedia profesionale dhe serioze ne Kosovë qe nuk spekulojne dhe nuk bejen propagande pro zbarzjes se venidt te tyree nga te rinjt shqipatret, sepse ksh don me punu edhe këtu ka pune bile me rroga me te medha se sa ne Gjermani ?!

Bashkëthemeluesi i kompanisë “Numarics”, Kristjan Kabashi, në “Pressing” të T7, tha se ka persona nga diaspora që po kthehen për të jetuar e punuar në Kosovë.

Ai tha se tani i ka tre punëtorë që janë kthyer nga Zvicra në Kosovë.

“Tash më kanë ardhë tre punëtorë që janë kanë duke jetu në Zvicër, punojnë tash në Kosovë”, tha ai në Pressing.

“E kanë lëshu Zvicrën e kanë ardhë këtu me jetu. Edhe i kam disa që po aplikojnë, e kemi një që e ka punën shumë të mirë në Gjermani, edhe don me ardhë të unë me marrë një pozitë këtu në Kosovë me jetu”, u shpreh ai.

 

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...