20.3 C
Berne
mardi 28/05/2024

Presidenti i SHBA-ve, dënon vrasjen e një fëmije mysliman ne Çikago. Biden: Turp, akt ky i tmerrshëm i urrejtjejes!..

Të dielën, Joe Biden dënoi vrasjen e një djali musliman gjashtëvjeçar, i cili u godit me thikë 26 herë pranë Çikagos. Ai denoncoi një “akt të tmerrshëm urrejtjeje”, të lidhur sipas policisë me luftën mes Izraelit dhe Hamasit. Presidenti amerikan Joe Biden dënoi të dielën vrasjen e një djali musliman gjashtëvjeçar, i cili u godit me thikë pranë Çikagos, raportojne mediat boterore, citon gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch 

“Një akt i tmerrshëm urrejtjeje” Joe Biden dënon vrasjen e një fëmije mysliman në Shtetet e Bashkuara

Fëmija, i cili mori 26 plagë me thikë të shtunën, vdiq në spital. Nëna e tij 32-vjeçare pritet të mbijetojë, sipas një deklarate nga Zyra e Sherifit të Qarkut Will në Illinois (verilindje), e cila e përshkroi sulmin si « të neveritshëm ».

“Hetuesit ishin në gjendje të përcaktojnë se dy viktimat e këtij sulmi të dhunshëm ishin në shënjestër të të dyshuarit për shkak se janë myslimanë dhe për shkak të konfliktit të vazhdueshëm në Lindjen e Mesme që përfshin Hamasin dhe izraelitët”, thuhet në deklaratë, e cila specifikon se vrasja ndodhi. vend afërsisht 64 kilometra në perëndim të Çikagos.

Reklamim Më shumë Informacion Në një deklaratë të lëshuar të dielën, Joe Biden konfirmoi se gruaja ishte nëna e djalit dhe tha se « familja e tyre muslimane palestineze erdhi në Amerikë duke kërkuar atë që ne të gjithë kërkojmë: një strehë për të jetuar, mësuar dhe lutur në paqe ». “Ky akt i tmerrshëm urrejtjeje nuk ka vend në Amerikë dhe bie ndesh me vlerat tona themelore: lirinë për t’u lutur pa frikë, lirinë për të besuar dhe lirinë për të qenë”, shtoi presidenti amerikan. Çarje të shumta Nëna arriti të telefononte 911 ndërsa luftonte kundër sulmuesit të saj, Joseph Czuba, 71 vjeç, sipas zyrës së sherifit.

Gjatë autopsisë, fëmijës i është hequr një thikë ushtarake e dhëmbëzuar me teh 15 cm nga barku. Pas mbërritjes, policia gjeti Joseph Czuba të ulur pranë hyrjes së rezidencës ku ndodhi sulmi, me ballin e shënuar nga një çarje. Ai u dërgua në spital për trajtim përpara se të akuzohej për vrasje, tentativë vrasje dhe dy akuza për krim të urrejtjes. “Deputetët i lokalizuan dy viktimat brenda banesës, në një dhomë gjumi. Të dy viktimat kishin plagë të shumta me thikë në gjoks, bust dhe ekstremitetet e sipërme”, thuhet në deklaratën e sherifit. Reklamim “Ju muslimanët duhet të vdisni” Kreu i zyrës së Çikagos të Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), Ahmed Rehab, u tha gazetarëve se sulmuesi trokiti në derën e viktimave dhe fillimisht u përpoq ta mbyste gruan, duke i thënë asaj: « Ju muslimanët duhet të vdisni ». duke cituar sms-të që gruaja i kishte dërguar babait të djalit të vrarë nga shtrati i tij në spital. Ky sulm është “makthi ynë më i keq”, nënvizoi CAIR në një deklaratë për shtyp. Lufta midis Izraelit dhe Hamasit, e cila ka lënë mijëra të vdekur nga të dyja palët, kryesisht civilë, u shkaktua pas një sulmi të përgjakshëm dhe të paprecedentë të nisur më 7 tetor nga Hamasi kundër territorit izraelit nga Rripi i Gazës nën kontrollin e lëvizjes islamike palestineze. .

Derniers articles