22.3 C
Berne
dimanche 1/10/2023

NATI behet edhe me nje shqiptar. Kastrioti i Gjeneves u thirr në skuadrën e Zvicrës

Kastriot Imeri prej 48 orësh jeton ëndrrën e fëmijërisë (Depuis 48 heures, Kastriot Imeri vit son rêve de gosse) me ket titull gazeta prestigjioze Blick.ch jep lajmin se Kombetarje zvicerane forcohet edhe me nje
Futbollist i Servette FC i cili u thirr në skuadrën e Zvicrës të dielën, njofton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

Kastriot Imeri ka mbajtur të dielën ende fanellën servetiane. Kur erdhi koha për të dalë në fushë për t’u përballur me Cyrihun, të gjithë shokët e skuadrës e dinin për këtë përveç tij: Gjenevazi do të thirrej për herë të parë.

“Ky është lajmi më i mirë i jetës sime. Fatmirësisht askush nuk më tha për këtë, përndryshe mund ta kisha pasur kokën diku tjetër”. Servette humbi por asgjë nuk mund t’ia prishte gëzimin mesfushorit, i cili « e ka ëndërruar që në fëmijëri ».

Kastriot, si është debutimi yt me ekipin zviceran?

Është një gëzim i madh, një krenari e madhe edhe për të gjithë të afërmit e mi. Fjalët më dështojnë të përshkruaj se si ndihem. Isha një tifoz i disa lojtarëve të skuadrës, i shikoja në TV dhe sot stërvitem me ta.

Vetëm katër vjet më parë, keni bërë debutimin tuaj profesional me Servette. Gjithçka shkoi shumë shpejt për ju.
Eshte e vertete. Nuk e prisja që të shkonte kaq shpejt. Jam shumë i prekur kur flas për të. Ai gjithashtu përfaqëson shumë sakrifica, qoftë për ushqim, bodybuilding apo gjumë. Por nuk pendohem për asgjë. Unë kam një familje që më ka shtyrë që në fillim. Tregojuni gjithashtu se nuk e kanë bërë për asgjë, bëjini krenarë.

Ju ka befasuar ky takim?

Sigurisht që u habita shumë sepse nuk e mendoja se do të ndodhte kaq shpejt. Tashmë të qenit « në vijën e kukullave » ishte diçka e madhe. Por unë jam gati.

Cili ishte reagimi i të afërmve tuaj?

Ata ishin edhe më të befasuar, por padyshim shumë të lumtur për mua. Unë nuk jam dikush që i shfaq shumë emocionet e mia. Atje, me familjen time, gëzimi ishte i madh.

A keni mundur të festoni?

Jo, sepse duhej të isha në Lugano të nesërmen në mëngjes, kështu që më duhej të ngrihesha herët. Por, ne u puthëm me dashuri.

Ke model ne kete Nati?

Më pëlqen shumë Granit Xhaka, mënyra e tij e projektimit në fushë, karakteri i tij edhe gjatë ndeshjeve. Sigurisht që jam i trishtuar që ai nuk është këtu.

A ka pasur një hazing? A duhej të këndoje?

Aspak. Nuk kishte asnjë nga këto. Arrita dhe të gjithë më bënë të ndihem i mirëpritur. Unë tashmë njihja dy-tre lojtarë.

Ishte gati një këngë për çdo rast?

Po sigurisht. Na pëlqen muzika dhe kemi disa në mendje. Nëse më duhet të bëj një hazing, jam gati.

Je dykombëshe dhe mund të kishe luajtur edhe për Kosovën. Keni hezituar mes këtyre dy kombëtareve?

Jo, ka qenë gjithmonë e qartë për mua. Zvicra më dha gjithçka, i bëra klasat e para atje dhe godita topat e parë. Nuk kam ndjerë presion as nga mediat kosovare. Familja ime gjithmonë më ka besuar dhe më ka lejuar të zgjedh lirisht.

Çdo ditë sjell pjesën e saj të të plagosurve për Zvicrën. Të rinjtë pothuajse do të duhet të shpëtojnë atdheun. A e ndjeni edhe ju këtë?

Të gjithë lojtarët në Lugano kanë një rol të rëndësishëm për ekipin. Dua ta ndihmoj Zvicrën që të përparojë dhe shpresoj t’i fitoj këto dy ndeshje.

Derniers articles

Nese nuk na besoni neve…Atëherë lexoni dhe besoni mediave boterore. Ja se çfarë shkruan gazeta gjermane per Edi Ramen..

Berne, 1 tetor /Frankfurter Allgemeiner Zeitung: Edi Rama është padyshim kryeministri më i mirë që ka pasë Serbia që prej kohës së Nikolla Pashiq! FAZ:...

Mediat zvicerane: Vazhdon terrori nga manastiret serbe, dje ne Kosovë, sot ne Serbi…Një krijesë misterioze me hiram të zi në një manastir, që...

Berne, 1 tetor -Nje video  me rrjete sociale ka tmerrusr qytetaret ne Serbi, ku verejet nje krijese misterioze po shkaktob frikë dhe terror në Serbi,...

Kisha te Manastiri serbe ne Banjska dikur ishte xhami. Ja cili hoxhë shërbente aty!

Banjska në Zveçan, aty ku krimi serb vrau një polic kosovar e tentoi të destabilizonte veriun, paska qenë dikur një fshat tipik shqiptar, e...

Mergimtaret ne Zvicer bënë homazhe për nder të heroit te sovranitetit, policit Afrim Bunjakut

Berne 30 shtator -Dje dhe sot edhe ne Zvicer gati ne gjitha kantonet dhe qendrat  ku veprojne institucionet e Republikes se Kosoves mergimtaret tane...

Ne diten e stome 30 shtator 1912 nisi mobilizimi për luftën e parë ballkanike. Serbia kishte okupuar tokat shqiptare, Kosoven dhe Maqedonine

Luftërat Ballkanike janë emri i dy luftërave ndërmjet shteteve ballkanike në vitet 1912 dhe 1913. Luftërat u motivuan nga dëshira e shteteve ballkanike për...