0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Kosova vitin e ardhshem kandidate potenciale për anetaresim ne Interpol. Në New Delhi po mbahet Asamblea e Përgjithshme nga 166 vende boterore, aty edhe Shqiperia

New Delhi, 20 tetor -Interpoli ne Asamblene Pergjthshme te saj te 90-te me radhe qe po mbahet ne New Delhi ka tubuar rreth 720 delegatë nga 166 vende po marrin pjesë në takimin vjetor, aty eshte edhe Shqiperia e perfaqesuar nga Ministri i puneve te mbrndhsme dhe shefa te policise shqiptare, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kryeministri Narendra Modi ka hapur zyrtarisht Asamblenë e Përgjithshme të INTERPOL-it, organi suprem qeverisës i organizatës më të madhe ndërkombëtare të policisë në botë.

Ministrat, shefat e policisë dhe zyrtarët e lartë të zbatimit të ligjit po diskutojnë se si të forcohen zgjidhjet globale të INTERPOL-it për të mbështetur sigurinë kombëtare dhe rajonale.

Presidenti i INTERPOL-it Ahmed Naser Al-Raisi tha se partneritetet dhe shkëmbimi i informacionit ndihmuan në trajtimin dhe parandalimin e krimeve.

Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it, Jürgen Stock tha se Asambleja e Përgjithshme i dha komunitetit global të zbatimit të ligjit një mundësi për të nënvizuar angazhimin e tij për të punuar së bashku kundër kërcënimeve të përbashkëta globale.

Presidenti i INTERPOL-it, Ahmed Naser Al-Raisi tha: “Si organizata më e madhe e policisë në botë, është detyra e INTERPOL-it të sigurohet që të gjitha vendet të mbështeten.

Kosova me afer se kurre anetaresimit ne Interpol

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kishte deklaruar se Kosova per momentin nuk do të aplikojë për anëtarësim në Interpol duke shtuar se janë duke u bërë përgatitjet për vitin e ardhshëm. Kete mendim e ndajne edhe zyrtare nga Selia e Interpol-it qe ka kontaktuar gazeta zvicerane le Canton27.ch

Do përkujtuar se Kosova ne nentorin e vititi 2018 nuk ka arritur të bëhet vend anëtar i INTERPOL-it, pasi që serbia kishte ushtruar nje fushate te eger, ku Kosova nuk mori shumicën e nevojshme, prej dy të tretave të votave të vendeve pjesëmarrëse në Asamblenë e Përgjithshme të kësaj organizate, që po mbahet në Dubai. Asamblene e Përgjthshme te Interpolit ne Duabi dedikuar Kosoves, nga 14 gazetar nga Kosova qe u pane ne Dubai, asamblene e Interpolit e ndoqi vetem redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Është humbje e madhe dhe penalizim në aspektin e sigurisë për Kosovën, por me këtë mungesë aktuale të prezencës diplomatike, institucionet e Kosovës do të ishte mirë të mos aplikonin fare në INTERPOL decenien e fundit për shkak nibleit te larte te kurrucpionit dhe krimit te organizuar ne Kosovë qe ne listat e organizatave nderkombëtare gjendej me se larti.

Por tash, si duket kushtet jane pjekur qe Kosova vitin  e ardhshem duhet te aplikoje patjeter per nateraesim ne Interpol. Kosova me afer se kurre anetaresimit ne Interpol. Ky është mendimi i ekspertëve të sigurisë dhe atyre të marrëdhënieve ndërkombëtare, kur kanë komentuar për gazeten zvicerane Le Canton27.ch anëtarësimin e Kosovës në institucionet ndërkombëtare.

Ndryshe, burimet e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kane mësuar se vitin e ardhshem Kosova do te jete kandidate potenciale pe rnatersim ne kete rognaizate nderkombëatre te policise, sepse Kosova keto dy vitet e fundit ka avancuar ne luften kunder korrupconit dhe krimit te oranizuar.

Presidentja Vjosa Osmani ne shkrut ka takuar në Mynih, sekretarin e INTERPOL, Jurgen Stock dhe drejtoreshën ekzekutive të EUROPOL, Catherine De Bolle. “Shpreha vullnetin e institucioneve të Kosovës për të punuar së bashku në përpjekjet tona për zbatim të ligjit dhe luftimin e krimit ndërkufitar”, është shprehur Osmani pas takimit.

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...