5.5 C
Berne
vendredi 19/04/2024

Kosova aplikon për anëtarësim në BE, vjen reagimi i Ivica Daçiqit

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq e ka quajtur marketing politik aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Sipas tij në Bashkimin Evropian nuk ka konsensus rreth aplikimit.

“Vetëm një muaj më patë, kamë thënë që kishim informacione që Prishtina do të dorëzojë një aplikim për anëtarësim në BE. Ne besojmë që një lëvizje e tillë padyshim që nuk është e mirë. Së pari, sepse është e qartë që nuk ka një pozicion të qartë lidhur me statusin e Kosovës”, është shprehur Daçiq, raporton Tanjug.

“Janë pesë vende që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës dhe nuk është treguar nëse ndonjëri e ka pranuar statusin e kandidatit për anëtarësim. Së dyti, ngase në kushtet e mosrespektimit absolut të marrëveshjeve nga Prishtina, askush nuk do ta mendojë atë”.

Më tej Daçiq e ka quajtur kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti si faktorin kryesor të destabilizimit të rajonit.

Derniers articles

Në Gjenevë u mbajt Forumi shqiptaro-zviceran. Referuesit: Eshtë koha që të hapet një bankë shqiptare në Zvicër

Gjenevë, 19 prill -Në Gjenevë sot eshte mbajtur Forumi zvicerano-shqiptar, u muarën pjese mbi 200 persona, kryesisht biznesmen dhe afaristë te suksesshëm si dhe...

Policia zvicerane arreston “bombarduesin”, adoleshenti nga Kosova dyshohet si bashkëpunëtor i ISIS-it

Bernë, 19 prill -Një adoleshent me prejardhje nga Kosova u arrestua para disa ditësh në Zvicër, konkretisht në qytetin e Schaffhausenit. Ai bashkë edhe...

11 vjet nga marrëveshja Kosovë-Serbi në Bruksel, dokumenti me firmën e Hashim Thacit dhe Isa Mustafes përfshinë edhe themelimin e « Asociacionit serb »

Prishtnë, 19 prill -Sot bëhen 11 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes së parë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. Hashim Thaçi, atëherë kryeministër i...

La polizia kosovara arresta una svizzera dopo aver minacciato un cittadino

Pristina, 19 aprile - Un cittadino svizzero è stato arrestato a Viti dalla polizia del Kosovo, dopo aver minacciato un uomo kosovaro sui social...

Die kosovarische Polizei nimmt eine Schweizerin fest, nachdem sie einen Bürger bedroht hatte

Prishtina, 19. April – Ein Schweizer Staatsbürger wurde in Viti von der kosovarischen Polizei festgenommen, nachdem sie in den sozialen Medien einen Kosovaren bedroht...