21.5 C
Berne
samedi 30/09/2023

Korona ne shifra ne Zvicër: Gjate tri ditëve te fundit 36,261 raste, 345 te shtrirë në spital, 69 vdekje

Bernë, 27 dhjetor -Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) raportoi për 36 mijë e 261 raste të reja me koronavirus gjatë festës së Krishtlindjeve. Kjo për periudhën nga 24 deri më 26 dhjetor 202, njfton gazeta zvicerane Le Canton27.ch duke u rwferuart burimeve te Zyrës Federale e Shëndetit Publik (OFP) ne Benrë qe jep gjendjen aktuale përballë epidemisë së koronës në Zvicër.

Vihet re gjithashtu se Omikron tani është varianti dominues në Zvicër. Mesatarisht në periudhën 7-ditore nga 17 dhjetori Omikron përbën 55.7 për qind të të gjitha rasteve me koronavirus. Delta vjen në 43.8 për qind. Mund të supozohet se pjesa e omicron ka të ngjarë të jetë edhe më e lartë sot.

Megjithatë: Përqindja e varianteve të ndryshme të virusit në programin kombëtar të monitorimit SARS-⁠CoV-⁠2 nuk është përkohësisht përfaqësuese. Varianti Omikron aktualisht po hulumtohet në mënyrë specifike. Për rastet e dyshuara të Omikron, raporti kryhet he raportohet në mënyrë preferenciale brenda kuadrit të programit kombëtar të monitorimit SARS-CoV-2.

Sipas Zyrës Federale e Shëndetit Publik, kjo çon në një mbivlerësim të proporcionit të variantit Omikron.

 

Derniers articles

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...

Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit: Largo trupat nga brezi kufitar me Kosoven!

Shkruan Edit HARXHI, diplomate Shumë shqetësusese sonte situata në Kosovë. Shtëpia e Bardhë i jep ultimatum Vuçiçit të largojë trupat dhe armatimet e rënda nga...

Europol mbeshtet BE per nje hetim mbi sulmin e terroristeve serbe ne Kosove

Berne, 29 shtator -Deshtimi i invasioni te Serbise ne Kosove permes nje grupi terroristesh te dielen e kaluar ka shqetesuar mbare komunitetin nderkombetar, perfshire...

Zyrtare nga Haga: Kontribuesi me i madh i gjykates speciales SHBA-te dhe Zvicra. Rusia dhe Serbia nuk japin asnje cent. Kosova ja cfare po...

Per te funksionuar normal Gjykata soeciale per krime ne Kosove padyshim nevoitet nhe buxhet te majme, kuptohet nga komuniteti nderkombetar. Po cilat vende jane...

Berne, Mbrojtja ajrore e blinduar me nje kupolë hekuri mbi Zvicer

Berne, 28 shtator -Raporti ushtarak zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast sulmi. Një dokument i ushtrisë zbulon strategjinë e ushtrisë zvicerane në rast të...