17.1 C
Berne
jeudi 23/03/2023

Kosova-Guinea takohen me 8 qershor në ndeshjen miqësorë

Bernë, 25 maj -Kosova ka aranzhuar një miqësore me Kombëtaren e Guineas me datë 8 qershor. Kombëtarja afrikane tashmë ka publikuar listën për këtë ndeshje ku Guinea do te përballet me Nigerin, Togo dhe Kosovën në miqësore, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Syli kombëtar i Guinesë do të japë tre ndeshje miqësore, qershorin e ardhshëm, brenda kornizës së datave të FIFA-s. Kapiteni Naby Keïta “Déco” dhe shokët e tij të skuadrës do të bëjnë një praktikë në Antalia, Turqi, gjatë së cilës ata do të përballen me homologët e tyre nga Togo (5 qershor), Kosova (8 qershor) dhe Niger (11 qershor). Traineri Didier Six shpreson të bindë disa binacionalë që të bashkohen në radhët e skuadrës së tij për këto ndeshje të ndryshme miqësore.

Kosova ka aranzhuar një miqësore me Kombëtaren e Guineas me datë 8 qershor. Kombëtarja afrikane tashmë ka publikuar listën për këtë ndeshje, shkruan . Në Kombëtaren afrikane shihen edhe emra të futbollit botëror si, Naby Keita i Liverpoolit dhe Amadou Diawara i Romës.

Ashtu si shumica e zgjedhjeve afrikane, Guinea nuk do të jetë e papunë gjatë pushimit ndërkombëtar në qershor, pas shtyrjes së ditëve të 1-rë dhe të 2-të të kualifikimeve për Kupën e Botës Katar 2022. Kapiteni Naby Keïta « Déco » dhe shokët e tij të skuadrës do të internohen në Antalia në Turqi, gjatë së cilës ata do të përballen me homologët e tyre nga Togo (5 qershor) dhe Niger (11 qershor). Ata gjithashtu do të luajnë një ndeshje tjetër kundër Kosovës më 8 qershor në Qipro.

Këto tre ndeshje miqësore, të cilat janë pjesë e përgatitjeve për kualifikimet për Kupën Botërore Katar 2022, të shtyera për në Shtator, do të lejojnë trajnerin Didier Six të përpiqet të bindë disa binacionalë të bashkohen në radhët e skuadrës së tij.

Këto përfshijnë Bouna Sarr (Bayern), Moriba Kourouma (FC Barcelona), Mohamed Simakan (Strasburg), Bafodé Diakité (Toulouse), Cheick Souaré (Marseille), Idrissa Touré (Vitesse Arnhem), Abdoulaye Touré (Nantes), Amadoux Traoré (bord ), Abdoulaye Dabo (Juventus) përsëri nga i riu Abdoulaye Kamara (Bordo).

Për raundin e dytë të kualifikimit për Kupën e Botës Katar 2022, kombëtarja Syli e Guinesë do të ketë si kundërshtarë, në grupin I, Marokun, Guinea Bissau dhe Sudanin.

Derniers articles

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Bernë, 23 mars -Pavarësisht më shumë se 12 orësh negociatash të shtunën nën patronazhin e BE-së, Kosova dhe Serbia nuk arritën të bien dakord...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...

Kryetari i FFK-së Agim Ademi sërish probleme me drejtësinë kosovare. Ai sot pas nje intervisitimi eshte derguar në mbajtje për 48 ore

Prishtinë, 22 maers -Kreu i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi sot ishte ftuar për t’u intervistuar. Ai do të qëndroj në mbajtje...