21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Kosova plot me “Shota Galica”. Kjo ne foto nuk eshte Ganimete Musliu🤣..por nje luftetare e UCK-se, deputete e VV qe nuk flet shume, i flet pushka! Te lumte Shqipe Selimi!

Berne, 15 prill -Kta te Albini Kurtit (VV) te forte bre ishin edhe para lufte edhe pas lufte me pushke e dialog ne lufte kunder Serbise. Prandaj populli e paska votu masovikisht me 14 shkurt 2021, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Shqipe Mehmeti Selimi, ka publikuar për herë të parë një fotografi të saj, gjatë kohës sa ishte pjesë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Mehmeti Selimi, me këtë fotografi ka kujtuar e Zhegocit-Betejë e luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të Zonës Operative të Karadakut, kundër forcave pushtuese e vrastare serbe.

Ajo shton se gjithmonë do të jam krenare që bashkë me babain tim isha pjesë e kësaj Beteje ashtu siç jam krenare që isha luftëtare e UÇK-së.

Sot pas 23 vitesh, kujtojmë Betejen e Zhegocit-Betejë e luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të Zonës Operative të Karadakut, kundër forcave pushtuese e vrastare serbe.

Në atë Betejë, ranë heroikisht 8 dëshmorë dhe u plagosën dhjetra të tjerë.

Ato ditë të vështira lufte, bashkë me shumë luftëtarë, luftuam dhe qëndruam së bashku me bindjen dhe besimin e plotë se vetëm lufta dhe qëndresa e luftëtarëve sjellë lirinë.

Gjithmonë do të jam krenare që bashkë me babain tim isha pjesë e kësaj Beteje ashtu siç jam krenare që isha luftëtare e UÇK-së!

Lavdi të rënëve në Betejën e Zhegocit!

Lavdi gjithë dëshmorëve të rënë për Liri!

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...