4.2 C
Berne
vendredi 23/02/2024

Kosova pushtohet nga flamujt e Zvicrës, deshmi e lidhjeve të forta mes shqiptarëve dhe popullit helvetik

Përqindja është ende e panjohur: Një në dhjetë kosovarë jeton në Zvicër. Kosova pushtohet nga flamujt e Zvicrës, deshmi e dashurise dhe lidhjeve të forta mes shqiptareve dhe alpeve, popullit helvetik. Mediat dhe personalitetet zvicerane nuk e thone rastesisht se shqiptaret tashme po konsiderohen si kantoni i 27 i Zvicrës! 

« Zhdukja e presidentit të tyre, Ibrahim Rugova, godet këta emigrantë, ka shkruar gazeta zvicerane Le Temps ne shkrimin me titull: Kosova, kanntoni i Zvicres” (Le Kosovo, canton suisse) transmeton gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe “Le Canton27.ch”

Kohë më parë, shaka e bëri Enisin të qeshë: “Cili është ndryshimi midis një zogu dhe një kosovari?” I pari fluturon për të migruar, i dyti migron për të fluturuar “. Sot, Enisi nuk qesh më me të. Ai vjen nga Kosova dhe duket i lodhur nga këto tallje lënduese.

“Zvicra, shtëpia ime”

“Për zviceranët, ne të gjithë jemi tregtarë të vegjël ose pimpë që ngasim BMW”, ankohet ai. Të na zvogëlosh kështu është racizëm. Shikoni përreth, a shihni ndonjë banditë këtu? ” Vendi nuk është një klub nate i qetë shqiptar në Winterthur. Ai është pothuajse i heshtur. Ne flasim me zë të ulët ndërsa pimë kafe, kërkojmë një libër në bibliotekë, hedhim një gazetë. Një vend miqësor, një vend takimi, pa dyshim intelektual. Është Universiteti Popullor Shqiptar (UPA), rue de Lyon, në Gjenevë. Enisit i pëlqen të ulet këtu, të flasë, të dëgjojë. Ai jeton në Zvicër për njëzet vjet, ka tre fëmijë. Më i vjetri është duke studiuar juridik. Të gjitha modelet e integrimit. Babai i tyre ndonjëherë shkon në Kosovë por thotë: “Unë shkoj në shtëpi kur kthehem në Zvicër”.

Pra, reputacioni i keq i kosovarëve? “Italianët, ritet siç thonim dikur, gjithashtu u keqtrajtuan me kalimin e kohës. Tani është radha jonë. Ardhjet më të fundit janë gjithmonë dhitë e turpshme, ”vë Enis në perspektivë.

Ndryshimi i migrimit

Një në dhjetë kosovarë banon në Zvicër. Ose 200,000 njerëz (përfshirë 8,000 në Gjenevë). Një figurë marramendëse, shpesh e injoruar. Këshilltari kombëtar Ueli Leuenberger i cili themeloi UPA në 1996 flet për “kantonin kosovar” dhe “hinterlandin ekonomik”.

Shpjegim: “Në vitin 1965, u përfundua një marrëveshje dypalëshe midis Bernës dhe Beogradit. Zvicra po kërkonte punë, Jugosllavia në atë kohë kishte nevojë për valutë të huaj. Ata ishin burra beqarë që erdhën, të matur dhe punëtorë, dhe që nuk ndien nevojën për t’u integruar. Qëllimi i tyre i vetëm ishte të ktheheshin në shtëpi ”.

Kjo ka ndryshuar. “Me krizën e Kosovës që filloi rreth vitit 1990,” vazhdon Ueli Leuenberger, “mbërriti një valë tjetër e kosovarëve, refugjatë politikë dhe ekonomikë. Pastaj pamë bashkimin e parë të familjes. ” Deri në vitin 1987, kërkesat për azil ishin të kufizuara në rreth njëqind çdo vit, ato tejkaluan mijërat pas kësaj.

Shkëmbime të fshehura

Zvicër-Kosovë, një histori e përbashkët, afërsia njerëzore. Isah, një mjek, e pëlqen këtë ide. Ai është këtu dhe atje. Praktikues në Lozanë, OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) vullnetar në Prishtinë.

Ndërmjet dy vendeve nuk qarkullojnë vetëm heroinë ose gra të reja që do të vendosen në një trotuar. Ekzistojnë gjithashtu njohuri, ndihmë reciproke, shkëmbime të përzemërta. Nuk shfaqet kurrë. “Në gazeta, kosovarët plotësojnë fakte të ndryshme,” tha Muhamet, një tjetër i rregullt në Universitetin Popullor Shqiptar.

Vetëm një shembull: Bashkim Berisha, një ish kampion zviceran Thai i boksit me origjinë kosovare, vrau një shqiptar nga Maqedonia në 2005 në një parkim në Dübendorf. Rasti mori titujt kryesorë. “Ajo u hodh në erë sepse ilustronte në mënyrë të përsosur atë që zviceranët besojnë se dinë për shqiptarët, shoqërinë e tyre paralele dhe të padepërtueshme, ligjin e heshtjes, hakmarrjen me gjak dhe të gjitha marrëveshjet e ndyra. Ofshtë e rendit të fantazisë ”, siguron Muhamet.

Sidoqoftë, shifrat tregojnë se krimet në Zvicër kryhen kryesisht nga të huaj, kryesisht shqiptarë. “Por këto shifra përfshijnë banda mafioze të cilat punojnë këtu pa u vendosur atje”, korrigjon Muhamet.

Lidhja e humbur

Lumturi Hotnjani, drejtori elegant i UPA, i diplomuar në një shkollë të mesme menaxheriale, filloi të luftojë kundër paragjykimeve, stigmës në shënjestër. Ajo thotë se dëgjon gjithçka për bashkatdhetarët e saj: tregtarët, përfituesit, grindësit, madje edhe “të gjithë të shëmtuar”. “Kur them që jam shqiptare, njerëzit bëjnë sy të gjerë”, buzëqesh ajo.

UPA synon të jetë një nga vitrinat e pakta të hapura për shoqërinë shqiptare. Ka tendencë ta bëjë të lexueshme mënyrën e jetës, zakonin. Në vend, jeta e klanit (familja, fisi, fshati) është thelbësore, në kufi me tërheqjen e komunitetit.

Në Zvicër, gjithçka është e pastrukturuar. Ndryshe nga migrantët e moshuar (italianë, portugezë, spanjollë), shqiptarët nuk janë të organizuar, struktura shoqëruese është e dobët. Kjo pjesërisht e shpjegon këtë: pasiviteti, papunësia, pasiguria jashtë kornizës origjinale rrëshqasin drejt delikuencës.

Derniers articles

Blinken uron Kosovën për 16-vjetorin e pavarësisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka uruar qytetarët e Kosovës për 16-vjetorin e pavarësisë, duke vlerësuar “partneritetin tonë të qëndrueshëm”. Sipas tij, partneriteti mes...

Ky eshte krimineli serb (miku i Vucicit) i kerkuar nga Interpol per sulmin terrorist ne Kosove (Foto)

Lion, 22 shkurt -Organizata Ndërkombëtare e Policisë (Interpol) ka lëshuar një urdhër arresti për nje serb ekstremist qe deri dje idhte politikan ne Kosove...

Gazeta zvicerane demanton Vucicin ne KS te OKB-se. NZZ: Numri i serbeve po zvogelohet jo vetem ne Kosove, por edhe ne Serbi!

Berne, 22 shkurt -Ka gjithnjë e më pak serbë që jetojnë në Kosovë - dhe në Serbi gjithashtu (In Kosovo leben immer weniger Serben...

Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore

Bernë, 21 shkrut -Jehona e protestes se djeshme e opozites shqiptare dhe e fjalimit te liderit Sali Berisha ne mediat amerikane dhe botërore. Gazeta...

Prof. Dr. Shefqet Krasniqi po «financon» (po ushqen me bukë) gazetarët dhe analistët. Mediat shqiptare: Imami që mund të behet president

Prishtinë, 21 shkurt -Imam Krasniqi autxor i dhjetar librfave shekncore dhe krah i luftes (UCK) po te themelonte parti te veten sot do t’i...