0.2 C
Berne
mardi 28/11/2023

Kosova vitin e ardhshem kandidate potenciale për anetaresim ne Interpol. Në New Delhi po mbahet Asamblea e Përgjithshme nga 166 vende boterore, aty edhe Shqiperia

New Delhi, 20 tetor -Interpoli ne Asamblene Pergjthshme te saj te 90-te me radhe qe po mbahet ne New Delhi ka tubuar rreth 720 delegatë nga 166 vende po marrin pjesë në takimin vjetor, aty eshte edhe Shqiperia e perfaqesuar nga Ministri i puneve te mbrndhsme dhe shefa te policise shqiptare, njofton gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Kryeministri Narendra Modi ka hapur zyrtarisht Asamblenë e Përgjithshme të INTERPOL-it, organi suprem qeverisës i organizatës më të madhe ndërkombëtare të policisë në botë.

Ministrat, shefat e policisë dhe zyrtarët e lartë të zbatimit të ligjit po diskutojnë se si të forcohen zgjidhjet globale të INTERPOL-it për të mbështetur sigurinë kombëtare dhe rajonale.

Presidenti i INTERPOL-it Ahmed Naser Al-Raisi tha se partneritetet dhe shkëmbimi i informacionit ndihmuan në trajtimin dhe parandalimin e krimeve.

Sekretari i Përgjithshëm i INTERPOL-it, Jürgen Stock tha se Asambleja e Përgjithshme i dha komunitetit global të zbatimit të ligjit një mundësi për të nënvizuar angazhimin e tij për të punuar së bashku kundër kërcënimeve të përbashkëta globale.

Presidenti i INTERPOL-it, Ahmed Naser Al-Raisi tha: “Si organizata më e madhe e policisë në botë, është detyra e INTERPOL-it të sigurohet që të gjitha vendet të mbështeten.

Kosova me afer se kurre anetaresimit ne Interpol

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, kishte deklaruar se Kosova per momentin nuk do të aplikojë për anëtarësim në Interpol duke shtuar se janë duke u bërë përgatitjet për vitin e ardhshëm. Kete mendim e ndajne edhe zyrtare nga Selia e Interpol-it qe ka kontaktuar gazeta zvicerane le Canton27.ch

Do përkujtuar se Kosova ne nentorin e vititi 2018 nuk ka arritur të bëhet vend anëtar i INTERPOL-it, pasi që serbia kishte ushtruar nje fushate te eger, ku Kosova nuk mori shumicën e nevojshme, prej dy të tretave të votave të vendeve pjesëmarrëse në Asamblenë e Përgjithshme të kësaj organizate, që po mbahet në Dubai. Asamblene e Përgjthshme te Interpolit ne Duabi dedikuar Kosoves, nga 14 gazetar nga Kosova qe u pane ne Dubai, asamblene e Interpolit e ndoqi vetem redaktori i gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Është humbje e madhe dhe penalizim në aspektin e sigurisë për Kosovën, por me këtë mungesë aktuale të prezencës diplomatike, institucionet e Kosovës do të ishte mirë të mos aplikonin fare në INTERPOL decenien e fundit për shkak nibleit te larte te kurrucpionit dhe krimit te organizuar ne Kosovë qe ne listat e organizatave nderkombëtare gjendej me se larti.

Por tash, si duket kushtet jane pjekur qe Kosova vitin  e ardhshem duhet te aplikoje patjeter per nateraesim ne Interpol. Kosova me afer se kurre anetaresimit ne Interpol. Ky është mendimi i ekspertëve të sigurisë dhe atyre të marrëdhënieve ndërkombëtare, kur kanë komentuar për gazeten zvicerane Le Canton27.ch anëtarësimin e Kosovës në institucionet ndërkombëtare.

Ndryshe, burimet e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch kane mësuar se vitin e ardhshem Kosova do te jete kandidate potenciale pe rnatersim ne kete rognaizate nderkombëatre te policise, sepse Kosova keto dy vitet e fundit ka avancuar ne luften kunder korrupconit dhe krimit te oranizuar.

Presidentja Vjosa Osmani ne shkrut ka takuar në Mynih, sekretarin e INTERPOL, Jurgen Stock dhe drejtoreshën ekzekutive të EUROPOL, Catherine De Bolle. “Shpreha vullnetin e institucioneve të Kosovës për të punuar së bashku në përpjekjet tona për zbatim të ligjit dhe luftimin e krimit ndërkufitar”, është shprehur Osmani pas takimit.

Derniers articles

Në Vienë po mbahen punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit – Feston edhe 100-vjetorin e themelimit të saj

Gazetari Nefail Maliqi nga Austria / Nga i derguari yne special ne Asamblene gjenerale te Iterpolit ne Viene Vienē, 27 nentor (Nefail Maliqi) -Organizata më e...

Në Kosovë është hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane. Ne kete evenment, filantropi Lazim Destani bashkon krerët e shtetit e Kosovës me liderët...

Prishtinë, 25 nëntor -Pas aktiviteteve dyditëshe në Samitin e III-të të Diasporës në Tiranë, ne Kosovë eshte hapur Zyra e Unionit të Bizneseve Shqiptaro-Gjermane...

Cila është historia e vërtetë e BLACK FRIDEY? E premte e zezë”?

Berne, 24 nentor - Black Fridey ka rrënjë më të errëta nga sa mund të imagjinoni. BLACK FRIDEY (E premtja e zezë) jo vetem...

Zvicra dhe Kosova në të njejtin vit (2030) mbajne Lojerat Olimpike

Brrne, 24 nentor -Një “po” e qartë nga Parlamenti Sportin ju dha për Lojërat Olimpike Dimërore 2030 në Zvicër. Ndryshe edhe Kosova pi at...

Tri poezi per Nanën nga poetja e re Ferdane F.Sahiti

Ferdane F. Sahiti A ma ban Hallall oj Nanë Nanë u nisa sot edhe unë nanë u nisa nanë drejt ksaj rruge që kurrë se kam dashtë. Nanë, u nisa...